„Съпругът доведе любовницата в дома ни, докато сина ни боледуваше и не получих подкрепа от близките“

Никога не си мислех, че предателството може да съсипе семейството ми. Живеехме заедно пет години. Бяха хубави, топли години – поне за мен. Всичко започна като от романтичен филм: комплименти, цветя, разходки под луната. После дойде сватбата. А година по-късно се роди синът ни, когото чакахме с толкова радост.

Да, бебето се роди малко преждевременно и може би това остави отпечатък – имаше слаба имунна система, често боледуваше. Заради това така и не успях да се върна на работа. Решихме, че детската градина дори яслата не са за него – няма да издържи. Останах вкъщи, посветена на детето и дома. Мъжът ми тогава каза:

„Заработвам достатъчно. Седи си вкъщи, грижи се за сина. Щом започне училище, ще помислим. Всичко ще се оправи.“

Повярвах му. Изглеждаше надежден, грижовен. Живеехме като много млади семейства: той – на работа, аз – вкъщи с детето. Всичко изглеждаше наред. Понякога си правехме малки излети, ходехме на гости или на природа. Бабите помагаха – и двете тогава още работеха, но никога не ни отказваха.

После дойде пандемията. Съпругът започна да работи от вкъщи. Стана раздразнителен, започна да се ядосва лесно. Напсуваше ме за всяка дреболия или крещеше на детето. Разбирах го – стрес, умора, притеснение за работата. Всички бяхме напрегнати. После той пак започна да ходи в офиса и ми се струваше, че нещата се връщат на релси. Дори се извини за изблиците си.

А синът продължаваше да боледува. Един диагноз следваше друг и накрая се озовахме в болница. Прекарахме там почти две седмици. Мъжът звънеше, питаше как сме, но така и не дойде. Свекърва ми каза:

„Той е хранител на семейството, какво ще прави в болницата? Ще се разболее. Трябва да работи.“

Тогава не му възразих. Наистина, той носи парите. А в болницата имаше всичко необходимо.

Когато се прибрахме вкъщи, апартаментът беше перфектно чист. Дори прекалено. Помислих си: сигурно е викал почистваща фирма. Беше ми приятно – посрещна ни, помогна с багажа, поръча храна. Обрадвах се – значи му липсвахме, грижеше се.

И едва вечерта, когато тръгнах да разглобявам прането, видях халата си във машината. Защо беше там – не разбрах. Не го бях перала. Помислих – е, става, може да съм забравила.

На следващия день излязохме с детето на разходка и на пейката пред блока видях Радостина – съседката. Не сме приятелки, но често се срещаме – децата ни са на една възраст. Побъбрахме се и когато вече се разделяхме, тя изведнъж ме повика:

„Извини, не е мой работа, но… Преди три дни се возих в асансьора с мъжа ти. Беше с някаква жена. Слязоха на вашия етаж. Не исках да говоря, но не мога да мълча.“

Отначало не й повярвах. Просто не разбрах какво ми казва. А после – си спомних онзи халат. Спомних си тази стерилна чистота вкъщи. И сякаш ме обля студена вода.

Когато мъжът се прибра, не отложих разговора:

„Ти доведе друга жена в нашия дом? Докато аз и твоят син бяхме в болница?“

Той свали очи. Всичко беше ясно. Дори не се опита да отрече. Не си спомням как се озовах при майка си. Телефонът ми звъненеше безспирно – не отговарях. Бях съкрушена.

Когато не успя да ми се обади, той започна да звъни на майка ми. А тя… тя каза, че не иска да се меси. Че ние трябва сами да си разрешим. Останаха съм само с болката си.

А свекървата обаче се намеси. Дойде на детската площадка, където бях излязла с детето, и без да поздрави, веднага нападна:

„Мислех, че си по-умна. Изтриваш всичко заради една грешка! Той не те е изоставил, не е изоставил детето. Е, сбърка. И ти веднага – накъде? Събра си нещата и избяга!“

Стоях и не вярвах на ушите си. Той ми изневери. В нашия дом. А аз – виновна съм?

„След раждането се изостави, само с детето, никаква новост. А в офиса колко красиви жени! Той е мъж, не устоя. И какво сега? Прави се, че нищо не се е случило. Важното е – имаш покрив над главата, храна, дете. Живи и радвай се.“

Не отвърнах. Просто си тръгнах. Нямах сили да споря.

Последната капка беше, че дори майка ми – моята собствена майка – не застана на моя страна.

„Тежко е, но помисли“, каза тя. „Синът ще израстне без баща. А ти пак няма да си по-щастлива. Да простиш не значи да забравиш. Помисли още. Може би си заслужава да опитате отначало.“

Не разбирам как можеш да простиш такова нещо. Как можеш да се преструваш, че нищо не се е случило. Как можеш да живееш с човек, който е довел друга жена в твоето легло, докато ти си била в болница с болното му дете.

Не искам да съм „удобна“. Не искам да съм сляпа. Не съм от камък. И аз имам сърце.

Сега живея при майка си. Мисля. И не знам какво да правя. Но едно знам със сигурност – назад, в този „чист“ дом, където ми изневериха, няма да се върна.

Rate article
„Съпругът доведе любовницата в дома ни, докато сина ни боледуваше и не получих подкрепа от близките“