Днес си спомням как живота ми се срива в един момент, когато съпругът ми, Георги, ме изостави. Взе всичките ни спестявания, за да си купи апартамент, и изчезна, оставяйки ме сама в наетото жилище в Пловдив с шестмесечната ни дъщеря на ръце. Бях в пълна мрак, без да зная как да продължа. Тогава неочаквано се появи свекърва ми, Мария Петрова. Разбрала за положението ми, тя се втурна при мен. Очаквах подигравки, защото отношенията ни винаги бяха напрегнати, но вместо това тя заяви категорично:
“Сготви си багажа, ти и внучката се местите при мен.”
Опитах се да възразя – ситуацията ми се струваше неловка до болка. С Мария Петрова години се премервахме с язвителни забележки, без да си кажем добра дума. Но сега, когато бях в беда, тази жена, която смятах за враг, бе единствената, която ми подаде ръка.
Собствената ми майка отказа да ни подслони. В къщи й живееше по-голямата ми сестра с децата си, и майка танцуваше по нейната свирка, отказвайки да ни приеме. Бях шокирана, но прошепнах:
“Благодаря ви, Мария Петрова. Много съм ви благодарна за помощта.”
За първи път искрено й благодарих, и нещо в мен се разтопи.
“Стига с формалностите! Не си някаква чужда,” отвърна тя, като взе детето на ръце. “Хайде, миличка. Остави майка ти да си събере нещата, а ние с теб ще си говорим. Ще живееш с баба, сълнце мое? Разбира се, че ще! Баба ще ти чете приказки, ще те води на разходки, ще ти плете китки…”
Слушах нежното й гукане и не можех да повярвам. Тази жена, която някого ме обвиняваше, че “хванах” сина й с дете, и наричаше дъщеря ми “изрод”, сега я люлеше с такава обич, сякаш беше нейно родено.
Събрах си вещите и се преместихме при свекърва. Мария Петрова ни отдели голямата стая, а сама се настани в малката. Виждайки изненадата ми, тя промърморя:
“Какво се втренчваш? На детето му трябва място, скоро ще почна да пълзи. А на мен не ми трябва голямо. Наставете се, след час вечеря.”
За вечеря сервира парени зеленчуци и варено месо, добавяйки:
“Ти кърмиш. Ако искаш, мога да изпържа нещо, но диетичното е по-добре за малката. Решавай сама.”
В хладилника видях цяла опаковка бебешки храни в бурканчета.
“Време е за прихранване, нали? Ако тези не стават, ще купим други. Не се срамувай, казвай,” рече с усмивка.
Не издържах и заплаках. Нейната доброта, толкова внезапна и искрена, събори всичките ми стени. Никой никога не се бе грижил за нас с дъщеря ми така, както тази жена, която смятах за злейш враг. Тя ме прегърна, шепнейки:
“Тихо, миличка, тихо. Мъжете са такива, бягат където вятъра духа. Сама отгледах Кольо – баща му си тръгна, когато беше на осем месеца. Няма да оставя внучето ми без опора. Стига сълзи, стягай се!”
Издъхнах признание, че не бях очаквала такава човечност от нея, и пак й благодарих:
“Благодаря ви огромно. Ако не бяхте ви, не знам къде щяхме да отидем.”
“И аз съм виновна,” въздъхна тя. “Не го възпитах както трябва, затова се получи безотговорен. Ще поправя грешките му, доколкото мога. Иди мий се и легни. Утре ще е по-добре.”
Първият рожден ден на дъщеря ни го празнувахме трима: аз, бебето ми и Мария Петрова – нашето спасение, станала истинска баба. След като детето заспа по обяд, ние с нея пихме чай с торта в кухнята, когато звънна вратата. Свекърва отиде да отвори.
“Мамо, искам да те запозная с някого,” чу се гласът на Георги. “Това е Ива, приятелката ми. Мам, може ли да живеем при теб шест месеца? Не мога да намеря работа, нямам пари за наем.”
Слушайки го, изстинах. Сърцето ми се сви от страх, че свекърва ще ги пусне, а нас ще изгони. Сълзи бликнаха в очите ми.
“Да те няма!” изрева тя ядосано. “Марш оттук, и вземи си подружката! Ограби жена си и детето, изостави ги без грош, не си ли мислил как ще живеят? Ето ти отговора от живота. Махайте се и двамата! А ти, Ива, да си отвориш очите – ще си поиграе и с теб ще те заряза.”
Сгреших за свекърва си, и сега ме е срам от мислите си. Тя стана не просто втора майка, а първата, истинската. Живеехме заедно шест години, до втория ми брак. На сватбата ми Мария Петрова зае мястото на майката на булката. Дъщеря ми вече ходи на училище, а скоро ще имам и син. Свекърва с нетърпение чака внучето, и знам, че ще бъде също толкова обичаща баба, колкото е за моето момиченце.