Свекърва ми ме трогна до сълзи с грижите си след раждането, докато моята майка дори не ми се обади.

След раждането свекърва ме заля с такова внимание, че не можах да удържа сълзите — а майка ми дори не ми се обади.

Има една такава поговорка: „Далеч от очите, далеч от сърцето“. В последно време все по-често я си спомням след разговорите с майка ми. Имам чувството, че тя е забравила, че освен син има и дъщеря. Как иначе да обясним нейното безразличие?

След като завърших гимназия, напуснах родното си село, защото не виждах бъдеще за себе си там. Исках да избягам, да постигна нещо в големия град. Да вляза в университет, да стана някой, да си построя живот. Там срещнах мъжа си, омъжихме се, а малко по-късно се роди и детето ни. И ако не бяха свекърва и свекъра, животът ни щеше да е много по-труден.

Те ни помогнаха с първоначалната вноска за ипотеката. Дори две години живехме при тях, за да спестим за собствено жилище. Не беше лесно, но се справихме. Свекърва ми стана близък човек, научи ме на много неща, подкрепяше ме. Но пак мечтаех за собствен кът. Не защото не ги обичах, просто исках семейството ни да си има свое пространство.

А майка ми… Тя беше почти отсъстваща от живота ми. Рядките разговори бяха само за да се оплаче от живота или да ми разкаже новият „епичен“ разказ за брат ми. През цялото време не ме попита нито веднъж как съм. Но пък знаех какви оценки има брат ми, какви дънки носи и колко е пораснал през лятото. Това беше норма още от времето, когато учех в университета. Нямаше значение как ми дойдат изпитите — тя винаги се хвалеше с шестиците му по физкултура.

Свикнах. Но когато с мъжа ми най-накрая купихме собствено жилище и взехме ипотека, й се обадих да споделя радостта. И какво? Тя почти не ме слушаше. Имаше по-важно събитие — брат ми се женел!

— Представи си, такава сладурана мома! Дъщеря е на леля Тодорка, не я ли помниш? Сватбата след месец! Толкова неща за вършене!

Радостно брътвеше за залата, роклята, гостите… А аз си спомних как преди моята сватба казваше, че тържествата са само харчене на пари. В крайна сметка дори не дойде, каза, че се е разболяла. Досега си мисля, че просто не й се правеше.

Брат ми тогава беше на 19, булката — на 18. Откъде им парите? Явно майка ми и двамата тъста се навили. А на нас ни казаха: „Е, ако можете, елате и вие.“ Не отидохме. Имаше работа, а честно казано — и не ни се искаше. С брат ми винаги сме били студени, а на майка ми тогава се разочаровах.

Минаха шест месеца. Майка ми пак се обади. Не да ме пита как сме, а да съобщи новината — купили са апартамент на брат ми и жена му, точно до нейния.

— Защо кредит? Продадохме бабиния апартамент, тъстът и тъщата дадоха, всичко сложихме — и взехме!

Бабниният апартамент… Винаги казваше, че ще го запази за себе си — да го дава под наем на пенсия. Когато живеех нает апартамент с детето и мъжа ми, не й хрумна да ни го предложи. Нито стотинка не видяхме. А сега — подаръци, грижи, помощ.

Но най-болезненото удари, когато забременях. Страшно ме беше страх. Исках майка ми да е до мен. Дори за малко, дори в началото. Сама й предложих да ѝ платя билетите — само да дойде. Но не можеше. Каза, че внучката ѝ (дъщерята на брат ми) е с хрема и остава при нея. А булката си има майка, нали? Но това нямаше значение.

Свекърва ми веднага разбра какво става. Дойде в родилния, прегърна ме, помогна да сглобим нещата, подготви дома. След раждането беше до мен всяка минута. Хранеше, чистеше, разхождаше бебето, а аз лежах и плачех — от благодарност. А майка ми? Тя, като получи СМС за раждането на внучката, отговори: „Честито.“ И толкова. Нито обаждане. Нито въпрос как съм, как е бебето, как мина раждането.

Минаха две седмици — нито глас. После пак се обади, но само за да се похвали, че „малката почти проходи“. Имаше предвид внучката — дъщерята на брат ми. Слушах мълчалива, после просто затворих. Оттогава не й се обаждам. И тя — също.

Може би така е по-добре. Омръзна ми да се чувствам ненужна. Майка ми явно смята, че има само един свой човек и една внучка. Нека бъде така. Само че сърцето не боли по-малко…

Rate article
Свекърва ми ме трогна до сълзи с грижите си след раждането, докато моята майка дори не ми се обади.