Скъсаните чорапи на моето дете

**Продупчените чорапи на сина ми**

Когато синът ми Иван и снаха му Деси дошли при мен на вечеря, наредих масата като за празник – баница, кебапчета, салата, всичко, което той обича. Но щом той си свали обувките в коридора, почти паднах – и на двата му чорапа се виждаха дупки, а пръстите му се подаваха навън, все едно се подиграват! Замръзнах като ударена от гръм. Това ли е синът ми, когото отгледах с толкова грижи, учих да се поддържа? И къде, моля те, бяха очите на жена му? Това вече премина всички граници! Дори сега не мога да го разбера – трябва да го изкажа, иначе ще се пръсна от яд.

Аз, Мария Стоянова, винаги се стараех Иван да няма липса от нищо. Шех му ризи, купувах най-хубавите обувки, дори когато парите бяха малко. Той порасна, стана инженер, ожени се за Деси – момиче, което тогава ми се стори грижовно и усетливо. Живеят в собствен апартамент, работят, изглежда всичко е наред. Не се меся в живота им, но понякога ги каня да ги нагледам, да ги похапнат добре. И ето – виждам чорапите му и пламвам! Това не са просто дупки – това е сигнал, че в дома им нещо не е както трябва.

Започна още щом влязоха. Аз, както винаги, бързах с тенджерите, подгревах ястията. Иван си слязо обувките, и аз хвърлях поглед. Първо си помислих, че ми се привижда – не може синът ми, винаги подреден, да ходи надраскан! Но не – чорапите му изглеждаха сякаш преживяха война – продупчени отстрани, изтъркани на петите, пръстите гледаха навън, все едно искат бягство. Спрях се, даже лъжицата ми падна. Деси, забелязала погледа ми, се усмихна: „Марийке, той сам си ги носи, сто пъти му казах да си купи нови.“ Сам? А ти, скъпа, къде беше?

По време на вечерята не можех да се съсредоточа. Гледах Иван, който ядеше с апетит, и се чудех – как стигна до това? Отгледах го да бъде човек, а не да се държи като скитник! А Деси си приказваше за работата, сякаш нищо не се беше случило. Не издържах и казах: „Ванко, синко, какви са тия чорапи? Срам!“ Той се изчерви, сви рамене: „Майко, стари са, просто не съм ги изхвърлил.“ Не си ги изхвърлил? А Деси допълни: „Марийке, той сам си ги слага, аз не му пазя гардероба.“ Не му пазиш? А кой трябва да го гледа, ако не жена му?

Опитах се да не пламвам, но вътре всичко кипеше. След вечеря, когато Деси излезе, шепнах на Иван: „Синко, нямате ли пари за чорапи? Или пералнята не работи?“ Той само махна с ръка: „Майко, не почвай, всичко е наред. Просто не обърнах внимание.“ Не обърна внимание? Тези дупки се виждат от пладне! Исках да поговоря с Деси, но се страхувах, че пак ще се изсмее. Вместо това отворих килера, извадих чифт нови чорапи – купени за рожденния му ден – и му ги подадох: „Вземи ги, обуй си ги, че ме боли да гледам.“ Той се усмихна, благодаря, но знаех – не го е грижа.

Изпратих ги, но не можах да заспя. В главата ми се въртеше: как така? Деси, разбира се, работи, уморена е, но това ли е извинението? Аз на нейните години работех, гледах дома, грижех се за мъжа си и за детето. А тя не може ли да купи нови чорапи или да ги изпере? Навсякъде ги има, за всяка джобница! Или сега е модерно да се ходи надраскан? Сетях се как Деси винаги е подредена, с лак за нокти, а синът ми – в развалини. Това не са просто чорапи – това е символ! Знак, че на нея не й пука за мъжа си.

На другия ден се обадих на приятелката си, Румяна, да си излея душата. Тя ме изслуша и каза: „Марийке, не е твой работа. Той е възрастен, сами ще се оправят.“ Възрастен? А кой ще му оправи чорапите, като той ходи като просяк? Румяна допълни: „Може би Деси не смята това за нейна задължение. Сега жените са други.“ Други? Нека работят, правят кариера, но елементарната грижа за мъжа – това също ли е излязло от мода? Не искам да вари чорби всеки ден, но чорапите могат да не са на парчета!

Реших да поговоря с Деси. Поканих я на кафе, без Иван. Казах: „Деси, извини, че се меся, но как можеш да допускаш Ванко да ходи надраскан? Той е твой мъж.“ Тя се изненада: „Марийке, той е възрастен, сам си избира какво да носи. Сто пъти му казах да си купи нови.“ Възрастен? А ти не виждаш ли, че е разкостен? Намекнах, че жената трябва да се грижи за такива неща, но тя само се усмихна: „При нас има равноправие, аз не го контролирам.“ Равноправие? Това ли е – единият на парчета, другият лъскав?

Сега не знам какво да правя. Една част от мен иска да купя на Иван цяла кутия чорапи и сама да ги пера, за да не ме е срам. Но другата ми казва: не е твой работа. Те сами трябва да се оправят. Предложих му: „Ванко, ако ви затрудняват парите, кажи, ще помогна.“ Той се засмя: „Майко, всичко е наред, просто са стари, ще ги изхвърля.“ Ще ги изхвърлиш? А защо не сега? Не знам как да повлияя на Деси. Може би наистина вярва, че не й е работа. Но на мен ми е тежко да го виждам така. Сякаш съм пропуснала да го науча да се грижи за себе си.

Засега се спирам да се меся. Пак ги каня на вечери, подмятам му новПоне понякома жена от пазара ми каза, че сега младите мъже сами си перат чорапите, и не знам дали трябва да се смя или плача.

Rate article
Скъсаните чорапи на моето дете