Ако някой ми беше казал преди година, че ще се караме с мъжа ми заради сватба, щях да се изсмея. В крайна сметка важното е любовта, нали? С Орлин сме заедно вече пет години. Живеем в моя апартамент в Пловдив, който преди години давах под наем, а след това го оправих набързо и се нанесохме. Но сега му трябва спешен основен ремонт – тръби, стени, електричество, подове. Това не е лукса, а необходимост.
Предложих компромис: да се омъжим тихо, без ресторанти и шумен бал. Да седнем с родителите си вкъщи, около масата. А спестените пари да вложим в нашия дом – в истинския ни живот. Но в тази логична верига се намеси една жена, за която, както се оказа, нищо не е пречка – майката на мъжа ми, Василка Димитрова.
“Орлин ми е единственият син!” – крещи тя. “Как така – без сватба?! Викали сме всички роднини на техните празници, а сега какво – да се засрамим? Всички очакват! Вече са наясно, че имаме тържество!”
“Но ние не ви помолихме да каните всички,” – отвърнах спокойно.
“Не е твоя работа! Няма да допусна такова безобразие, син ми да се ожени, все едно отива в общината да си купи хляб!”
Проблемът е, че аз дори не съм виждала тия “всички” роднини. Нито веднъж. Кои са, откъде са, колко са – нямам идея. Но свекърва вече ги е обадила, всички знаят и дори е набелязала приблизителни дати.
“Вие и Орлин имате пари, аз спестих малко, а твоите родители, гледам, ще помогнат – ще направим хубава сватба!” – заяви радостно, без да слуша думите ми.
А моите родители, между другото, са на моя страна. Те също смятат, че по-важно е да вложим в ремонта, отколкото да харчим десетки хиляди лева за ресторант и бяла рокля, която се носи веднъж. Но казаха, че ако решим, ще помогнат. Без натиск. Без ултиматуми.
Василка Димитрова обаче мисли различно. За нея сватбата на сина ѝ не е за нас, а за нея. За това как ще изглежда пред роднините си. И за да натисне по-силно, премина към шантаж:
“Ако не направите хубава сватба, нямам повече син. Не ви искам да знам. Безобразници!”
Гледах Орлин. Мълчеше. А после… започна да се накланя към майка си. Не защото беше съгласен, а защото му беше жал за нея. Защото плаче, страда, нарича себе си унижена и никому ненужна.
Казах му право в очите:
“Ако майка ти иска сватба, нека я плати сама. Изцяло. Ние няма да участваме. Нито аз, нито родителите ми. Ни стотинка.”
И тогава, разбира се, последва финалният акорд:
“Нямам такива пари!” – изкрещя свекърва. “Но и вие не живеете на улицата!”
И това беше всичко. Затворен кръг. Мъжът – между два огъня. Аз – объркана. Вкъщи напрежението се издигаше като преди буря. Орлин не искаше сватбата, но не можеше и да реши ситуацията. Казваше, че сега ще изглежда “недостойно” пред роднините: викали са всички, а изведнъж – тишина. А аз не разбирам – от кога чуждото е по-важно от нашето бъдеще?
Не съм против сватбата, ако беше наш избор, а не театър на Василка Димитрова. Искам вкъщи да дишам чист въздух, а не плесен. Искам нови прозорци, вана, кухня. Искам уют и живот, а не танци заради снимки в албум, които след година ще забравя.
И ако за това трябва да премина през битка със свекърва си – ще го направя. Защото моят дом е мой избор. И ако Орлин все още е мой партньор, а не син на майка си – ще разбере.
Животът ни е наш, а не сцена за чуждо представление.