**Дневникът ми**
Винаги смятах, че имам късмет с мъжа си. И с неговото семейство също. Георги е добър, спокоен, уравновесен. Майка му, Елица Иванова, е интелигентна, сдържана жена, която знае къде са границите и не се намесва в чуждия живот. И най-важното – никога не ми правеше забележки направо, всичко беше казано с такт и уважение. Приятелствахме, наистина. Дори в дребните неща нямахме конфликти, и аз наивно мислех, че това е онова „идеална свекърва“, за която се говори в приказките.
Сестрата на Георги, Радка, живееше във Варна, омъжена беше отдавна, но не бързаше с деца. Искаше да поживее за себе си, да направи кариера, да пътува. Затова първите внуки на родителите на Георги бяха нашите деца – Стоян и малката Росица.
Свекърите ги обичаха безкрайно. Подаръци, празници, внимание, топли думи, снимки навсякъде – всичко създаваше усещане за истинско, сплотено семейство. Дори Росица наричаше баба си „втора мама“. Бях щастлива, че децата ми имат толкова топли отношения с баби и дядовци. А Елица Иванова често казваше:
„Вие ни направихте най-щастливи! Толкова прекрасни деца имате. Дано и Радка ни подари радост някой ден.“
И този ден дойде. В края на миналата година Радка се обади и съобщи, че е бременна. Радостта беше неописуема – сълзи, обаждания до роднини, спорове за имена. Дори Росица тичаше из къщата, крещейки: „Ще имам братче или сестриче скоро!“
Но, както често се случва, истинските пукнатини в отношенията се разкриват точно в моменти на голяма радост.
Всичко започна с една обикновена разходка в парка. Разхождах се със Стоян, хранихме патиците при езерцето. Срещнахме съседката – Гергана, с която общувахме, когато живеехме в стария ни дом. Разменихме няколко думи, и тя изведнъж попита:
„Радка вече роди ли?“
„Не, още се чака. Всеки момент“, отвърнах с усмивка.
И тогава тя произнесе нещо, от което кръвта ми замръзна:
„Е, сега на свекървата ти ще има истински внуци. Всичко ще се промени, нали разбираш.“
„Какво значи истински?“ попитах, не вярвайки на ушите си.
„Ами, ти не си й дъщеря. Не е същото. Когато детето е на дъщеря, е по-различно, по-близко. Ще усетиш с времето.“
Напуснах разговора като в мъгла. Тази проста, привидно безобидна фраза прожули душата ми. Значи, моите деца са „ненастоящи“? Защото са от син, а не от дъщеря? И ако съседите мислят така – дали и свекървата ми, толкова мъдра и добра, също го смята?
Дълго време не можех да избия тази мисъл от главата си. Припомнях си всичко: как Елица държеше Росица на ръце, как играеше с Стоян на „белот“, как ги наричаше „щастието си“. Неужели всичко това беше… ненастоящо? Или беше, но сега ще се промени?
Радка роди момче. Кръстиха го Борислав. И наистина, оттогава много се промени. Или поне аз започнах да забелязвам неща, които преди не виждах.
Снимките на Стоян и Росица изчезваха от рафтовете, а тяхното място заеха портрети на Борис. Започнаха да ни канят по-рядко. А в разговорите все по-често се чуваше: „Радка каза…“, „Бори е такъв умничко…“, „Дано Стоян и Росица учат от брат си.“
Не завиждам. Не ревнувам. Но ме боли.
Защото се стараех. Защото обичах и вярвах в искреността на тези отношения. Защото моите деца са същите внуци, същата кръв, макар и през сина. А сега седя и се чудя: има ли истина в тези жестоки думи на Гергана? Дали свекърите наистина делят внуците си на „истински“ и „така-сяка“?
Не искам кавги. Не искам изяснявания. Но горчивината остава. Горчивината от осъзнаването, че дори любовта може да е с уговорки. Дори към децата. Дори към внуците.
Момчета, кажете ми: случвало ли ви се е? Делили ли са децата ви в семейството? Или може би това е само моето болно възприятие?
**Урокът ми:** Дори кръвните връзки понякога са със сълзи. Но истинската любов не трябва да има условия.