Синът ми идва при мен тайно, за да не разстрои жена си… А аз някога му отдадох всичко…
Отглеждах сина си сама. Така се получи – мъжът, от когото забременях, не искаше нито брак, нито отговорност. А когато Бори се роди, баща му скоро изчезна напълно – първо закъсняваше през нощите, после започна да говори за „срещи с приятели“, а един ден просто не се върна. И толкова – останах сама с бебе на ръце и с празнота в сърцето, която търпях да зарасне не със сълзи, а с труд.
Тогава ми помогнаха родителите ми. Без майка ми и баща ми не щях да се справя. Баща ми носеше въглища, сам ни направи печка, а майка ми вареше чорби, люлеше количката, стоеше над бебето през нощите, когато аз вече нямах сили. Оцеляхме. Работех в шивашка работилница, взимах допълнителни поръчки, шиех у дома. Всичко само за него – за да има всичко, за да не чувства, че му липсва нещо.
Бори бе добро дете – мил, послушен, усмихнат. А когато дойде времето за войската, плаках всяка нощ, страхувах се, че ще загубя връзката с него. Но чрез познати успях да се уговорим да го изпратят в част близо до нашия град. Ходех при него всяка седмица, а когато бе възможно, командирът го пращаше у дома. У дома – при мен, под мойто крило.
Службата свърши, той влезе в университета. И тогава всичко се промени. Запозна се с едно момиче – Ралица. Видях я на един празник – впечатляваща, висока, с надменен поглед, държеше се сякаш всичко вече знае. Бори светеше до нея като дете. А тя се усмихваше – не като на близък, а като на непознат.
Още от първата среща усетих – тя не ме иска в живота му. Нито мен, нито баба му, която обичаше внука си безкрайно. Ралица не чуваше думите ми, когато се опитвах да й обясня – аз не се съревновавам с нея. Аз съм майка му. А тя – любимата му жена. Различни са нещата. Но тя сякаш се състезаваше. И побеждаваше.
Преди сватбата взех голямо решение – дам им апартамента си. Да, живеехме в двустаен панел в Плевен. Не дворец, но наш дом, изграден с любов. Преместих се при майка си, защото Бори каза: „Мамо, така ще е по-добре.“ Повярвах му. Мислех, че ще ни сближи.
Отначало бяха благодарни. После започнаха ремонт. Ралица изхвърли всичкия мебел, смени тапетите, дори лустрите. Нищо не остана, което да напомня, че тук е живяла неговата майка. Млъкнах – деца, нов живот, нови правила. Макар и да беше болезнено.
След година се роди Василена. Първото ми внуче. Бях щастлива. Донесох подаръци, одеалца, чехлички, панделки… Но Ралица приемаше всичко равнодушно, с принудена усмивка, сякаш ми прави услуга, пускайки ме на прага. Първо ни допускаше с майка ми по график – веднъж седмично за час. После изведнъж заяви:
„При вас има котки, носяте косми. Василена може да има алергия. Няма да ви пускаме. Извинете.“
Да, при майка ми имаше две котки. Стари, кротки, никога не стъпвали на улицата. Да, може да има косми по дрехите, но перехме, гладехме, напръсквахме се – пак „не“. ЗапочнахДа, и сега виждаме Василена само в парка, в количката, докато Ралица държи дръжката и ме гледа с оная надменна усмивка.