В малкия град Копривщица, където вековните дървета шепнат истории от миналото, моят живот на 37 години е обзет от семеен конфликт, който раздира сърцето ми. Казват ме Елица, съпруга съм на Борис, имаме две деца – Радослава и Бойко. По-малката ми сестра, 32-годишната неомъжена Мариана, внезапно заяви, че апартаментът на майка ни трябва да е само нейна собственост. Това не е спор само за жилище, а за справедливост, любов и кръвни връзки. Не знам как да постъпя и моля за съвет, за да намеря изход.
Семейството, което беше единно
Майка ни, Цветана Димитрова, е нашият център, нашата опора. Тя е на 65, живее сама в двустаен апартамент, който получи още по социализма. С Мариана израстнахме между тези стени, всяка от които носи спомените ни. Винаги бях по-отговорната, помагах на майка си, дори когато се омъжих и родих деца. Мариана пък е свободолюбива душа – учи в София, работи като маркетолог, живее под наем и засега не мисли за семейство.
Ние с Борис и децата живеем в апартамент с ипотека, изплащаме го с мъка, и всяка стотинка е преброена. Въпреки това редовно ходя при майка ми, нося храни, помагам с ремонти, водя я по лекари. Мариана се появява рядко – заета е с работа, срещи, пътувания. Никога не я осъждах, мислейки, че всеки има своя путь. Но нейното изказване за апартамента на майка ни преобърна всичко.
Спорът, който ни раздели
Преди месец майка ми спомена, че мисли да напише завещание. Искаше да остави жилището на нас две по равно, за да не се чувства никоя обидна. Кимнах, смятайки го за справедливо. Но Мариана, чула го, избухна: “Майко, това е грешно! Апартаментът трябва да е мой! Елица вече има семейство, мъж, жилище, а аз съм сама, на мене ми трябва повече.” Думите й ме поразява като светкавица. Защо смята, че фактът, че съм омъжена, лишава правото ми на наследство?
Опитах се да говоря спокойно. “Мариана, ние сме равни дъщери, защо искаш всичко само за себе си?” Тя отвърна, че животът й е по-труден – неомъжена е, без деца, и апартаментът е единствената й надежда за сигурност. “Ти не си лишена, Ели, а аз мога да остана с нищо”, заяви тя. Егоизмът й ме шокира. Нима годините, които посветих на майка си, не означават нищо? Нима моето семейство е причина да ми отнемат дяла ми?
Болка и обида
Майка ми е разстроена. Плаче, не разбирайки защо се караме. “Исках да бъдете близки”, казва, но Мариана я притиска, убеждавайки я да промени завещанието. Виждам как майка ми се колебли, и това разкъсва сърцето ми. Винаги е обичала малко повече Мариана – по-малката, “независимата”, но аз никога не ревнувах. Сега обаче се чувствам предадена. Сестра ми, която браних в детството, на която помагах, ме гледа като на съперница.
Борис, съпругът ми, е ядосан: “Ели, не отстъпвай! Това е твоето право.” Децата ми, Радослава и Бойко, са още малки, но мисля за тях. Този апартамент можеше да бъде тяхната опора в бъдеще, особено след като се мъчим с ипотеката. Но Мариана не мисли за тях – тя мисли само за себе си. Думите й, че аз “и така се справям”, са като шамар. Да, справям се, но на каква цена? С умора, с безсъници, със жертви за семейството и майка си.
Как да постъпя?
Не знам какво да правя. Да отида при нотариус и да поискам справедливост? Звучи студено, формално, а искам да запазя семейството. Да поговоря пак с Мариана? Но тя не слуша, убедена е, че е права. Да убедя майка ми да не променя завещанието? Страхувам се, че ще я направи нещастна. Или да отстъпя, позволявайки на Мариана да вземе всичко? Но тогава ще загубя не само апартамента, а и вярата в справедливостта, в нашето семейство.
Приятелките ми дават противоречиви съвети. Една казва: “Бори се, това си ти заслужаваш.” Друга: “Отпусни се, не разваляй връзката си с”Искам да спра да мисля за всичко това, но когато затворя очи, виждам само слънчевите дни от детството ни, когато бяхме истински сестри.”