Моята история се казва “Моят мъж помага на всички, освен на собственото си семейство”.
Аз съм Мирослава и съм омъжена вече шест години. Съпругът ми Георги е отзивчив, трудолюбив, златни ръце има и сърце добро. Всичко би било чудесно, ако това злато не се раздаваше на всички роднини, освен на нас.
Георги има голямо семейство. Майка му, брат му, две лели, братовчедки и дори далечни роднини – всеки има нещо спешно, което само той може да оправи. И не утре, не през уикенда, а сега – през нощта, в деня, когато сме на годишнина или синът ми е с температура.
Преди брака знаех, че е близък с роднините си, но истинският мащаб на “семейната преданост” разбрах едва след сватбата, когато се преместихме в родния му град Враца. Наследихме от баба си апартамент – скромен, но наш. Роднините обещаха да му помогнат с работата, и аз, без да се замислям, се съгласих на преместването. След два месеца се оженихме.
Първоначално мислех, че постоянните му “помогни там, свърши това” са заради подготовката за сватбата и настаняването. Но после стана още по-зле. Георги можеше да прекара половин ден в градината на майка си, после да кара двадесет километра до брат му да поправя покрива, а през нощта – да вози чичо си до аптеката. Сутрин се прибираше уморен, мърмореше, че е изтощен, а аз се опитвах да го поглезя – закуска в легло, тишина, спокойствие. Но щом почина малко – пак звънец. Пак изтичваше.
Млъквах. Търпях. Надявах се, че ще мине. Че ще разбере – сега има свое семейство, мен, дом, където също има работа. Но не. Цялата му енергия отиваше за тях. А аз се справях сама – с почистването, ремонта, избора на мебели, с всичко. Тапетите лепях сама. Мебелите местих сама. Пералнята свързахме с майстор, когото аз повиках. Защото Георги нямаше време.
Не крещях. Говорех спокойно. Напомнях му, че съм негова жена, а не съквартирантка. Той кимна, целуваше ми ръка, молеше ме да разбера, почти до сълзи – не му било удобно да каже “не” на роднините.
Когато забременях, си мислех – сега ще се промени. Станах важна за него. Гледаше ме, носеше чантите, готвеше, вождаше ме до лекар. Станахме наистина близки. Но след месец – всичко се върна. Щом мина токсикозата – пак леля, пак брат му, пак майка му с течащ кран, и само Георги може да спаси.
“Сега аз им помагам,” – оправдаваше се. – “А когато ни трябва помощ, те ще са тук.”
Но през всичките години никой не ни помогна. Синът се роди – първия месец Георги се постара. После пак изчезна. Събуждах се сама, заспивах сама. Разхождах се с количката сама. Той беше на строежа на чичо му, в магазина за леля си, при сестра си, която искаше да премести шкафа. Обаждаха му се по всяко време, и той вървеше. Когато ни се счупи пералнята, роднината “майстор” не намери време – трябваше да викам чуждица.
И най-обидното? Когато цялата родня се събира, Георги го възхваляват: “Какъв мъж! Златен човек! Всичко може!” А аз стоя до тях и се усмихвам пресилено. Защото зная – те виждат герой, а аз живея с мъж, за когото аз съм на последно място.
Опитах се да говоря с него. Той само махваше с ръка:
“Всичките ти проблеми са в главата ти. Всичко ти е наред. Какво още искаш?”
А аз исках просто – да бъде вкъщи. Да вижда как расте сина му. Да имаме и ние “спешни работи”, за които той няма да каже “по-късно”. Да не се чувствам излишна в живота на собствения си мъж.
Понякога ми се струва, че съм просто сянка. Жена, която му носи вечерята и мълчаливо го изпраща на нов “подвиг”. И явно на него това му е достатъчно.
А на мен вече не е…
*Животът ни е кратък, за да го даваме на хора, които не го оценяват. Истинската любов не се измерва с помощта към другите, а с присъствието си за тези, които наистина обичаш.*