Справедлива спогодба
Радка си отиваше бавно и мъчително. Изтощените от безкрайните химиотерапии тяло не се противеше на болестта. А и самата Радка мечтаеше по-скоро да се освободи от болките, които я измъчваха през последните месеци. От обезболяващите лекарства тя постоянно беше в полусън, понякога изплуваше като от вода, а после отново потъваше в спасителната дремеж, обвиваща мозъка ѝ.
Гергана идваше от училище, влизаше в стаята, изпълнена със специфичния мирис на тежко болен човек, и гледаше дълго и прицелено към майка си. Майката изобщо не приличаше на онази прежна, смееща се и весела жена. Лежеше със затворени очи, а Гергана напрегнато следяше движението на гърдите под одеялото – дали диша или не.
“Мамо. Мамо-а, чуваш ли ме?” – викаше Гергана.
Клепачите на Радка трепваха, но тя нямаше сили да ги отвори. Идваше баба и отвеждаше Гергана от стаята.
“Хайде, слънчице, да те нахраня, после ще си правим уроците. Остави майка ти да поспи.”
“Бабо, тя и така цяло време спи. Кога ще оздравее? Искам всичко да е както преди.”
“Ох, миличка, и аз много искам това. Сънят е първото лекарство за оздравяване.” – баба поставяше пред Гергана чиния с топъл чорба и сядаше срещу нея, сдържайки нахлуващите сълзи.
“Колко е несправедливо, че аз живея, а дъщеря ми умира. И нищо не може да се направи. Колко се молих, в църква ходих… С какво съм провинила Бога? Къде сбърках?” – мислеше тя, въздъхвайки.
Радка почина преди разсъмване. Мария стана в три часа, за да отиде до тоалетната, и погледна в стаята. Дъщеря ѝ беше неподвижна, но все още дишеше. Мария беше сигурна. После легна и се въртя дълго време. А когато заспа, сънува малка Радка. Тя се смееше, махаше с ръка и тичаше напред, обръщайки се от време на време. “Спри, къде отиваш? Върни се!” – викаше Мария в съня и се събуди.
Веднага стана и отиде в стаята на дъщеря си. Тя лежеше спокойна и чужда. Мария затвори вратата. В кухнята загрея чайника, подготви палачинки за Гергана и я събуди.
Гергана закуси, облече училищната си рокля и отиде при майка си. Винаги я посещаваше преди училище, за да се сбогува.
“Не отивай там, нека поспи”, – я спря Мария. “Ето, сложи си ябълка в чантата.” – Подаде ѝ червена ябълка.
Вървяха към училище, а Мария разсеяно слушаше Гергана.
“Защо си такава днес?” – попита Гергана.
“Не спах добре, не ми се отспала”, – обясни разсеяността си бабата.
Когато се върна вкъщи, веднага извика линейка.
“Кога почина? Защо толкова късно се обадихте?” – попита строгата лекарка.
“Внучката ме закарах до училище. Не трябва да вижда това…”
След това Мария чакаше катафалка и, слава Богу, не дълго. Успяха да закарат Радка преди Гергана да се върне. По пътя към училище мислеше как да каже, че майка ѝ го няма, но не измисли нищо. Вкъщи се забави и не усети, докато Гергана не се втурна в стаята на майка си.
“Къде е мама?” – Гергана се обърна към баба си.
Мария се почувства изтощена от въпросите и грижите и каза първото, което ѝ дойде на ум:
“Закараха я в болницата.” – И отдръпна поглед.
Може би момичето усети нещо или се обиди, че бабата не я предупреди, отказа да яде, натъпчи се на дивана и се обърна към прозореца. Мария нямаше сили да я успокоява. Кой ще успокои нея? Затвори се в банята, пусна водата и се обади на Борис, бившия съпруг на Радка. Още сутринта беше намерила номера му в телефона на дъщеря си.
“Какво искаш?” – отговори Борис раздразнено, без поздрави, мислейки, че Радка се обажда.
“Това е Мария Георгиева, майка на Радка. Тя почина тази сутрин. Можеш ли да вземеш Гергана за три дни? Казах ѝ, че майка ѝ е в болницата. Имам толкова много неща да върша, ако имах сили. Не мога да ѝ кажа истината.”
“Да, ще дойда сега”, – отвърна Борис вече по-спокойно.
След половин час той вече звънеше на вратата. Гергана го видя и дори се зарадва. Все още беше ядосана на баба си.
“Как си?” – той седна до нея на дивана. “Училището не ти доскуча ли?”
“Не”, – отговори Гергана. “Майка ми е в болницата. А баба не иска да я види”, – му се оплака.
“Значи не може да се посещава още. А аз исках да те водя на разходка. Да отидем в парка, да ядем сладолед, на кино…”
“Наистина ли?” – зарадва се Гергана.
Междувременно Мария събраше нещата на Гергана и преди да си тръгнат, подаде на Борис една чанта. Те си тръгнаха, а тя отиде в болницата. Толкова много неща трябваше да свърши, да не забрави нещо.
Стрессът от организирането на погребението я смаза. Към вечерта се чувстваше изтощена. Нямаше сили дори да плаче. А болката в сърцето я притискаше. “Само да издържа. Само да не се сригна”, – повтаряше си и гълташе таблетка след таблетка.
След погребението, към вечерта Борис се обади и попита кога да донесе Гергана.
“Вече ти омръзна ли?” – искаше да го заяде Мария, но звучеСлед години, когато Гергана стана успешен лекар, баба Мария усети, че най-накрая може да си почине – всичко, за което се измолила, се сбъдна.