Свекърва мечтае за градина на спокойствието — и вече не я спираме.

Понякога животът подрежда толкова неочаквани обрати, че трудно разбираш къде е истината и къде жестоката ирония на съдбата. Никога не бих си помислила, че след дванадесет години живот под един покрив със свекърва, когато всичко изглеждаше уредено и ясно, семейството ни ще се изправи пред морален ултиматум — плащай или си отивай.

Преди години, след сватбата ни, Милка Георгиева ни предложи да се преместим в нейния просторен тристаен апартамент в центъра на София, а тя доброволно се пресели в моето малко едностайно жилище в Люлин. Бяхме на седмото небе от щастие: да живеем в центъра, в добри условия, да ни помага свекървата — какво повече може да иска младо семейство?

Сватбените пари вложихме в ремонт: обновихме жилището отгоре до долу, поставихме модерна кухня, сменихме водопровода и настилката, дори преустроихме малко пространството. Свекървата идваше и всеки път се възхищаваше: „Колко хубаво ви е!“, „Вие сте истински майстори!“ Като знак на благодарност поехме всички сметки за нейния нов апартамент. Тя беше щастлива, че може да спестява малко от пенсията си. И наистина, през тези години нито веднъж не съжалихме за решението си.

Родих син, после дъщеря. С две деца вече ни трябваше повече място. Започнахме да спестяваме за ново жилище, защото четиристаен апартамент беше извън възможностите ни. Не ѝ казахме, надявайки се, че щом дойде времето, ще се разберем по добър начин.

Всичко се промени, когато Милка Георгиева пенсионира. Радостта й от свободата изчезна, щом разбра, че пенсията й е „мъничка“. Постоянно оплакваше: „Как да живея с тези стотинки?“, „Пенсионерите в тази държава никой не ги зачита!“ Ние й помагахме — носехме храна, лекарства, подпомагахме я с каквото можехме. Но един ден, над чаша чай, тя изрече думи, от които съпругът ми онемя.

„Синко,“ каза тя, „вие всъщност живеете в моя апартамент. Започнете да ми плащате наем. Не цял, разбира се, по сто лева на месец.“

Съпругът застина. Отнема му време да проумее какво чува. Но когато разбра, отговори:

„Мамо, сериозно ли? Ние ти плащаме всички сметки, носим ти храна, животът ти е по-евтин от нашето. А ти искаш наем?“

Тогава дойде ултиматумът:

„Тогава се разменяме обратно! Искам да си върна апартамента!“

Разбрахме, че това е шантаж. Груб, безцеремонен и напълно неблагодарен. Но тя не знаеше, че вече сме събрали пари за начална вноска. Мълча я изслушахме, а вечерта решихме — това вече не може да продължава.

След няколко дня отидохме при нея с торта — не с извинения, а с надежда, че може би ще се предомисли. Но щом стигнахме до темата за жилището, свекървата каза:

„И така, решихте ли? Или ще се набутате пак при мен?“

Търпението ни свърши.

„Милка Георгиева,“ отвърнах спокойно, „набутване няма да има. Вие взимате обратно апартамента си, а ние — вървим по своя път.“

„И откъде ще намерите пари?“ — попита тя.

Съпругът я прекъсна:

„Ще намерим. Това вече не е твоя работа. Само запомни, майко, че ти си го избра. Искаше да си сама в тристая — ето, получи.“

Всичко стана бързо. Намерихме жилище, взехме кредит, използвахме спестяванията и моя апартамент, за да намалим вноските. След три седмици вече събирахме багажа си.

Сега свекървата отново е в своя обновен, ремонтиран с нашите пари апартамент, от който беше възторгена — докато не разбра, че ѝ се полага безвъзмездно. Вече се оплаква на съседките за „лошия ремонт“ и „неблагодарните деца“, сама си плаща сметките, сама носи чанти от магазина и най-сетне усети истинския вкус на пенсията без „излишните“ помощи.

Ние живеем в нов четиристаен апартамент. Тясно е, но нашите души са свободни. Нямаме нужда да отчитаме действията си, да се страхуваме от „внезапни обиди“ или нови измислени условия. Сложихме точка, след което започна нова глава.

Както се казва, каквото посееш, такова ще пожънеш. Само че сега — не за нас.

Rate article
Свекърва мечтае за градина на спокойствието — и вече не я спираме.