Тени от миналото: пътуване към семейна топлина
Кирил и Ралица се приготвяха за пътуването към нейните родители в малко градче край река Янтра. Кирил беше мрачен, лицето му беше обзето от мисли, а движенията му излъчваха напрежение. Шестгодишният им син Никола тичаше из апартамента, развълнуван от предстоящото пътуване с влака. Накрая, след дълъг и уморителен път, слизаха на перона на малката гара, където въздухът беше изпълнен с миризмата на реката и боровите дървета. Родителите на Ралица вече ги чакаха. „От пътя сте, сигурно сте уморени и гладни“, каза майка ѝ, прегръщайки я здраво. „Сега ще похапнем, а после ще разходите града!“ – „Мария Иванова, страхувам се, че няма да стане“, рязко отвърна Кирил, поглеждайки бързо жена си. „Никола скоро ще заспи.“ Мария Иванова вдигна вежди изненадана. „Нищо, ще посидим с внука! Какво толкова?“ – възрази тя, не разбирайки защо зетят е така напрегнат. Кирил намръщи чело, а Ралица леко стисна ръката му, опитвайки се да смекчи обстановката.
Преди седмица Ралица получи обаждане от майка си. „Елате у нас следващата седмица“, молеше се тя. „Толкова ни липсвате, особено Никола!“ Кирил, чул това, веднага се навъси. „Не искам да ходя никъде!“ – отсече той, отдръпвайки поглед. Ралица, шокирана от реакцията му, седна до него и погледна в очите му. „Киро, какво става? В отпуск сме, наистина ли не можем да посетим родителите ми? Видяха Никола само веднъж, на сватбата ни! Това честно ли ти изглежда?“ Кирил тежко въздъхна. Знаеше, че жена му е права, но пътуването до нейните родители будеше в него дълбок протест. Собствените му родители, живеещи наблизо, вече го изтощаваха с постоянните си поучения. „Рали, задължително ли е? Може би друга година?“ – прошепна той. Ралица решително поклати глава. „Да, задължително! Влакът е в сряда, билетите са закупени. Ти сам каза, че не си против. Какво се случи?“ – „Нищо“, проворча Кирил, обърнал се към прозореца. „Само за седмица“, добави Ралица, опитвайки се да го успокои. „После ще отидем на море. Вече започнах да събирам багажа, пътят е дълъг.“ Кирил само въздъхна, потъвайки в мислите си.
Родителите на Кирил бяха строги хора. Майка му постоянно го контролираше, дори и сега, когато той вече беше женен и отглеждаше син. Тя се намесваше в живота му, казвайки му как да живее и как да възпитава Никола. Баща му, Иван Георгиев, не беше по-добър – неговият девиз беше: „Винаги бъди първи!“ Още в училище, ако Кирил донесеше оценка под шестица, вкъщи го чакаше дълга лекция за това как „по този начин няма да постигне нищо“. Наказания като забрана да излиза или отнемане на компютъра бяха обичайни. Тези безкрайни поучения унищожиха всякакъв близък контакт с родителите. Дори сега Кирил неохотно ги посещаваше и никога не звънеше пръв.
Той мислеше, че при всички е така: родителите са хора, които трябва да се търпят. Но при Ралица забелязваше нещо различно. Тя можеше с часове да си говори с майка си, споделяйки радости и грижи, разказвайки за Никола. Кирил смяташе това за навик, който ще изчезне. Никога не разпитваше за нейните родители, ограничавайки се до сухо „поздрави ги“. „Киро, толкова се радвам, че отиваме при тях!“ – каза Ралица същата вечер, сияейки от щастие. „Толкова ми липсват!“ Кирил само сви рамене. Той би бил щастлив да не вижда своите родители с години. „Странна си“, отвърна той. „Аз бих искал да не ги видя десет години!“
Ралица го погледна с съчувствие. Познаваше родителите му и не можеше да каже, че й харесваха. В дома им беше тежко, когато свекърът отново мъмреше по адрес на Кирил или Никола, а свекърва заповядваше на всички. Тя разбираше чувствата на съпруга си, но нейните родители бяха съвсем различни. „Киро, не се сърди, но моята майка и татко не са като твоите“, каза тя кротко. „Те ме обичат.“ Кирил се намръщи. „Да, и моите така говореха, когато бях малък“, проворча той, повтаряйки думите на баща си: „Всичко е за твое добро, обичаме те.“ Само че любов нямаше и следа.“ Ралица го прегърна, успокояващо го потупа по рамото, но молчеше, знаейки, че сега той не е готов да я чуе.
Дните минаха бързо. Ралица събираше багажа, нетърпелива да се види с семейството си. Кирил вървеше мрачен, а Никола, заразен от настроението на майка си, тичаше из къщата, мечтаейки за влака. Накрая слизаха от вагона на гарата. „Трябва да вземем такси“, каза Кирил притеснено, държейки чантите. „Защо? Татко ще ни посрещне!“ – объркано отвърна Ралица. Кирил стисна устни. Неговият баща никога не би се сетил да го посрещне от влака.
„Татко! Ето го, елате!“ – Ралица развълнувано махна на мъжа, който се промъкваше през тълпата. Скоро се прегърнаха, а после Петър Димитров здраво стисна ръка на Кирил и се наведе към Никола. „Здравей, Никола, аз съм твоят дядо. Как си?“ Момченцето се смути и се скри зад майка си. Ралица се засмя, успокоявайки баща си: „Ще свикне!“ – „Хай„Нека да тръгваме към колата, Кирил, ще ти помогна с багажа“ – каза Петър Димитров, вдигайки чантите и отвеждайки ги към паркираната си стара „Лада“.