**Днес писах това в дневника си:**
Всеки събота превръщам кухнята си в малък ресторант. Готвя ястия за цялата седмица – кьопоолу, мусака, сарми, кюфтенца, баници, всичко, което може да се замрази и спести време вечер. Това е нашият ред, който ми помага да не изгоря от работа и домакинство. Но един ден съпругът ми унищожи цялата ми работа с едно необмислено действие.
В понеделник, като обикновено, се прибрах уморена и отидох да взема нещо от хладилника. Отварям го – а там почти нищо не е останало. От подредените ми кутии с ястия за всеки ден бяха изчезнали повече от половината.
„Тихомир,“ повиках го, „къде е храната, която готвих уикенда?“
Той се почеса по тила и каза:
„Майка ми дойде… Каза, че няма пари за храна, пенсията й е малка. Реших да й дам малко.“
„Малко?“ погледнах го. „Тук липсва храна за поне три дни.“
„Дадох й половината,“ призна. „Какво толкова? Тя е възрастна, трудно й е… Ти биха я разбрала…“
Застинах. Не очаквах такова равнодушие. Бях прекарила два дни в кухнята – месех, оформях, пеках. Това не бяха просто ястия, а времето и усилията ми. А той просто ги раздаде, без дори да ме уведоми.
„Ако й трябва помощ,“ отвърнах, сдържайки яд, „дай й пари. Нека си поръча храна или да сготви нещо. Тя е наясно с работите. Аз не съм длъжна да храня всички. И без това работя колкото теб.“
Той започна да мърмори – „ами ти си стопанката“, „не бива да скъпиш за майка си“. Тогава взех чанта и отидох при нея. В съседната им входна врата.
Когато тъща ми отвори, казах спокойно:
„Не съм длъжна да ви храня. Тази храна беше за моето семейство, не за дарения. Ако синът ви иска да помогне, нека ви даде левове. Аз повече няма да губя уикендите си. Съжалявам, но не е честно.“
Тя остана сваяна, дори не реагира. Влязох в кухнята й и си взех кутиите. Вечерта Тихомир беше шокиран. Обиди се. Нарече ме безсърдечна.
А аз – за първи път отдавна – усетих, че мога да кажа „не“. Да сложа граница. Да не бъда кухненска робиня, защото някой си го решил.
Не съм против помощта. Но не така. Не в тихо, не за сметка на себе си, не по навик, че „жената трябва да се грижи“.
Ако съпругът смята, че майка му има нужда – нека помага. Но не с моите сили и време. Не съм длъжна на никого. Аз съм човек. И на мен, знаете ли, понякога ми се иска просто да си почина.