Срещи с баба и дядо: кой на кого прави услуга?

Днес стоях при прозореца на апартамента ни в Пловдив, гледайки как Светлин натоварва детското столче в колата. Нашият син, четиригодишният Борис, радостно бърбореше, очаквайки пътуването до баба и дядо. Всяка събота го возим при родителите ми, за да прекарват време с внука си. Но всеки път, когато си тръгваме, в гърдите ми кипва досада. Майка ми, Цветана Иванова, искрено вярва, че като гледа Борис, ни прави голяма услуга. Тази мисъл ме кара да се ядосвам и едва се сдържам да не избухна.

Всичко започна преди две години, когато Борис стана достатъчно голям, за да прекарва уикендите с баба и дядо. Светлин и аз решихме, че това е идеалният начин да им дадем шанс да се сближат с внука си. Цветана Иванова и съпругът й, Димитър Петров, обожават Борис. Плескат го с баници, водят го на разходки в градината, четат му приказки. Радвам се, когато виждам колко щастлив е от вниманието им. Спомням си как в детството обичах да ходя при баба си и исках Борис да има същите топли спомени. Но не можех да си представя, че добрите ми намерения ще доведат до такова недоразумение.

Всеки път, когато си тръгваме, Цветана Иванова ни посреща с изражение на мъченица, жертвала се за наше добро. „Ето, помогнах ви, може да си почивате“, казва, изтривайки несъществуваща пот от челото си. Или: „Не е лесно с него, но го правя за вас, за да можете да си вършите работите.“ Стискам юмруци, усещайки как кръвта ми прилива към слепоочията. Иска ми се да викам: „Не те молихме да го гледаш! Донесохме Борис, за да сте щастливи ВИЕ!“ Но вместо това се усмихвам и прошепвам: „Благодаря, мамо.“ Светлин, обикновено спокоен, също започна да губи търпение. Шушнеше ми в колата: „Тя наистина ли мисли, че го оставяме, за да си гуляйме? Това е за тях, не за нас!“

Не че не обичаме да прекарваме време със сина си. Напротив – обичаме да строим кули от кубчета, да се разхождаме по река Марица. Но виждаме как Цветана Иванова липсва на внука си, как очите й светват, когато Борис се втурва към нея с вик: „Бабо!“ Искахме да им подарим тази радост, а и да дадем на Борис усещането за семейна любов. Но с всяко посещение думите на майка ми ставаха все по-дразнещи. „Уморена съм, но нищо, за вас се справих“, казваше, сякаш сме й го подхвърлили, за да избягаме на почивка. Чувствах се виновна, макар да не знаех защо.

Върхът дойде миналата събота. Докарахме Борис както обикновено сутринта. Цветана Иванова, посрещайки ни, въздъхна: „Ох, пак цял ден да тичам след него. Но разбирам, на вас ви трябва да си вършите работите.“ Не издържах. Гласът ми трепереше, когато отвърнах: „Мамо, не го донесохме, защото ни е мързеливо да го гледаме! Искаме ти и татко да сте с него, да ви познава и обича! Това не е услуга за нас, а за вас!“ В стаята настъпи тишина. Цветана Иванова моргаше объркано, а Димитър Петров, седнал в креслото, изкашля се и се вглъби във вестника. Светлин стисна ръката ми, сякаш казваше: „Браво, най-накрая го каза.“

Онзи вечер, когато си тръгвахме, забелязах, че майка ми беше по-тиха от обичайно. Не се оплака, не въздъхна, просто прегърна Борис и тихо каза: „Елате пак.“ Усетих облекчение, но и лек убождащ укор. Може би бях твърде остра? Но Светлин, като седна на волана, се усмихна: „Нека свиква, че не й подхвърляме детето, а споделяме щастието.“ Борис, седнал назад, тананикаше песенка, и си помислих, че за усмивката му съм готова още да обяснявам на майка си истината.

И сега продължаваме да го возим, но вече внимателно. Надявам се, че майка ми най-сетне разбра – не търсим бавачка, а искаме синът ни да расте сред обич. Но всеки път, чувайки намек за „услуга“, чувствам как вътре в мен кипи протест. Знам: семейството ни не е сделка, а любов. И ако майка ми не го разбере, съм готова отново да й го кажа. За Борис. За истината.

Rate article
Срещи с баба и дядо: кой на кого прави услуга?