Пристрастията на свекървата: Единият внук е любимец, а другият – пренебрегнат.

Днес пиша с тежко сърце. Понякога най-дълбоките рани не идват от врагове, а от онези, които смятахме за семейство. Моята история е точно такава. Казвам се Мирослава и съм омъжена вече шест години за Борислав. Имаме прекрасен син – Радослав. Но от самото му раждане в живота ни тегне сянка – безразличието на неговата баба по бащина линия, моята свекърва.

Всичко започна много преди Радо да се роди. Когато срещнах Борислав, той беше вече две години в развод. Синът му от първия брак беше на пет. Той не криеше, че плаща алименти и се вижда с него, но настояваше, че връзката му с бившата му приключила и няма да се намесва в новия ни живот. Тогава и двамата вярвахме, че можем да започнем на чисто.

Свекървата ми от самото начало бе студена. Не груба, но отдалечена. Разбирах я – може би още копнееше първата снаха да се върне. Може би ме смяташе за “разбивачка на семейства”, въпреки че Борислав се бе разделил с нея дълго преди да се запознаем. Опитвах се да не обръщам внимание на нейния хлад. Но това, което последва, бе по-болезнено от всяка дума.

Когато Радослав се роди, свекървата дори не се обади. Нито поздрав, нито посещение – мълчание. А въпреки това, нейният първи внук продължаваше да гостува при нея редовно – взимаше го през уикендите, води го на занимания, даваше му подаръци. А за Радо? Сякаш дори не чуваше за него.

Борислав беше наранен, но се надяваше, че тя ще се оправи, ще свикне. “Майка ми е малко консервативна”, казваше той. “Нужно ѝ е време.” Предложи да заведе Радо при нея, но аз отказах. Как да оставя детето при жена, която дори не го е погледнала? Ами ако го отхвърли?

Изминаха години. Синът ни е на четири. Расте весел, общителен. Големият му брат идва често и това ме радва – децата се сприятелиха, въпреки разликата във възрастта. Моите родители го обожават, идват всяка неделя. Но баба му по бащина линия така и не дойде.

Нито на първия му рожден ден, нито на втория, нито на третия. Не го канихме – защо да се натрапваме? Не ѝ напомняхме – не искахме да се унижаваме. В мен се натрупа толкова болка, че реших: да бъде така. Ако не ни трябва, значи не ни трябва. Няма как да я наричам баба, когато ѝ е все едно.

Но най-лошото е да гледам очите на Борислав. Той мълчи, не се оплаква, но аз виждам – боли го. Цял живот смяташе майка си за добра, грижовна. Не разбира как може толкова лесно да пренебрегва собствения си внук. Говорихме за това много пъти. Той даже опита да обеди с нея, но тя се изплъзваше – сякаш нямала сили, време или здраве.

Знам, че в сърцето си той очаква. Че един ден ще почука на вратата, ще донесе торта и ще каже: “Прости ми, сбърках.” Но аз вече не очаквам. И не искам синът ми да расте с надежда за чудо, което може и да не дойде.

Дадохме на Радослав всичко, което можем – любов, грижа, подкрепа. Той има родители, които го обичат, дядо и баба от моя страна, по-голям брат. Ако баба му по бащина линия не е част от живота му – значи така трябва да бъде. Няма да насилвам човек в нашия живот, който сам се обърна гръб.

И все пак – сърцето на майка не е от камък. Понякога се сещам: ами ако един ден попита защо баба му не идва, защо не го кани, защо брат му има баба, а той – не? Какво ще му кажа? Че не го обича? Че е чужд за нея?

Не искам да се чувства нелюбим, ненужен. Но и да лъжа няма. Нека поне разбере, че любовта не може да се изнудва. Или я дават от сърце – или изобщо.

Борислав още не се е предал. Надява се, че майка му ще осъзнае колко е изоставила едно невинно дете. Че ще поиска да навакса изтървеното. А аз се моля само Радослав да не усети онзи студ, който аз усетих. Защото нищо не наранява толкова, като равнодушието на близките.

Ако свекървата ми някога прочете тези редове – нека знае: вратата ни е отворена. Но не завинаги. И любовта на един внук се изкарва – не с думи, а с дела. Докато не е късно.

Rate article
Пристрастията на свекървата: Единият внук е любимец, а другият – пренебрегнат.