Свекървата е засегната, че отказахме да приемем нейния студент-син

Днес, след единадесет години заедно с жена ми, живеем в наша двустайна квартира, която с мъка изплатихме. Отглеждаме осемгодишния си син, и всичко върви по план… докато не дойде „брилянтната“ идея на свекърва ми, която отново съсипа спокойствието ни.

Съпругът ми има по-малък брат – Калоян. Той е на седемнадесет и, да си призная, никога не сме били близки. Разликата във възрастта е голяма, а още повече – разликата в отглеждането. Калоян е разглезен, учи се зле, едва не го изключват от училище, а за всяка спасявана оценка получава подарък – нов телефон, скъпи маркови обувки. „На мен ако беше двойка, щеше да ме накара да уча цял ден, а на него му купуват техника!“ – казваше съпругът ми.

Имаше право. Калоян дори храната си не я загрява сам. Сяда на масата, докато майка му сложи, нареди, изчисти след него. Нито едно „благодаря“, нито „довиждане“ – просто става и си отива. Носи се като господин, а за къде са чорапите му – няма представа. Чай да си завари? Невъзможно. Всичко му е на „ръчно управление“. Съпругът не веднъж се опитваше да каже на майка си: „Ще го направите на инвалид!“, а тя отвръщаше: „Той е различен от теб. Нуждае се от повече грижа.“

След такива разговори – скандали, мълчание с дни. Ние се държахме настрана, докато Калоян не реши да кандидатства в университет в нашия град. Тогава избухна бурята.

Свекърва ми безсрамно предложи да го настаним при нас. „В общежитието няма да го вземат – няма регистрация, наем не може да си позволи, а сам няма да се оправи. Вие сте семейство! Имате две стаи!“ – убеждаваше с увереност.

Опитах се да обясня кротко: в едната стая сме ние с мъжа ми, в другата – детето ни. Къде, извинете, да сложим още един възрастен? Тя веднага предложи: „Слагаме второ легло на сина ви и ще спят заедно! Момчетата ще се сприятелят.“

Тогава съпругът избухна:
– Аз не съм бавачка, майко! Искаш да ни разпилееш детенцето? Не! Той е твой син – ти си го разглези, ти се грижи! На седемнадесет аз вече живеех сам и никой не ми подаде ръка!

Свекърва ми се разплака, нарече нас безсърдечни и излезе, хлопвайки вратата. След час звънна свекът:
– Това не е семейно! Изоставяш брат си!

Мъжът ми остана твърд. Каза, че ще посещава Калоян, ако наемат жилище, но при нас няма да живее. „Стига го върлувахте като бебе. Време е да порастне.“

– Той е само на седемнадесет! – опита се свекът.

– И аз бях на седемнашет, когато се изнесох сам! И никой не ме глезе! – съпругът хлопна телефона.

Свекърва звъня още два пъти – не вдигнахме. После дойде съобщение: „На наследство може да не разчитате.“ Честно? Ако „наследството“ е да се грижим за разглезен младеж, благодаря, не ни трябва. Ние си извоювахме своето – с труд, с семейството си, със спокойствието си.

Всеки носи отговорност за изборите си. Ако някой е избрал пътя на разглезването – нека сам си плати сметката. Ние никому нищо не дължим.

Rate article
Свекървата е засегната, че отказахме да приемем нейния студент-син