Дворникът на нашия двор
Радослава се прибра в ранните есенни здрачи. Уличните лампи, както винаги, не светеха всички, а в двора изобщо нямаше. Пред входа всяка есен беше голяма локва. А паркираните коли я заграждаха, та не можеше да я заобиколиш. Но днес локвата го нямаше, въпреки че цял ден сипваше дъжд. Локвата изчезна.
Радослава отвори входната врата и се огледа. Светлината от входа падна върху мокрия асфалт. „Не ми се привидя. Чудо просто.“
Асансьорът я чакаше на приземния етаж, което също беше необичайно. Обикновено вечерта беше горе. Вратите се отвориха, като я канеха да влезе. „Фантастично. Не, определено се случи чудо“, помисли си Радослава и влезе в кабината. Натисна бутона и хвърли бърз поглед към отражението си в замъгленото огледало.
Гледаше я уморено, бледо лице с тъжни очи. Радослава се обърна и по навик оправи избилата се от кепе кичур коса. В същия момент кабината се трепна и спря, вратите с дрънчене се отвориха, изхвърляйки я на площадката.
— У дома съм — каза тя на глас и щракна лампата, прогонвайки сгутената в апартамента тъмнина.
Преди половин година майка ѝ почина. Оттогава в опустялия апартамент Радослава беше сама — само спомени и празнота. Не бързаше да се прибира и често засядаше в редакцията. Всички колеги си тръгваха точно в шест вечерта, а тя оставаше. Подреждаше документи, пишеше планове за утрешния ден. Колегите не я харесваха, смятаха я за педантна и неуступчива. А тя просто беше свикнала да върши работата бързо и точно — и очакваше същото от другите.
Преди вкъщи я чакаше болна майка — нямаше време да се разхлаби, да се пожали. Преди да се разболее, майка ѝ беше учителка и я отглеждаше строго. Радослава свикна да върши всичко „перфектно“, за да не я разочарова, макар и с вътрешен протест. А сега сама стана също толкова взискателна.
Имаше единствена любов в живота си. Но връзката се разпадна, без да стигнат до брак. Майка ѝ вече беше зле, и Радослава отказа да се мести при годеника си — не можеше да я остави сама. А той не согласи да живее в малкия апартамент с бъдещата си болна снаха.
И така, на тридесет и две, Радослава остана сама. Мъжете в редакцията бяха или женени, или ловуваха всяка пола юбка. А освен работа, тя не излизаше никъде. Преди — заради майка си, сега — заради умората и безразличието към собствения си живот. Чакаше я самотна вечер пред телевизора или с книга.
В събота Радослава стана късно, протегна се и погледна през прозореца. Дворът беше покрит с тънък слой сняг, по който се отпечатваха тъмни дири. Значи не беше замръзнало, снягът скоро ще се стопи. И ѝ се прииска да стъпи върху бялото покривало, да остави и свои следи. Бързо се подготви и излезе.
Колко ли трябва за щастие? Паднал сняг и два спокойни уикенда. Радослава закуси, облече се и излезе.
— Ради, за хляб ли? Ще ми купиш ли един филия и хляб? — чу зад гърба си.
Това беше съседката от приземния етаж, която се беше подала през отворения прозорец.
— Добре. Искаш ли нещо друго? — попита Радослава.
Бабката се замисли за секунда.
— Не, нищо друго, само хляб и филия. — Прозорецът се затвори.
Е, поне имаше цел. И Радослава тръгна към магазина, стараейки се да не стъпва по чужди следи.
Връщайки хляба, попита съседката къде изчезна локвата пред входа.
— Новият дворник я изгони. Добър момък, нали?
— А къде е старият? — Не че я интересуваше. Попита по-скоро от учтивост.
— Почина преди седмица. Ала ела, ще ти разкажа — покани я съседката.
Нямаше какво да прави, и Радослава влезе в уютния, претъпкан с тежки стари мебели апартамент.
— Вървя си преди няколко дни от пощата, а в двора един мъж седи на пейката. Навъсен, но не пиян. Пияниците ги познавам, мъжът ми беше такъв, царство му небесно. А този не приличаше на мошенник. Колкото и да поглеждам през прозореца, все седи. А студено вече беше, ноември, бе. Значи, няма къде да отиде.
Излязох, попитах го какво чака. А очите му бяха нещастни. Ела, казвам, в стълбището да се стоплиш. Ако ти трябва работа, казвам, нашият дворник почина. Виж как дворът е засипан с листа. Отиди сутринта в Жилуправлението, намери си работа, защо да седиш така?
Ама виж как изчисти двора. Работлив е, възпитан, поздравява. Живее в килера. Явно наистина няма къде да отиде. Ето го, лесен на помен — съседката кимна към прозореца.
По двора вървеше висок мъж, явно не стар, но надникналата брада му придаваше години.
На следващия ден Радослава го видя как чисти асфалта с метла. Шур-шур, шур-шур. Дълго го гледаше как монотонно маха метлата. Не приличаше на обикновен работник. Любопитството я глътна. И скоро случай ги срещна. Вървеше да изхвърли боклука и се спъна. Някоя силна ръка я спаси да не падне.
— Благодаря — каза тя, разпознавайки новия дворник.
Под плетената шапка, която явно беше наследил от стария дворник, я гледаха умни сиви очи. БрадаОще същата вечер Денис донесе малко шоколадово тортиче, а Радослава му разказа за всичко, което не е успяла да каже досега, и двамата останаха до късно, говорейки като стари приятели.