Старост в сянката на предателството

**Старост в сянката на предателството**

Днес ще ви разкажа една история, която се разигра в нашия двор, в един от спалните квартали на Пловдив. Пълна е с драма, болка и неочаквани обрати, като сценарий на мъчна мелодрама.

В този квартал се нанесохме края на седемдесетте години, когато последната сграда в блока тъкмо бе завършена. Смяташе се почти за елитен – нов, с просторни апартаменти. Наблизи откриха училище, така че децата да не трябва да бъртат из целия град. Учебната година започваше не на първи септември, а в средата на февруари, за да има време семействата да се настанят. След войната жилището беше лукс, а тук — достъпни квартири в нов квартал. Заселваха се главно млади семейства с деца, и дворът бързо оживя от звънливи смяхове.

Децата се сприятеляваха бързо, още през лятото разбраха кой в кой клас ще ходи, и цял ден тичаха из улиците. Но имаше едно момиче, Цвета, която беше настрана. Тя беше на вече десет години, но вина е сидеше вкъщи. Излизаше само до магазина по поръчение на майка си или с баба си, макар че на нас, шестгодишните, вече ни позволяваха да ходим сами. В компанията ни се шепнеше, че майка й е строга, почти тиранин, и я бие за всяка грешка.

Един ден с приятели решихме да я поканим да излезе и тръгнахме към квартирата й. Вратата ни отвори майка й и, към наша изненада, ни каза, че иска дъщеря й да излиза повече, но Цвета сама предпочита самотата. Си тръгнахме с нищо, решени да не се бъркаме повече в живота й.

Цвета растя под неусетния контрол на майка си и баба си, които искаха да бъде изискана и образована. Тя се отличаваше от нас — винаги подредена, сдържана, не като нас, вечно ровящи по изоставени строежи. Понякога през нощта от квартирата й се носеха звуците на цигулка — мелодии толкова тъжни, че настръхвахме.

След няколко месеца в нашата блок влезе една жена със сина си, Борис. Настаниха се на същия етаж с Цвета. И, ето чудо, Цвета и Борис се сприятелиха. За първи път я видяхме навън — смееше се, разхождаше се, вместо да стои затворена. Тяхното приятелство изглеждаше като спасение за затворничкото момиче.

Времето минаваше. Цвета и Борис навършиха пълнолетие, записаха се в един университет. Но Цвета не завърши — на деветнадесет Борис настоя за брак. Скоро забременя и за една година се роди синът им, Милен — копие на баща си, със същите тъмни коси и проникващи зелени очи. Роднините се радваха, а двора бръмчеше от клюки за младото семейство.

Скоро в блока се настани една самотна жена, Елица, на около четиридесет години. Беше затворена, но спечели симпатиите на съседите — носеше лекарства на нуждаещи се, помагаше с тежките чанти. Цвета често я молеше да взима Милен от детската градина, когато закъсняваше от работа.

Но един ден всичко се срина. Цвета се върна по-рано от работа, мечтаейки да прекара вечерта с мъжа и сина си. Отвори вратата и замръзна — Елица и Борис се целуваха в хола им. Всичко стана ясно. Елица не просто помагаше с детето — тя отдавна беше вкъщи, докато Цвета работеше. Предателството траеше месеци.

Ослепяла от болка, Цвета изрита Борис. Той, без да мигне, събра вещите си и се премести при Елица, която живееше един етаж по-горе. Бабата на Цвета беше починала преди години, а майка й се бе преместила в друг град с новия си. Цвета остана сама със сина си. Искаше да се махне, но не можеше — майката на Борис, бабата на Милен, обичаше внука си и не искаше да го губи. Стиснало сърце, Цвета остана в същия блок, където всеки ден я напомняше за измяната.

След няколко години Елица роди на Борис син, Никола, поразително подобен на Милен. Децата не общуваха — Елица и Борис ги държаха разделени. Борис започна да пие, както и Елица. Бяха го уволнили от работа, парите не стигаха, децата гладуваха. Майката на Борис, вече възрастната Мария Иванова, поеха грижата и за двамата внуци, купувайки им дрехи и храна.

Но здравето на Мария Иванова се разклати. Откараха я в болница. Цвета, въпреки обидата, не може да остави Никола на произвола на съдбата. Борис и Елица забравяха да го взимат от градината, не го хранеха навреме. Стиснала зъби, Цвета започна да се грижи и за второто момче.

Трагедията удари, когато Мария Иванова почина от инфаркт, след като разбра, че Борис в пиянска кавга убил приятел и отишъл в затвора. Елица изчезна, изоставяйки Никола. Цвета не го даде в дом — и така беше прекарал достатъчно мъки. С мизерна заплата тя отглеждаше двамата синове, лишавайки се от всичко.

Годините минаваха. Милен замина за София, започна престижна работа. Никола след девети клас влезе в техникум и стана електротехник. Цвета пенсионира, а синовете й, благодарни за жертвите й, регулярно й изпращат пари. Понякога идват в Пловдив, но срещите са рядко.

Цвета посрещна старостта сред спомени за болка и предателство, но с гордост за синовете, които отгледа сама. Нейната история разказва как човешкото сърце може да понесе непоносимото заради тези, които обича.

Rate article
Старост в сянката на предателството