„А ще ни пакетирате храната за вкъщи?“ – визит, който няма да забравя
В живота понякога се случват срещи, след които още дълго се чудиш – шега ли беше или действителност. Такъв беше скорошният визит на семейството на колегата на съпруга ми, момент, който и сега си спомням с леко мразовитко по гърба и решението да не каня повече „малко познати, но добри хора“ у дома.
Живеем в София. Аз съм си домакиня, имаме уютен апартамент, малък, но с душа. Имаме една дъщеря – Ралица, и това е достатъчно, за да е всеки ден изпълнен. Съпругът ми е общителен, работи в екип по проекти и често разказва случки от работата – кой какво е казал, как се е пошегувал, кого как са заместили. Особено често в тези истории се появяваше Георги – весел, активен, на пръв поглед надежден. Помага, ако е нужно, замества колеги, влиза в работа дори за друг. С една дума, съпругът ми го харесваше. Затова, когато един ден спомена, че Георги и семейството му искат да ни навестят, не възразих. Макар и да ме изненада – преди не сме общували близко.
И ето ги една вечер на прага ни – Георги, съпругата му Галя и малката им дъщеря. Момиченцето беше на възрастта на Ралица, и се зарадвах, че ще си поиграят заедно. В началото всичко изглеждаше добре. Галя ми се стори мила, усмихната, приятна жена… докато не почна да говори. А говорише само за едно: деца, деца, деца. Те имат три, и според нейните думи, всичко около тях им е задължено: държавата трябва да плаща повече, работодателите – да отпускат по молба, а бабите – да гледат внуците от сутрин до вечер.
Слушах и киввах, но вътре в мен кипяха мисли. Искаше ми се да я попитам право: „А вие, като раждахте трите, мислихте ли, че някой друг ще върши всичко вместо вас?“ Ние имаме едно дете и си даваме сметка колко струва – финансово, емоционално, физически. Затова решихме, че засега е достатъчно. А те имат три. И всички са виновни, освен тях: икономиката, общината, бабите, училището… Само не тези, които са решили да имат още.
Млъкнах. Не обичам да се карам в собствения си дом. Освен това децата си играеха мирно, а и на съпруга ми явно му беше приятно, че уреди тази среща. Аз, като добра домакиня, бях подготвила всичко предварително – опекох пиле, направих салати, горещо ястие, дори домашна баница. Накривих масата и ги посрещнах с усмивка. Самата аз обаче повече слушах, отколкото ядох. Гостите също не се нахвърляха на храната, и дори си помислих: може би се стесняват?
Колко грешна бях…
Когато вечерята приключи и вече си мислех, че ще има достатъчно остатъци за утре – да не се налага да стоя на печка – Галя, спокойно отпивайки си компота, се обърна към мен:
„А ще ни пакетирате храната за вкъщи? Пилето и салатите… нарочно не ядохме много – искахме да си вземем. През уикенда няма да ми се готви.“
За миг в стаята настана тишина. Бях зашеметена. Не можех да повярвам, че го каза вслух. Без срам. Без заобикалки. Без шега. Тя наистина очакваше да си тръгне с пълни пакети храна!
Никога не бях пакетирала храна за гости – не е прието при нас. Донесено в къщи е за всички. Но гост да поиска да си вземе ядене накъсо? Да не говорим с такова изражение, сякаш е нещо нормално!
Погледнах съпруга ми. Той сведе очи. Очевидно осъзнаваше неудобството. Натянах усмивка и процедих:
„Да ви пакетирам? Ами… нямам съдове, може само в торбички…“
Галя радостно кимна. Георги мълчаше учтиво. Събрах остатъците в две чанти и й ги подадох. През цялото време в главата ми звънеше само едно: никога повече…
Когато си тръгнаха, съпругът ми каза:
„Ну, сигурно е свикнала така… Три деца, малко време…“
А аз само горчиво се усмихнах:
„Знаеш ли, не ме интересува на какво са свикнали. Аз на такива гости – няма да свикна.“
От онази вечер вратите на дома ми са затворени за тези, които идват с празни ръце, но с големи очаквания. И особено – за тези, които смятат моята кухня за безплатен ресторант.