“Мама ме нарича всякакви имена откъм, че не ѝ помагам да се грижи за болния ми брат”: След като завърших гимназия, си събрах багажа и избягах от вкъщи
Майка ми не си прави труда да се сдържа и сърдечно ми изпраща гневни съобщения. Блокирала съм вече цяла поща от номера, но тя се появява с нов всеки път. Текстът варира, но винаги е щедро подправен с псувни. Желае ми ужасни неща – болести и гибел.
Как може майка да пише така на собствената си дъщеря? За нея това е нормално. От 10 години в нейния свят съществува само брат ми Гошо, а аз съм длъжна да чистя и да му сменям гащите.
––––– РЕКЛАМА –––––
Play Video
––––––––––
С брат си имаме различни бащи. Майка се омъжи повторно, когато бях на дванадесет. Не помня баща си, но от майка никога не чух добра дума за него. Като дете мислех, че е лош човек, защото тя без спир го оклеветяваше без причина. Сега и аз съм в същата позиция.
Очичът ми беше обикновен човек – не се карахме, имахме взаимен респект, но и дистанция. Не го смятах за баща, но ако поисках помощ, примерно за домашно, никога не отказваше.
На тринадесет майка роди Гошо. Много бързо се оказа, че детето е болно, и двамата започнаха да въртят лекари. В началото още имаше надежда, но постепенно всичко потъна.
Първо диагнозираха умствена изостаналост, после дойде и окончателният вердикт – болестта беше неизлечима. Очичът ми не издържа – хвана го инфаркт и след седмица в реативнация си оти. А животът ми се превърна в ада.
––––––––––
Мога да разбера майка ми. Беше ѝ тежко с дете, което или крещеше, или се навреждаше, или правеше необясними движения. Но когато ѝ предложиха да го откара в специализиран център, тя отказа с думите: „Това е моят кръст, ще го нося.“
Само че не можеше сама – и половината грижи паднаха върху мен. Идвах от училище, тя отиваше на работа, а аз останах с Гошо. Беше тегаво, понякога и отвратително, защото такива деца често не контролират нуждите си.
Нямах пестелив тинейски живот. Училище, после брат, докато майка работеше на временни места. Когато се прибираше, започвах да участвам, което беше мъка сред постоянните му викове.
Три пъти ѝ предлагаха да го настанят в център. Всеки път отказваше, твърдейки, че се справя. Но аз не се справях. След дипломиране си събрах нещата и избягах, когато тя ми каза: „Няма да учи, защото трябва да се грижиш за брат си.“
––––––––––
Отсе в приятелка, намерих работа и после си наех стая. Забравих за университета – нямах нито лев да платя. Нито редово, нито задочно не мина.
Почти десет години не съм стъпвала вкъщи и не общувам с майка си. Когато животът ми тръгна по-добре и имах малко спестени пари, опитах да се контактувам с нея. Реших да ѝ изпращам левове, за да и помогна, но се натъкнах на вълна от омраза.
Крещеше, че съм я предала, оставила сама с болно дете, не ме е грижа колко ѝ е трудно, а сега изкушавам съдбата. Искаха да се върна и да пъхна ръкав. Пред очите ми се извиха спомените от детството и ми се повърна.
Казах ѝ, че съм готова да помагам финансово, но нищо повече. Това беше началото на новия ѝ поход срещу мен. Вече не си говорим. Сега само ме засипва с яростни съобщения от случайни номера. Спрях да вярвам, че някой ден ще се помирим.
––––––––––
След всичко, което ми е писала, не искам да имам нищо общо с нея. Всеки си избира. Тя избира, аз също. Но всеки път, когато получа такива съобщения, пак се чувствам… като бок.