Щедрост на майката поставя на изпитание семейните рани след петгодишно предателство

Днес пиша това, защото сърцето ми е тежко. Майка ми отново е готова да приеме баща ни след пет години предателство… а ние с брат ми – не.

Често си мисля, че в гърдите й не бие сърце, а е издялано някакво безкрайно море от търпение. Преди пет години баща ни я предаде по такъв подъл начин, че дори сега не мога да го призная спокойно. А тя? Усмихва се кротко и казва: „Каквото стана, мина. Дойде, разкайва се, помоли се за прошка… Иска да се върне, да живеем отново заедно…“

А ние с брат ми сме категорично против. Защото помним всичко. А да забравиш такова нещо е все едно да предадеш себе си. Бяха заедно почти четиридесет години. Започнаха от стая в общежитието, стигнаха до голяма къща в Пловдив. Първо тясно жилище, после двустаен, тристаен, накрая – луксозна четиристайна квартира, а след това – къща в покрайнините. Бащата обичаше да живее на широка нога. Нови коли на всеки две години, ремонти „както трябва“, скъпа техника.

А още обичаше и секретарката си. Буквално – я гледаше под полата редовно. И ето че един ден тя му съобщи, че очаква дете. Абортът вече е късен. И баща ми реши: „Обичам я, ще започна нов живот!“ Ако просто беше излязъл и тръгнал – друго щеше да е. Но не. Започна да дели имуществото, сякаш сме му чужи. Разправяше се: „Аз нещо не загубих ли?“

Аз тогава вече бях омъжена, живеех отделно със съпруга си. А брат ми – остана да живее с майка ми. Трябваше да получи апартамент за сватбата си, баща ни беше обещал. Но след скандала – останаха само думите. Апартаментът не дойде. Взе си къщата, гаража, колата, и още – изнесе от жилището всичко, което смяташе за „свое“. Дори майка ми остави без достъп до сметките – „парите са нужни за новото ми семейство“, казваше.

След това месеци наред баща ми идваше при нас, като на работа – пък за любимия стол, пък за комплекта чаши. И само след като брат ми сменя заключването, това спря. Тогава решихме с майка ми да разменим апартамента, за да има брат ми отделно жилище. На сватбата му баща ни не беше поканен – и той не настоява. След изневярата му финансите в дома ни се влошиха, ние обаче се справихме.

Майка ми се върна на старата си работа – опитният финансист беше посрещнат с отворени обятия. Ние с брат ми се стегнахме, и постепенно всичко се изправи. При баща ни обаче нещата тръгнаха зле. Здравето му издрънка, младата му жена, на която толкова се беше уповал, го изхвърли на улицата. Този път дори не се занимава с имуществото – остави й къщата, взе си само колата и се настани в хотел.

И тогава започна… Обаждания до майка ми, плачливи молби: „Прости ми, бях глупав… Да оправим всичко…“ И знаете ли какво? Тя го изслуша! Дойде при нас с брат ми и каза: „Баща ви иска да се помири с вас… Мисля да му дам шанс?“

Нещо малко дори да не останем без думи. Казахме й ясно: ако го приемеш – ние ще спрем да идваме в този дом. Обичаме те, винаги ще те подкрепяме, но да се връщаш при предател – това не е прошка, а пренебрежение към себе си.

И вече не искаме да го наричаме „баща“. Защото този, който изостави семейството си за една привидна щастлива минута, няма право отново да се нарича така.

От този случай научих, че търпението не винаги е добродетел. Понякога е просто загуба на себеуважение.

Rate article
Щедрост на майката поставя на изпитание семейните рани след петгодишно предателство