След като си възвърнах личния живот, дъщеря ми ме нарече луда и ми забрани да виждам внучката си

Цял живот посветих на дъщеря си, а после и на внучката си. Но изглежда, родните ми забравиха, че и аз имам право на лично щастие, несвързано само с тях. Омъжих се много млада – на двадесет и една. Съпругът ми, Георги, беше тих, спокоен човек, работлив до мозъка на костите. Един ден му предложиха да отиде на командировка за две седмици – як била добра изработка, превоз на товар до друг регион.

Той така и не се върна. До ден днешен не знам какво се случи по време на това пътуване. Един ден просто ми се обадиха и казаха, че Георги го няма. Останах сама с двугодишната си дъщеря в пълна самота. Баба и дядо на съпруга ми отдавна починали, а моите живееха в друг град. Не знаех как да оцелеявам и как да издържам детето.

Поне след Георги ни остана неговата едностайна квартира. Ако не беше това – не знам как бихме се справили. По образование съм учителка, затова първоначално се опитвах да давам частни репетиторства у дома, но беше почти невъзможно да преподавам, докато малко дете тича и капризничи.

Не можех да си намеря постоянна работа заради малката Виолета. Как да оставя двугодишно дете само цял ден? Един ден майка ми дойде, видя отчаянието ми – и взе Вихра крити себе си. Почти две години тя живееше с баба и дядо, а аз работех без почивка. Преподавах в училище, взимах допълнителни часове, давах частни уроци.

Уикендите ги прекарвах при дъщеря си. Всяко сбогуване ми раздираше сърцето. После дойде редът на детската градина – притеснявах се, че ще трябва отново да си стоя вкъщи на болнични, но за щастие, Вихра беше зрела и почти не се разболяваше. С времето останахме само ние две. След това училище, после университет.

Работех до изтощение, за да може тя да има най-добрите маратонки, пола, блуза. Работех почти винаги на две, а понякога и на три места. Но когато Вихра завърши и си намери работа, за пръв път дишах спокойно. И в същото време изпаднах в шок – защото сега вече бях ненужна.

Вече не трябваше да хващам всяка възможна изработка. Тялото ми вече започна да издаваше сигнали, а от приятели ми остана само котката. Дъщеря ми идваше понякога през уикендите, но да прекарва цял ден с майка си явно не беше в нейните планове. Чувствах се изоставена. Всичко се промени с раждането на внучката ми Ралица.

Няколко месеца преди тя да се роди, се преместих при дъщеря си и зет ми – Славчо. Пазаруване, почистване, подготовки за родилното – всичко беше по мен. А после, когато Вихра се върна на работа, поех изцяло грижите за бебрето. Но не се оплаквах – напротив, почувствах, че отново съм необходима.

Тази година Ралица започна първи клас. След училище аз я взимах, хранех, правех с нея домашните, ходехме на разходка в парка или на занимания. Там, в парка, се запознах с Тодор. Той също разхождаше гледачата си. Заговорихме се. Тодор стана вдовец рано, като мен, и сега помагаше на дъщеря си с възпитанието на детето.

Когато срещнах Тодор, не се надявах на нищо. Нито веднъж след смъртта на съпруга ми не бях ходила на среща или вечеря. Първо – малко дете, после – работа. Спред раждането на Ралица с гордост се наричах баба. А има ли баби с галери? Оказа се – има. Тодор ми напомни, че аз съм все още жена.

Първото му съобщение с предложение да се срещнем сами беше шок за мен. С него започна новият ми живот. Ходихме на кино, на театър, пътувахме за фестивали, изложби. Отново усетих вкуса на живота.

Но, за съжаление, дъщеря ми не прие това добре. Всичко започна с един телефон в събота сутрин:

— Мамо, идваме с Ралица, ще я гледаш през уикенда?

— Съжалявам, скъпа, но вече имам планове. Не сме в града. Следващия път ми кажи по-рано – ще се погрижа с радост.

Вихра недоволно изгръмна и затвори телефона. В понеделник се върнахме с Тодор. Бях в добро настроение, пълна с елатив. Дори Рачко забеляза как ми светват очите. Всичко беше спокойно до петък, когато телефонът отново звънна:

— Поканиха ни приятели, мога ли да оставя Рачко?

— Договорихме се – да ми казваш предварително. Вече имам уговорки.

— Пак ли си навън с този Тодор?! Той напълно ти е замаял главата! – изкрещя тя.

— Вихра, какво говориш? – опитах се да я успокоя.

— Напълно забрави за Рачко! Казваше, че не ти трябва лично щастие. А сега какво? Всичко се промени?

— Да, промени се! Отново съм жива. Искам да ме разumesиш като жена на жена.

— А Рачко как да те разбере? Промени го за някакъв мъж?!

— Какво говориш?! Все пак с нея съм през повечето време. Прости ми за думите – и да забравим.

— На мен ли се извиняваш?! Напълно си се загубила. Няма да те оставям повече с Рачко. Сглоби се първо – после ще говорим. – Вихра изрева и затвори.

След това избухнах в плач. До болка, до треперене. Толкова се стараех, цял живот живеех за тях. А когато дойде моето време – ме изтриха. Толкова просто. Затова, че най-после се позволих да бъда щастлива.

Ако мислиш, че само ти имаш нужда от любов, помни – сърцето на майката никога не спира да теча.

Rate article
След като си възвърнах личния живот, дъщеря ми ме нарече луда и ми забрани да виждам внучката си