Семейна драма в чужд дом: история на изгнание и сближаване

**Дневникът ми: Изгониха ни от дома си**

Никога не си мислех, че посещението ни при сина ще се превърне в такова унижение. Времето променя хората, но до такава степен – сърцето ми отказва да повярва. Когато разказах тази история на роднини и приятели, мненията се разделиха: някои ни подкрепиха, други само си свиха рамене – “ами защо не, какво му е?”. Затова искам и други да преценят – може би наистина не разбираме нещо в гостоприемството и семейните узи?

За първи път отидохме с мъжа ми при големия ни син – Георги. Той живее със съпругата си и сина им в просторен двустаен апартамент в центъра на София. Искахме да ги видим, да прегърнем внука си Стефан, да прекараме заедно поне една седмица. Чантите ни пълни с гостински – домашни баници, сладко, подаръци за всички. Срещата бе толкова топла, като в онези добри стари времена. С такси стигнахме до тях, снахата Елица сложи богата трапеза. Добавихме и нашите ястия, наляхме напитки, смяхме се, спомняхме си. Всичко бе толкова сърдечно, че сърцето ми пееше. Но когато дойде време за сън, синът ни изненадано каза:

“Мамо, тате, решихме, за да не сте натиснати, да ви наемamus стая в хотел. Всичко е платено, сега викам такси, а утре се връните при нас!”

Замръзнах. Мъжът ми, объркан, се изкашля и опита да възрази:

“Гошо, сине, какъв хотел? Дойдохме при теб! В стаята на Стефан има канапе, ще се настаним добре…”

Но Елица, без да остави Георги да отговори, го прекъсна:

“Какво канапе? Стаята вече е резервирана за цялата седмица! На две крачки е, десет минути с кола, и сте там.”

Георги стоеше сведен поглед. Явно му бе неудобно, но не противоречи на жена си. Мълчанието му беше по-болезнено от всяка дума.

Какво оставаше ни? С тежки сърца се качихме в таксито и тръгнахме към тоя “нечий дом”. Нощта мина без сън. Преобръщах се, глъщайки сълзи, а мъжът ми въздъшкаше, сякаш носеше целия свят на раменете. Сутринта настроението ни бе на дъно, гърлото пресъхна.

Елица ни посрещна с усмивка, все едно нищо не се бе случило:

“Е, как ви бе в хотела? Удобно ли бе?”

Не издържах:

“По-добре да бяхте ни сложили на пода! Къде се е виждало – да идваш при децата си, а да спиш в хотел като някакъв чуждестранец!”

Тя само си сви рамене, сяках й казах нещо незначително. Георги не пророни дума, и това мълчание ме срина. До обяд решихме с мъжа ми – стига. Отидохме на гарата и си купихме билети за утре. Елица, като разбра, дори не скри радостта си – само попита дали ще им върнат парите за останалите дни в хотела. Георги, като сянка, не каза нищо, въпреки че знаеше, че щяхме да останем по-дълго. Само Стефан, любимият ни внук, се вкопчи в нас. Набърка се да ни изпрати на гарата, за да продължи малко времето ни заедно. Елица се прости с нас с едно лежерно “чао-чао”.

Малкият ни син, Димитър, като чу за това “гостоприемство”, се обади на брат си и го нареди. Но какъв смисъл? Върнатото не се връща. Заклехме се с мъжа ми да не ходим повече при Георги. Това бе първи и последен път. Не знам как отсега насреща ще ни гледа. Винаги за тях и Елица освобождавахме най-хубавата стая, слагахме чисто бельо, готвехме любимите им ястия. А тук – изгониха ни като досадни квартиранти.

Най-болезнено е за Стефан. заради тази ледена стена, която израсте между нас и семейството на сина ни, ще го виждаме много по-рядко. И тази мисъл разкъсва сърцето ми…

Rate article
Семейна драма в чужд дом: история на изгнание и сближаване