Тещата погледна в тенджерата и възкликна от ужас
Мария Иванова се събуди на разсъмване и, както винаги, тръгна към кухнята в къщата си в покрайнините на Плевен. Изненадана видя, че снаха й вече бърка нещо в тенджерата.
— Добро утро, — усмихна се Румяна, продължавайки да разбърква.
— Добро утро, — промърмори Мария Иванова, свивайки нос. — Какво приготвяш?
— Чорба, — отговори снахата. — Георги обожава я.
— Чорба? — тещата подуши с подозрение. — Така ли трябва да мирише чорбата?
— А как трябва? — Румяна сви рамене, покри тенджерата с капак и излезе от кухнята.
Мария Иванова не се поколеба, грабна капака и погледна вътре. Това, което видя, я накара да възкликне.
— Какво е това варево? — прошепна, отстъпвайки, сякаш от отрова.
Румяна се върна с чиниите и, забелязала реакцията й, спокойно обясни:
— Чорба, Мария Ивановна. Зеленчуците са от нашата градина — пресни, направо от земята. Когато готвиш от своето, все едно честваш.
— Честваш? — изсъска тещата. — Тая ваша градина е истинска теглилка! Да губите време с градинка, когато може всичко да си купите от магазина? Не ви разбирам.
— На мен ми харесва, — леко отвърна Румяна, разливайки чорбата. Ароматът на домати, чушки и подправки изпълни кухнята. — Земята дава сила, когато работиш с нея.
— Сила? — закърти очи тещата. — За тези, които нямат истинска работа, може би е забавно. А на нормалните хора… — Спря се, забелязала, че Румяна само се усмихва. — И за кого стовари толкова?
— За нас, — отговори тя. — За няколко дни. Георги винаги иска още.
Мария Иванова театрално се отдръпна, сякаш мирисът й донесе лекомислие.
— Аз това няма да го ям! — обяви тържествено. — Само на миризмата ми се гади! Какво си сложила вътре?
Румяна въздъхна, стараейки се да не гледа теща си. С ухото забеляза, че Георги, влязъл в кухнята, мълчаливо ги наблюдава.
Мария Иванова не можеше да разбере какво е станало със сина й. Преди две години Георги бе градски момък, обещаващ ИТ специалист. Ходеха на изложения, обсъждаха нови ресторанти, мечтаеха за неговата кариера. И изведнъж — тоя провинциален живот, градинката, онази селянка Румяна! Само името й я ядосваше.
Георги винаги бе желан ерген — висок, умен, чаровен. Колко хубави моми от добри семейства въздъхваха по него! Защо избра тая селска мома и тоя кът в нищото? Мария Иванова се надяваше, че синът й ще «преболее» и ще се върне в града. Но времето течеше, а той все повече се впускаше в тоя «селски рай».
Реши да действа. Поканата за вечеря бе идеалният повод. Замисли план: да му припомни кой е наистина и да го измъкне от глухата, докато не е късно.
Георги влезе в кухнята, прегърна жена си и се обърна към майка си:
— Мамо, пробвай чорбата. Румяна я приготвя невероятно!
— Георги, знаеш, че ние с баща ти никога не сме яли тия селски супи, — отказа се Мария Иванова. — Помниш ли, като малък, и ти се изкривяваше от чорба? Казваше, че е храна за баби.
Румяна неволно се усмихна, представила си го като малко момченце, кривящо се от чинията. Но сега мъжът й бе възрастен и вкусовете му явно се бяха променили.
— Мамо, времената са други, — усмихна се той. — Чорбата на Румяна е шедьовър. Опитай, няма да съжаляваш.
— Шедьовър?! — тещата се задави. — Георги, наричаш тенджера със зеленчуци шедьовър? Истинските шедьоври са театри, галерии, а не тоя… готварски експеримент!
Румяна се опитваше да не обръща внимание, но думите я боляха. Знаеше, че за Мария Иванова тя е просто селска стопанка, недостойна за сина й. И все пак толкова искаше теща й да оцени усилията й.
— Мамо, стига, — каза твърдо Георги. — Румяна върши много за нас. Щастливи сме, това е важното.
— Щастливи? — тещата сви уст— Щастливи? — тещата сви устните. — Времето ще покаже дали ще останете такива.