Животът ми се срина за един ден, когато съпругът ми, Иван, ме напусна. Взе всичките ни спестявания, за да си купи апартамент, и изчезна, оставяйки ме сама в наетата ни къща в Пловдив с шестмесечното ни момиченце в ръцете. Бях в отчаяние, без да зная как да продължа. Но тогава неочаквано се появи свекървата ми, Елисавета Петрова. Разбрала за положението ми, тя се втурна при мен. Очаквах подигравки, защотовинаги сме се напрягали, но вместо това тя ми заповяда:
— Сготви си багажа, ти и внучката ще живеете при мен.
Опитвах се да възразя — ситуацията ми се стори неловка до болка. С Елисавета години си обменяхме ядове, без да сме казали и една добра дума. Но сега, когато бях в беда, тази жена, която смятах за почти враг, стана единственият човек, който ми подаде ръка.
Моята майка отказа да ни приюти. В къщата й вече живееха по-голямата ми сестра и децата й, а тя танцуваше по нейната свирка. Бях шокирана, но прошепнах:
— Благодаря ви, Елисавета Петрова. Много съм ви благодарна.
За първи път благодарих искрено, и нещо в мен се размърда.
— Стига формалности! — махна тя ръка, като взе детето в прегръдки. — Хайде, скъпичко. Остави майка да се прибере, а ние ще си говорим. Ще живееш с баба, златинко? Разбира се, ще! Баба ще ти чете приказки, ще те води на разходки, ще ти плете кички…
Слушах нежното й мърморене и не можех да повярвам. Жената, която някого ме обвиняваше, че “хванах” сина й с дете, и нарече моето момиче “изрод”, сега го люлееше с толкова любов, сякаш беше нейно.
Сбрах си вещите и се преместихме при нея. Тя освободи голямата стая за нас, а сама се настани в малката. Виждайки изненадата ми, измърморна:
— Какво ме гледаш? На детето му трябва място, скоро ще започне да пълзи. На мен не ми трябва голямо. Сядайте, след час вечеря.
На масата сложи варени зеленчуци и месо, добавяйки:
— Ти кърмиш. Ако искаш, мога да ти изпържа нещо, но за бебето е по-добре диетично. Реши сама.
В хладилника видях цели пакетчета бебешки храни.
— Време е да започнем с прихраняването, нали? Ако тези не стават, ще купим други. Говори, не се срамувай! — усмихна се тя.
Не издържах и заплаках. Добротата й, толкова внезапна и искрена, сри всичките ми стени. Никой не се беше грижил за нас така. Тя ме прегърна, шепнейки:
— Успокой се, мила, успокой се. Мъжете са такива — бягат където вятъра духа. Самах изхраних Иванчо — баща му го напусна на осем месеца. Няма да оставя внучката ми без опора. Стига сълзи, стягай се!
Признах й, че не очаквах толкова човечност, и пак й благодарих:
— Много ви благодаря. Ако не бяхте вие, не знам, къде щяхме да отидем.
— И аз съм виновна — въздъхна тя. — Не го възпитах добре, затова стана безотговорен. Ще поправя грешките му, доколкото мога. Иди, измий се и си легни. Утре ще е по-добре.
Първия рожден ден на дъщеря ми празнувахме трима: аз, малката и Елисавета — нашата спасителка, станала истинска баба. След като детето заспа, пихме чай с торта в кухнята, когато звънна звънецът. Свекърва отиде да отвори.
— Мамо, искам да те запозная с някого — чу се гласът на Иван. — Това е Диана, гаджето ми. Мамо, може ли да живеем при теб половин година? Не мога да намеря работа, нямам за наем.
Сърцето ми се сви от страх, че тя ще ги пусне и ще ни изгони. Сълзи бликаха от очите ми.
— Да те няма! — изрева тя. — Махайте се оттук, и вземете си вашите драми! Ограбил си жена и дете, оставил ги без пара, не си ли се замислил как ще живеят? Животът ти отговори. Вървете си! А ти, Диана, внимавай — ще си играе и с теб.
Сгреших за свекървата си, и сега ме е срам. Тя стана не просто втора майка, а първа, истинска. Живеяхме заедно шест години, докато не се омъжих отново. На сватбата ми Елисавета зае мястото на майката на булката. Дъщеря ми вече ходи на училище, а скоро ще имам и син. Свекърва няма търпение да се види с внука си, и знам, че ще бъде също толкова добра баба, колкото е за моето момиче.