Скоро ще стана баба… Но как да приема, че тя е по-голяма от моя син с 12 години?
Понякога, особено след развода с Антон, ми се иска просто да изчезна. Да избягам някъде далече от всички — от съседите, приятелките, роднините, дори от собствения си образ в огледалото. Да се скрия, за да рестартирам себе си, да дам на умореното си сърце тишина и шанс да заживее наново.
В такива моменти взимам книга, загръщам се в одеяло, настанявам се на дивана в новия си апартамент, купен след разделянето на имуществото, и просто дишам свободата. Синът ми идва рядко — Валери, единственият ми, наскоро отпразнува двадесет и петия си рожден ден. Има работа, приятели, свой живот. Не ме натоварва, не изисква внимание. И съм благодарна за това, макар понякога да ми е непоносимо самотно.
Преди седем месеца в съседния апартамент се нанесе Надежда. Жена с решителен поглед и мека усмивка, около тридесет години. Още от първата ни среща ми се понрави — учтива, сърдечна. Бързо се сприятелихме. Ту тя ме канеше на кафе, ту аз — на чаша вино.
Оказа се, че животът на Надежда не е лек: два развода, спонтанен аборт, безплодие. Всеки път, когато си спомняше за тях, в очите ѝ се събираха сълзи. Но най-важното — мечтаеше не просто за дете, а за здрава семейство, за мъж, който да е до нея и в радост, и в трудност.
Опитвах се от моята висота да я вразумя. Казвах ѝ, че не е задължително да търси любовта на живота си — може просто да намери добър човек, подходящ като донор и да роди за себе си. Важното е детето. А мъжете… те идват и си отиват. Но Надежда беше непреклонна. Тя искаше не само майчинска, но и съпружеска любов.
И така, на Никулден — именния ми ден — поканих само Валери. Трябваше да поговорим спокойно, защото току-що се бе разделил с момичето, с което живееше три години. Тя избра друг — по-богат, по-стар, по-„перспективен“. Валери страдаше, и ми се наложи да подбера думи за утеха, да му напомня, че всичко предстои.
Изведнъж… на вратата се позвъни. На прага стоеше Надежда с изящен букет. Поканихме я вътре и имахме топла вечер заедно. Ядохме, пихме, смяхме се. Валери, за първи път от дълго време, остана да наспи у дома. Бях щастлива — моето момче най-после се усмихваше.
Минаха седмици. Валери започна да идва по-често. Надежда, обратно, се отдръпна. Но изглеждаше различна — някак по-светла, по-спокойна. Когато я попитах дали има нещо хубаво, тя загадъчно се усмихна и каза: „Може би. Още е рано да казвам.“
След това дойде Денят на влюбените. Сутринта Надежда ми се обади: „Стискайте ми палци. Днес е важен ден.“ Вечерта видях как тя се връща с огромен букет фрезии. Сама. Нито мъж, нито придружители. Почувствах се малко жал за нея.
След няколко минути се чу звънец на вратата. Отворих — и пред мен стоеше Валери. Зад него — Надежда. Двамата се спогледаха смутено и Валери, прокашляйки се, издиша:
— Мамо… честито! Скоро ще станеш баба.
Краката ми буквално се подкосяха. Тази Надежда? Моята приятелка-съседка? Същата, на която съветвах да не губи време, да роди, да търси донор… А се оказа, че донорът стана моят син.
Боже, на какво я подтикнах… И как сега да приема разликата в годините — тя е на 36, а той на 24. А аз искрено ѝ желаех щастие. Но не с моя син!
Сега седя в тишина и се чудя: как да постъпя? От една страна — внучка или внук. Радост. От друга — шок и болка. Но все пак сърцето… то иска топлина. Може би и те са намерили своето щастие в този странен, неравен съюз?
Навярно ще трябва да се уча да прощавам. Да се примирявам. И да си припомням, че животът не винаги върви по план. Но ако в него се появи дете — значи той продължава.