Казвам се Елена Георгиева. Синът ми Борис наскоро навърши 27 години. Преди половин година се ожени за едно момиче на име Радослава. Умна е, симпатична, възпитана. В момента завършва шести курс в медицинския университет, ще стане лекар. И всичко би трябвало да е наред, но аз не мога да си намеря място – сърцето ми не спира да ме тревожи. Защото виждам, че не се грижи за сина ми, както би трябвало.
Борис от малък страда от хроничен гастрит. Наследствено, от баща му. Това не е просто някакво „замаяло стомахче“, както много хора си мислят днес. Това е болест, която при влошаване може да превърне живота в ад. През пролетта и есента му е особено тежко: изгаряния, болки, повръщане, безсъние. Знам през какво преминава, защото самата аз го лекувах с години. Когато живееше с мен, бях строга с режима му: диетично хранене, никаква пържена храна, никакъв фастфуд, ядене по часове, овесени каши, варено месо, супи, кисели млека. Не го просто хранех – го пазех.
Преди сватбата я предупредих:
„Борис има чувствителен стомах. Трябва да внимаваш, особено през междинните сезони. Моля те, храни го както трябва.“
Тя се усмихна и обеща, че всичко ще е под контрол. Повярвах й.
Но след месец влязох у тях и останах вцепенена. В кухнята – мръсни чинии, в хладилника – само кетчуп, бира и един пресъхнал хляб. В кофата – кутии от пица и пилешки крилца от заведение. А на котлона – празно.
„А Борис къде е?“ – попитах.
„На работа, скоро ще дойде“ – отговори спокойно Радослава.
„Дали изобщо е ял днес?“
„Ами… сутринта нещо хапна…“
Вътре в мен всичко замръзна. Знаех как ще свърши това. И не сбърках. След три месеца – спешно отделение. Остър пристъп. Капелници, диета, болки. Аз стоях до него през повечето време, докато лежеше. А Радослава идваше – за час, максимум два, после казваше, че трябва да „учи за изпит“. Стана ми страшно.
След изписването им донесох заек. Истински, хубав, купен от пазара. Помолих да сготвят лека супичка. Тя кимна. Мина повече от седмица. Погледнах във фризера – заека си беше там, непокътнат. Дори не беше размразен. Да не говорим за супа.
Предложих помощ:
„Радослава, нека аз да сготвя. Разбирам, заета си, учиш…“
„Не трябва!“ – пресече тя. „Ще се справя сама.“
Но виждам, че не се справя. И ме боли да гледам как синът ми, когото толкова години пазех, постепенно се връща в състоянието, когато болестта отново взема връх. А той мълчи. Не иска да нарани жена си. Не иска конфликти. Но губи тегло, става раздразнителен, отново не може да спи.
А аз не мога да мълча. Не мога да гледам равнодушно как здравето му отива на вятъра. Не искам да се карам с Радослава. Не искам да разрушавам брака им. Но няма да позволя сина ми да страда всеки ден все повече.
Сериозно обмислям да говоря с майка й. Може би тя ще може да й докара акъла. Да й обясни, че да бъдеш съпруга не е само да споделяш легло и кухня. Означава да подкрепяш, да лекуваш, да спасяваш, когато другият ти е зле. А когато си лекар, дори и бъдещ – още повече.
Не съм враг. Аз съм просто майка. Искам синът ми да е здрав. И ако за това трябва да се намеся – ще го направя. Дори сама да стоя на котлона, всеки ден да нося храна. Но няма да търпя пак да го гледам как пребледнява, отслабва и страда. Няма да мълча, докато го губят с бездействие. Защото го обичам. И ще се боря за него, дори ако на някой му се стори грешно.