Изпитах неописуема болка, когато разбрах, че моят син, Коста, вече не е същият човек, с когото прекарахме цял живот в разбирателство и обич. Винаги е бил мил и отзивчив – златно момче, каквото и всеки би искал за син. Но всичко се промени, когато се ожени за Яна.
На сватбата ѝ родителите на Яна им подариха едностаен апартамент в центъра на София. Прекрасно обновено местенце, тяхното собствено малко гнездо. Не съм го виждала лично, но Коста ми показа снимки – стените са светли, мебелите нови, атмосферата уютна. След като изгубих съпруга си, всичките ми спестявания изчезнаха. Затова реших да предам почти всичките си украшения на младите – златни верижки, пръстени, обици, които събирах години наред. Казах на Яна: „Ако искаш, можеш да ги претопиш за нещо ново“. Просто се стараех да им дам добър старт.
Но Яна… Показа своята същност от първия миг. Тя е силна и решителна жена. Забелязах как надничаше в пликовете с пари от сватбата. Това ме накара да се тревожа. От една страна, може би е добра черта, но от друга – имах причина да съм нащрек. Съвременните жени често виждат в мъжа си само паричник и харчат безразборно, а след това си тръгват, взимайки половината имущество. Не искам това за Коста, но тревогата постоянно ме разяжда отвътре.
Шест месеца след сватбата, Яна обяви, че все още не иска деца. Смята, че в малкия им апартамент това е невъзможно. Размахваше ръце: „Какво да правя? Не искам заем, а кога ще заработим за по-голям апартамент, не се знае. Коста още не е станал голям началник“. Чувах изчислението в думите ѝ. Аз живея в старата къща, която мъжът ми започна да строи. Все още е недовършена, със стени, пълни с дупки. Зимата е студено, а зимното отопление е скъпо. Тогава Яна предложи: „Продай къщата, вземи си апартамент, а останалото дай на нас за ново жилище. Тогава ще мислим и за деца“.
Разбирате ли какво значи това? Да съм стара и слаба в малка кутийка, а те да вземат всичко по-добро. И може би един ден ще отнемат и малкия ми апартамент. Бях готова да се съглася – ако поне веднъж месечно ми помагаха с пари. Но сега? Никога! С такъв като Яна трябва да си нащрек.
Коста ме посети няколко пъти след този разговор. Загатваше, че нейното предложение не е лошо: „Защо ти е голяма къща? В апартамент ще е по-лесно, по-евтино“. Настоявах: „Градът расте, след 5-10 години цените ще се вдигнат. Ще е глупаво да продавам сега“. Предложих да се сменим – те да живеят в къщата, а аз – в техния апартамент. Нали е едно и също? Но Яна се противопостави. Не искаше да се занимава с ремонт, докато аз живея безгрижно в подарения им апартамент. Нуждаеше се от удобства, дори моят вариант да бе по-изгоден.
После се разболях сериозно – топлината беше ад, кашлицата не спираше, прилошаванията безкрайни. Обадих се на Коста, молих го да дойде, да ми донесе храна, лекарства. Знаех, че младите са заети, но не можех нищо да направя – нямаше сили да приготвя дори чай. Вярвах, че ще зареже всичко и ще дойде. Какво се случи? Пристигна чак на следващия ден. Сложи ми на масата кутийка с „Терафлу“, хотелче аспирин без опаковка, вероятно просрочен, поклати глава и си тръгна. Доброто ми приятелка ме спаси – донесе супа, лекарства и всичко необходимо. А какво ако я нямаше?
Цял живот съм зависела от сина си, вярвах му безусловно – той беше не само син, но и приятел. Но сватбата всичко промени. Сега сме чужди. Той е моето единствено дете, моята любов и гордост, но виждам, че сърцето му вече не е с мен. Яна стана преграда между нас и аз останах на другата страна – сама и неподкрепена. Родителският инстинкт се състезава със здравия разум: знаех, че връзката ни е прекъсната, и все пак се надявам, че някой ден ще си спомни кой бях аз за него и ще се върне. Но с всеки изминал ден надеждата отмира, като сняг под чуждо слънце.