Сватба без мечти

Велинградската история

Калина завърши педагогическото училище с отличие, мечтаеше да продължи в университет. Но съдбата беше жестока. Баща ѝ попадна в тежка катастрофа, прекара дълги месеци в болницата. Когато го изписаха, майка ѝ взе отпуск, за да се грижи за него вкъщи, докато свикне с инвалидната коляска.

В техния град нямаше университет, трябваше да пътуват до Пловдив. Калина реши да отложи мечтата си за една година. Не можеше да остави родителите си сами в толкова труден момент. Започна работа като учителка.

Лекарите я обнадеждаваха, че с времето баща ѝ ще може да стане на крака, ако редовно прави упражнения, посещава физиотерапевт и приема лекарства. Майка ѝ продаде градинската нива, за да наеме специалист и да купува необходимите медикаменти. Но баща ѝ така и не направи напредък.

“Стига толкова. Спирайте да хвърляте пари на вятъра. Нищо няма да стане”, заяви той една вечер.

Характерът му се измени — стана капризен, подозрителен, постоянно намираше причина да се заяжда. Разбира се, най-много понасяше майка ѝ. Ако я повикаше, тя трябваше да изостави всичко и да тича при него. Обикновено искаше вода, имаше въпрос или просто желаеше да поговори. И докато го слушаше, вечерята горенеше на котлона.

“Стоян, можеше да минеш до кухнята сам. Сега картофите са изгорени”, упрекваше го майка ѝ.

“Животът ми изгори, а ти се тревожиш за картофите. Лесно ти е да говориш, като стоиш на крака. Толкова ли е трудно да донесеш чаша вода?” — отвръщаше той, ядосан.

Понякога, в пристъп на гняв, дори хвърляше чаши или чинии в нея. Все по-често искаше ракия. А след пиене, изливаше яда си върху майка ѝ — сякаш тя беше виновна за катастрофата.

“Татко, спри с пиенето, само ще стане по-зле. Намери си занимание — играй шах, чети книги”, убеждаваше го Калина.

“Какво разбираш ти? И последната ми радост искаш да ми отнемеш? В книгите са само лъжи. Чети ги ти. А в живота всичко е различно. Аз вече за нищо не съм годен”, провикваше се той.

“Мамо, не му купувай повече ракия”, молеше Калина.

“Ако не му купя, ще крещи. Той страда. Какво да правим сега…” — въздишаше майка ѝ.

“Трябва да се занимава, да прави упражнения, а не да пие. Лекарите казаха, че може да се оправи. Той просто не иска. Харесва му да ни тормози, а ние му служим”, ядваше се Калина.

Жалко беше за баща ѝ, но и на двете им беше трудно. Един ден Калина се върна от училище изтощена, гърлото ѝ беше възпалено, искаше само да легне. Но баща ѝ непрекъснато я викаше. И тя избухна.

“Стига! Уморена съм, едва стоя на крака. Ти си на колела — мини до кухнята сам и пий колкото си искаш. Не си единственият в тази ситуация. Хората живеят така, дори работят и участват в параолимпийски игри. А ти не можеш да стигнеш до кухнята. Хайде, движи се сам! На мен ми трябва време за подготовка.” И Калина се затвори в стаята си.

Чу колелата на инвалидната количка да шумят по пода, как баща ѝ поставя чашата на масата в кухнята, как количката спира за миг пред вратата ѝ. Очакваше той да я отвори с ярост, да започне да крещи. Но колелата продължиха нататък. От този ден баща ѝ стана по-самостоятелен.

В топлите дни Калина оставяше балкона отворен. Баща ѝ караше количката до вратата и “разхождаше” се така. Да премине през тесния праг беше невъзможно. Разбира се, трябваше да разширят вратите, но откъде да вземат пари?

“Запишете ме в старчески дом”, молПавел остана с Калина и родителите ѝ, заедно преодоляваха изпитанията, а след време се преместиха в Пловдив, където тя най-после осъществи мечтата си да следва педагогика.

Rate article
Сватба без мечти