– Аз няма да гледам твоето дете! – извика тогава Росица, и тези думи пронизаха сърцето на Елена като нож. Отзвучат не само в нейната душа, но и в очите на осемгодишната Соня, която стоеше на прага и чу всичко.
След смъртта на съпруга си Елена остана сама с двете си дъщери. По-голямата, Росица, беше на четиринадесет, а малката – само на осем. Подкрепа от роднини почти нямаше: бабата от бащина страна предпочиташе да не се намесва, а майката на Елена живееше на хиляди километри и идваше рядко. Всички грижи паднаха върху плещите на изтощената от скръб жена. Парите стигаха едва-едва, а моралните сили – още по-малко.
Малката Соня още от ранна възраст проявяваше талант в рисуването. Победата в градското състезание й донесе възможност да учи безплатно в престижно художественно училище. Но уроците изискваха постоянни пътувания – четири пъти седмично. Два дни Елена още можеше да се оправя, но за останалите два – просто нямаше как. Работата й започна да страда, шефът вече гледаше накриво. Тогава тя реши да потърси помощ от Росица.
– След училище си свободна. Можеш да заведеш Соня и да я дочакаш – помоли се Елена, гледайки дъщеря си в очите.
Но получи леден отговор: – Аз какво, бавачка ли съм? Аз също съм дете! Искам да си почина след училище, а не да тегля Соня из града!
И после, като удар в сърцето: – Не беше ли трябвало да раждаш две – щеше да се грижиш само за една!
След тези думи Елена не устоя. Сълзите й стичаха по бузите, обърна се, за да отиде в стаята си, но на прага вече стоеше Соня. Чула беше всичко. Плачеше. Без думи прегърна майка си.
Неочаквана помощ предложи бабата на едно момиче от художественото училище. Оказа се, че живее наблизо и с радост ще завежда Соня. Така, стъпка по стъпка, животът потегли отново. След година Соняреда сама си вървеше на уроци, а болката от сестринското предателство беше затънала дълбоко.
Минаха години. Соня влезе в университет, започна работа, нае си жилище. Елена се премести при майка си. Росица се омъжи и замина за друг град. Роди си син. Всичко изглеждаше наред – докато един ден Соня не получи обаждане от сестра си.
Росица плачеше в телефона: – Той ни изхвърли! Каза, че не понася повече истериките ми, и ни изгони! Не иска да плаща издръжка! Нямаме къде да отидем…
Соня не се колебае – покани сестра си с детето у тях. Но когато Росица я помоли да й гледа сина, за да може да си намери работа, получи студен отговор: – Съжалявам, Росица, но аз няма да ти гледам детето. То е твоето – не мое. Не съм ти длъжна нищо.
Росица избухна: – Но аз съм ти сестра!
– А ти не си спомняш ли какво каза на мама, когато беше на четиринадесет? Не си ли спомняш как крещеше, че няма да ме водиш на рисуване? Мама тогава плачеше като дете, а аз стоях до вратата и чух всичко. И знаеш ли какво? От тогава никога не съм почувствала, че си ми сестра. Ти избра себе си. Сега и аз избирам себе си.
Росица не каза нищо. Просто затвори телефона.
Сега Соня продължава да работи и учи. Сестра й живее при нея, но всеки ден става все по-ясно, че раната от миналото не е зарастнала. Соня помага, но без топлина. Без нежност. Само защото така е правилно. Защото иначе няма да си прости.
Но онази Соня, която някога гледаше как сестра й отказва да бъде до нея, вече не е дете. Тя е зряла жена. И знае цената на думите.
А как мислите – трябваше ли Соня да прости и да помогне? Или понякога, за да останеш силен, трябва да оставиш в миналото онези, които не подадоха ръка, когато беше нужно?