Съпругът се прибра и веднага от вратата обяви: „Трябва сериозен разговор“

Изведнъж Владимир се прибра вкъщи, и директно от вратата, без да свали обувките или горната си дреха, избухна:

– Мила! Имаме нужда от сериозен разговор…

И веднага, без да спре да си поеме дъха, с широко разтворени и без това големи очи, без дори минимална пауза:

– Влюбен съм!

„Ох, – помисли си Мила, – значи и нашето семейство е достигнало кризата на средната възраст. Здравей, здравей…“, но не каза нищо, само го погледна много внимателно, нещо, което не беше правила от пет или шест години (или осем вече?).

Казват, че преди смъртта целият живот минава пред очите ни, така че на Мила изведнъж й се прииска да обмисли целия техен съвместен живот. Запознаха се обикновено – през интернет. Мила си махна три години от възрастта, бъдещият й мъж добави на себе си три сантиметра на височина и все пак, чрез този простичък начин, макар и трудно, те успяха да влязат в зададените си критерии на търсене и… да се намерят един друг.

Мила вече не помнеше кой на кого първо написа, но знаеше, че писмото на бъдещия й мъж беше без всякаква пошлост и с лек сатиричен тон, нещо, което много й хареса. На тридесет и три години и с обикновен външен вид, тя трезво оценяваше своите шансове на брачния пазар и разбираше, че ако не е на последния ред, то поне на предпоследния, затова твърдо решава на първата среща да си държи езика зад зъбите, да слуша внимателно, да носи розови очила и дантелено бельо, а в чантата да сложи домашно приготвени сладки и книга на Ботев.

Първата среща мина невероятно леко (ето какво е да се облечеш както трябва!), романът им се развиваше бурно и стремглаво. Заедно им беше интересно, затова след шест месеца редовни срещи и постоянен натиск от страна на родителите, изгубили надежда някога да видят внуци, бъдещият й мъж събра смелост и направи предложение на Мила. Те бързо запознаха семействата си, а условието на младоженците да отпразнуват сватбата в тесен семеен кръг беше безпрекословно и единодушно прието от родителите.

Живееха, както Мила си мислеше, добре. Климатът в семейството беше като тропически, с характерни малки сезонни колебания на температурата, но без африкански страсти, а с дружелюбие и уважение – не е ли това за щастие?

Мъжът й, като типичен представител на мъжката половина на света, по-прост и прям, свали своя тесен костюм – образа на „емпатичен, нежен, романтичен трезвеник със златни ръце“ – само няколко седмици след сватбата и се показа пред Мила такъв, какъвто беше – простичък, работлив и грижовен мъж в удобни домашни панталони.

Мила, като представителка на по-сложния женски пол, разпускаше своя сложен образ на „немо-глухо-сляп сексуален стопанин-интелектуал“ малко по малко, едва забележимо, но бърза бременност ускорила този процес и така година по-късно те и двамата, вече без удоволствие, се разделиха с образите си и, с облекчено въздишане, се облякоха в удобен домашен халат.

Фактът, че въпреки да се разделиха с образите си никой не напусна връзката и дори не си предявяваха претенции един към друг, окончателно убеди Мила в правилността на взетото някога решение и укрепи вярата й в тяхната семейна единица.

Рутината и възпитанието на двете последователно родени деца понякога разтърсваха силно семейната им лодка, но корабокрушения не се случваха, а когато бурята утихваше, те отново продължаваха спокойно и достойно да плават по вълните на съвместния си живот.

Щастливите баби и дядовци им помагаха, както само можеха, а на работа те полека, но сигурно се изкачваха по кариерната стълбица, без да забравят да пътуват, да отделят време на хобитата си и разбира се, един на друг, без да се отклоняват от средностатистическите очаквания.

И ето, вече са женени дванадесет години, и през всичките тези години мъжът не е бил уличен в изневяра или дори лек флирт с някого, въпреки че Мила не беше ревнива дама и той би могъл да си позволи такова приключение, без последващ скандал. Тя си го представи как флиртува и неволно се усмихна, защото картината в главата й беше много смешна и нелепа. Всъщност, още в началото на връзката им, след няколко неуспешни опита да направи комплимент по традиционния начин, мъжът й осъзнал, че това не е неговото амплоа, сменил тактиката си и сега правеше комплименти мълчаливо (или с ултразвук, който Мила не можеше да улови?), като просто изумяваше очите си като дългоушко.

През годините на съвместен живот Мила, по степента на палачинките на очите на съпруга, се научила да различава цялата палитра от негови емоции: от дивото възхищение, през удовлетворителното одобрение, до непредвидено объркване, силно неразбиране и пълно негодувание. И така тя си представила как мъжът й прави един след друг комплименти на някакъв плъх, разширявайки погледа си все повече и повече…

На Мила й пресъхна гърлото, представяйки си трансформацията на мъжа си в дългоушко. Нервно се усмихна и прошепна:

– А как се казва този плъх…?

Очите на Владислав сега наистина се качиха на челото и с нервни движения по тялото си, заеквайки, затараторил:

– Как? Как успя… как въобще… да разбереш, че съм си паднал по плъх? Не, ама ти си невероятна… Ти разбираш ли, просто не можех да пропусна, като я видях… само погледни колко е сладка, колко е мека, колко е красива… колко прилича на теб…

В минимално пространство под палтото изкара една малка сива плъха с розови прозрачни ушички, розов нос и черни очички като топчета.

След това Мила вече нищо не чуваше. Любуваше се на мъжа си, на неговата нова приятелка, на техните взаимни обятия и беше безкрайно щастлива, че той се е влюбил именно в този плъх, който толкова приличаше на нея…

Rate article
Съпругът се прибра и веднага от вратата обяви: „Трябва сериозен разговор“