Самохвалка съм, отглеждах сина си сама, мислех, че ще бъде моята опора, а се оказа тежко бреме заедно с жена си.
Посветих живота си на сина ми, храних го сама, отказвах се от всичко, за да израсне достоен човек. Но вместо благодарност и подкрепа получих безразличие, мързел и предателство. Синът, когото толкова обичах, и жена му се превърнаха в тежък товар за мен. Сега се изправям пред мъчителния избор – да ги изгоня или да продължа да търпя, губейки последните сили и надежди.
Казвам се Елица Димитрова и живея в малък град в Родопите. Синът ми, Красимир, като дете бе истински дар от небето. Възпитан, мил, послушен – никакви проблеми с него. Самотна майка, работех на две работи, за да му осигуря хубав живот. Мечтаех, че ще порастне, ще ми бъде опора, ще ми помага, както аз му помагах. Но тези мечти се сринаха като къща от карти, когато Красимир порасна.
След гимназията отказа да учи. “Мамо, университетът не е за мен”, каза ми и отиде в казармата. Надявах се, че армията ще го направи отговорен, че ще се върне с желание да гради бъдеще. Но когато се завърна, само ме разочарова. Да учи? “Не ми се занимава.” Да работи? “Само ако работата ми хареса.” Искаше нереални неща – висока заплата, лека работа, никакви усилия. Намери си място в склада, но след месец се отказа – “не му допадна”. Шест месеца седеше вкъщи, без да прави нищо. Аз го храних, купувах му дрехи, плащах всичко с малката си пенсия, въпреки че на мен самичък ми стигаше едвам.
И тогава Красимир доведе жена си – Ралица, осемнадесетгодишно момиче, което не работеше и нямаше планове. Нахалството й бе потресаващо – държеше се сякаш целият свят е на краката й, въпреки че нямаше нито образование, нито амбиции. Разбира се, се нанесоха при мен. Кошарчето ми, което и без това бе тясно, се превърна в бойно поле. Опитвах се да говоря с тях, да им кажа да почистват, да не бездействат, но всеки мой намек срещаше яд. “Мамо, ще се оправим сами!” – отвръщаше Красимир. Ралица кимаше, изкривявайки очи. Думите им бяха подигравка с моите усилия.
Един ден не издържах. “Оправяйте се, но не в моя дом! – избухнах. – Не мога да ви храня и двамата с пенсията си! На мен ми стигат мъки, а вие ми седнете на главата!” Гласът ми трепереше от болка и гняв. Поставих ултиматум – до края на месеца да си съберат багажа и да се махнат. Красимир ме гледаше обиден, Ралица се изхили, но никой не възрази. Обаче в душата余 усещах страх – ами ако не си тръгнат? Как да постъпя с собствения си син?
Разкъсвам се между любовта към Красимир и чувството за справедливост. Той е кръвта ми, момчето, за което се отказвах от всичко. Но сега той не мисли за мен. Безразличието му, мързелът, изборът на безотговорна жена – всичко това е като плесница. Ралица само влошава нещата – не готви, не чисти, живее на моя гръб, сякаш аз съм длъжна да я издържам. Виждам как животът ми се губи, докато тегля и двамата, и това ми раздира сърцето.
Какво да правя? Да ги изгоня – значи да загубя сина си завинаги. Да ги оставя – значи да се предада напълно. Всеки ден гледам Красимир и търся в него онова момче, което толкова обичах, но виждам само непознат човек, забравил какво е благодарност. Надеждата ми за неговата подкрепа умря, а аз стоСега остава само да взема дълбока глътка и да направя последната крачка.