Моята по-малка сестра се казва Ралица. Откакто помня, тя винаги умее да се представи като жертва. Всичко й е трудно, всички са й виновни, освен нея. Не е свикнала да решава проблеми – предпочита да чака някой да й оправи нещата, като изостави собствените си задължения и се втурне на помощ. Казано по-меко, цял живот живее с наглади от сорта на „всички ми дължат“.
Веднага след дипломирането си Ралица се омъжи. И не мога да кажа, че не й се падна късмет – напротив, получи шанс, за който мнозина мечтаят. Свекървата й, Цветана Иванова, се оказа жена с добро сърце и здрав разум. Тя имаше едностаен апартамент, наследен от леля й. Вместо да го дава под наем, както първоначално планираше, позволи на младите да живеят там безплатно. Самата тя остана в двустайния си апартамент в покрайнините на града. Всичко с надеждата младите да спестят и да съберат за собствено жилище. Но уви, такива щедри жестове често се превръщат в неблагодарност.
Ралица не беше известна с усърдието си към труда. С удоволствие прекарваше дни, протяната на дивана с теленовели, кафе и социални мрежи. Да излезе на работа след университета? Защо, щом може по-скоро да роди дете и да отиде в майчинство? Така и стана – след година вече караше детска количка, а още по-късно мъжът й подаде за развод и изчезна от живота й. Остана сама. И кой я приюти? Разбира се, свекървата.
Цветана отново прояви човещина – разреши на Ралица да остане в апартамента, докато не стане на крака. В нейното разбиране това означаваше: да си намери работа, да спести дори за първа вноска по ипотека, да поеме към самостоятелност. Но за Ралица „да живее, докато не стане на крака“ имаше съвсем друго значение: да си почива, докато не я изгонят.
Свекървата помагаше както можеше: гледаше внука, купуваше играчки, подпомагаше с храна. А Ралица, вместо да спестява, ходеше на почивки в чужбина, купуваше луксозни дрехи и публикуваше в социалните мрежи новите си чанти и гримове. Междувременно, апартаментът продължаваше да е неин безплатно. Бившият й мъж, между другото, не стоеше с кръстени ръце – взе ипотека, ожени се отново, всичко у него беше наред. А сестра ми явно реши, че й се пада право да не прави нищо – за нея всички са длъжни.
Изминаха седем години. А Цветана, която между другото вече беше в пенсионна възраст, й напомни, че първоначално беше планирала да дава апартамента под наем, за да има някакъв доход. Учтиво я помоли да помисли за изнасяне. И какво мислите? Сестра ми направи такъв спектакъл, че всяка драматична трупа би й завидна. С викове и сълзи крещеше, че я изгонват с детето на улицата. Разбира се, в присъствието на детето и бившия му.
Никой не я изгони на улицата. Нашите родители живеят в покрайнините, в просторна къща, където има отделна стая за Ралица и детето. Но на нея не й се идва. Защо? Защото в родителския дом трябва да помагаш по дома, да подреждаш след себе си, да ставаш рано – а тя свикна със свободния живот. И така реши да прехвърли грижите върху мен.
Аз и мъжът ми тъкмо изплатихме първата вноска по ипотеката, направихме ремонт и започнахме да даваме апартамента под наем. Парите от наема покриват месечната вноска. Засега живеем в апартамента на мъжа ми. Ралица разбра за това и без никакви угризения предложи „да я пуснем да живее при нас половин година“. Разбира се, безплатно. Уверяваше, че половин година й стига, за да оправи всичко.
Но аз познавам Ралица. Тези шест месеца лесно ще се превърнат в осем години. А ремонтът в новия ни апартамент ще унищожи още в първите месеци. После ще почне да се обижда, че съм „скръндза“ и не искам да помогна на родната си сестра. Затова веднага отговорих твърдо: „Не“. И това беше най-правилното решение. Ралица се разгневи, започна да разпространява слухове – да се оплаква на роднини, да ни представя с мъжа ми като безсърдечни, да настройва сина си срещу всички.
Но вече не се поддавам на манипулации. Аз и мъжът ми работим, градим бъдеще. Не си позволихме почивки на топли морета, не купувахме луксозни дрехи, а спестявахме и пестихме. Не сме длъжни да плащаме за чужда мързел и безгрижие.
До сега не мога да разбера – как може за седем години нито веднъж да не помисли за утрешния ден? Мислеше, че ще живее вечно в апартамента на свекървата си? Или чакаше някой роднина да й поднесе друг? И най-лошото – чувството, че всички й дължат. Дори собственият й син стана само жетон в спектакъла ѝ „Аз съм бедна, нещастна, ме изгонват“.
Как да постъпя с такава сестра? Да продължа ли да общувам с нея, или да сложа край? Уморих се да бъда „длъжна“ на нея…