Ами сега, какво ще кажете? Дойдоха роднините на свекърва ми, Тамара Николова, две седмици преди Великден и, изглежда, нямат никакво намерение да си тръгват.
Аз, Радка, вече не знам дали да се смея или да плача. Тези гости са истинско “благословие” и явно са решили да превърнат нашия дом в личен им хотел. А Тамара Николова, вместо да им каже две думи, само кимва и ги нагостява с баници. Да не говорим за съпруга ми, Стоян, който се преструва, че това въобще не е негов проблем. Затова реших да ви разкажа, защото и на мен ми е любопитно кой ще издържи по-дълго — аз или тяхната нахалност.
Всичко започна, когато една сутрин се събудих от шум в кухнята. “Може би Стоян реши да ме изненада и прави закуска?” — помислих си. Ама да! Влизам, а там цяла делегация: леля Мария, съпругът ѝ Димитър и дъщеря им Десислава, които идват от някакво забравено от Бога село, където, според тях, животът е по-скучен от праха в килера ни. Дошли са “за Великден”, но явно са преценили, че празникът започва две седмици по-рано. А Тамара Николова, светеща като църковна свещ, вече бъркаше гювеч по печката. “Радо, те са ни роднина! — крещеше тя. — Трябва да ги посрещнем с отворени обятия!” А аз гледам куфарите в коридора и си мисля: това е за дълго.
Леля Мария — жена с глас по-силен от фабрична сирена. Още от прага почна да обяснява как у тях всичко е скъпо, а тук при нас е “столичен рай”. Междувременно започна да инспектира къщата. “Ей, Радо, защо пердетата ви са толкова запрашени? А онова петно на килима какво е?” — пита, докато се рови в шкафа, сякаш проверява как съм наредила дрехите. Стиснах зъби и мълчах, но вътре вече кипях. Димитър, съпругът ѝ, беше обратното — мълчалив като гроб. Цял ден седи в хола, гледа телевизия и моли да му превключат на “риболов”. А Десислава, двадесетгодишната им дъщеря, не излиза от телефона си, но успява да изяде половината ни провизии. Влязох веднъж в кухнята, а тя дояжда любимото ми кисело мляко. “Ох, мислех, че е за всички!” — каза. За всички, де, но не и за теб, Деси!
Тамара Николова, вместо да намекне, че е време да си тръгват, само подлива масло в огъня. Всеки ден готви като за сватба: гювеч, баници, кюфтета, сладкиши. А роднините, разбира се, са във възторг. “Томке, ти си нашата хранителка!” — кокетничи леля Мария, докато си нарежда трета порция. Опитах се да разговарям със свекърва ми: “Майко, сигурно е време да си починат?” Но тя само ръце си разтърси: “Радо, как може? Те са ни роднина! Идват веднъж на сто години!” Да, и явно са решили да останат още сто.
Стоян, съпругът ми, в цялата ситуация е истински майстор на неутралитета. Казах му: “Стойке, говори с майка си, нека им каже, че е време да си вървят.” А той: “Радо, търпи, те са гости.” Гости?! Тук вече не е дом, а общежитие! Дори до банята ходя по график, защото Десислава прекарва часове, правейки селфи. А вчера леля Мария се предложи да ми “помогне с почистването” и изтърка любимата ми тиган, докато вече нищо не загаря. “Мислех, че така ще е по-добре!” — заяви. Да, за съсипания тиган сигурно.
Най-смешното е, че вече си правят планове. Леля Мария обяви, че иска да остане до Гергьовден, за да “види как се пече агне тук”. Димитър мечтае да отиде на риболов със Стоян, а Десислава моли да я закараме до мола, защото в техния край “няма хубави дрехи”. Седя и си мисля: те изобщо ще си тръгнат ли? И главното — как да стигна до този момент без нервен срив?
Започвам да си измислям планове как да ги изгоним. Може би да кажа, че започваме ремонт? Или че ние си заминаваме на почивка? Но Тамара Николова изглежда толкова щастлива от това нашествие. Вчера даже предложи да приготвим голяма Великденска трапеза и да поканим съседите. “Нека всички видят колко сме сплотено семейство!” — заяви. Сплотено, де, ама аз вече се чувствам като непозната в собствения си дом.
Единственото, което ме спасява, е хумора ми. Вечер, когато всички заспят, си наливам чай и си представям как пиша книга със заглавие “Как да оцелееш при роднинска инвазия”. Ще има глави за това как да криеш храна, как да се усмихваш, когато искаш да крещиш, и как да не убиеш свекърва си заради нейната гостоприемност. Ако трябва да съм честна, вярвам, че това е временно. Ще си тръгнат, и домът ще стане отново наш. Но засега просто броя дните до Великден и се моля леля Мария да не реши да остане до лятото.
Интересно, други хора имат ли такива роднини? И как ги понасяте? Защото аз съм на ръба, но няма да се предам. Може би до Великден ще стана майстор на дзен. Или поне ще се науча да криИли поне ще се науча да крия киселото мляко в по-добро място.