След закупуването на къща край морето, роднините внезапно си спомниха за нашето съществуване.
Никога не бих си помислила, че някой може да ни обвини с мъжа ми в надменност. Винаги сме живели скромно, без да се опитваме да се отличаваме. Аз и съпругът ми сме почти на 50 години, и за нас този брак е втори. Аз нямам деца, така се случи, а той има пораснала дъщеря. Заедно сме вече близо десет години и през това време успяхме да изградим уютен и хармоничен дом.
Косьо живееше в собствена къща извън града, а аз — в градски апартамент. След сватбата се преместих при него и това се оказа правилно решение. Животът на село бързо ми допадна: тишина, спокойствие, близост с природата. Не сме почитатели на шумните компании, рядко посещаваме гости, а и при нас не идват често. Единственият ни чест гост беше дъщерята на мъжа ми, Нина, с която имаме топли отношения.
Един ден, малко след сватбата, тръгнахме на пътешествие до морето. Това пътуване остави в сърцата ни незабравими впечатления. Морският вятър, шумът на вълните, безкрайните плажове — всичко това изглеждаше като рай на земята. Тогава се замислихме: а защо да не се преместим по-близо до морето на пенсия? Тази мечта изглеждаше далечна и почти непостижима, но съдбата реши друго.
Неочаквано почина чичото на Косьо, оставяйки му в наследство тристайно жилище в града. Това се превърна за нас в шанс да се приближим към мечтата си. Решихме да продадем наследственото имущество, да напуснем работа и да се преместим в морски град. Косьо повери продажбата на къщата си на дъщеря си Нина. Тя бързо намери купувачи и ни изпрати част от получените средства, а останалата сума мъжът ми реши да подари на дъщеря си.
Така се озовахме в уютна къщичка край морето. Намерихме работа без затруднения, животът се нареди. Въпреки това нашата идилия беше нарушена от неочаквано внимание от страна на роднините. Щом слуховете за нашето преместване се разпространиха, започнаха да ни посещават гости: братя, сестри, лели, чичовци и дори далечни роднини, за чието съществуване едва помнехме.
Първоначално се радвахме на гостите, но скоро забелязахме тревожна тенденция. Мнозина идваха без покана, с празни ръце, очаквайки пълно гостоприемство от наша страна. Те разчитаха на безплатно настаняване, храна и забавления. След тяхното заминаване трябваше да подреждаме, перам планини от спално бельо и възстановяваме запасите от храна.
Особено неприятно беше, че някои роднини пристигнаха с деца и дори внуци, без да ни предупредят. Нашият дом се превърна в безплатен пансионат. С Косьо се чувствахме изтощени и използвани.
Тогава решихме да установим граници. Близките роднини, като сестрата на Косьо с дъщеря и Нина със семейството ѝ, винаги бяхме радваме да видим. Те идваха за кратко, носеха лакомства и помагаха с домакинството. Но за останалите бяхме принудени да затворим вратите. Казахме направо, че не можем да приемаме гости без предупреждение и да им осигуряваме всичко необходимо.
Това решение предизвика вълна от възмущение. Започнаха да ни наричат високомерни, твърдейки, че сме се възгордели и се отвръщаме от семейството. Но не чувствахме никаква вина. Когато живеехме на село, никой от тези хора не проявяваше интерес към нас. А сега, след като научиха за нашата къща край морето, изведнъж си спомниха за нашето съществуване.
С Косьо не съжаляваме за взетото решение. Нашият дом е нашата крепост и имаме право да решаваме кого и кога да приемаме. Животът край морето ни научи да ценим простите удоволствия: сутрешните разходки по плажа, залезите на брега, шумът на вълните. И няма да позволим на никого да наруши нашата хармония и спокойствие.