Гергана
Гергана учеше в университета и работеше като повечето студенти, основно на нощни смени. Майка й не можеше да й помага, а с една стипендия в големия град едва ли можеше да оцелее.
След лятната сесия тя си взе отпуск и за три седмици отиде при майка си. Завръщаше се отпочинала, изспала, натоварена със зеленчуци от градината и буркани с сладко, внимателно подредени от майка й в чантата.
Гергана слезе от автобуса на гарата. След дълго пътуване чантата й изглеждаше двукратно по-тежка. Дотегна до спирката на маршрутката и с облекчение постави товара си на пейката.
Завръщаше се в града с лекота. При майка й беше добре, но тя вече две години живееше сама, свикнала да бъде своя господарка. Липсваше й шумният град, приятелите. Когато започна да работи, можа да си позволи да наеме апартамент и да напусне общежитието.
Апартаментът беше мъничък, в спален квартал, но важното беше – евтин. Прозорците гледаха към пустош, обрасъл с висока трева, зад който се извисяваше лес. През нощта извън прозореца нямаше и светлина, но сутрин слънцето заливаше жилището с ярки лъчи. А зиме от белия сняг, покриващ пустоша, ставаше светло дори през нощта.
До нея някой тихо заскърца. Гергана погледна под пейката и видя остра кафява муцуна. В големите изпъкнали кафяви очи беше замръзнал израз на мъка и страх. Едва тогава забеляза каишката, с която кучето беше вързано за пейката. Клекна. Дакелът се отдръпна още по-навътре под пейката, треперещ с цялото си тяло.
– Не се страхувай. Излез. – Гергана внимателно дръпна каишката.
Неохотно, скулейки, дакелът се измъкна изпод пейката, готов да се върне при първия признак на опасност.
Но Гергана държеше каишката здраво.
Кучето дишеше бързо, изплезвайки езика. Беше необичайно горещ август. Затова и дакелът се беше скрил в сянката на пейката от парещото слънце.
Гергана се досети, че кучето иска вода. Наблизо имаше сергия, където продаваха напитки и дреболии.
– Сега се връщам, – прошепна тя на дакела и тръгна към сергията.
– Малка бутилка проста вода, моля, – помоли се Гергана пред недружелюбната сергийка. – Нямате ли случайно една празна консервна кутия?
– Не ви ли е по-добре да ви дам пластмасова чаша? – усмихна се жената.
– Не, на кучето ще му е трудно да пие от чаша. Ето там, до пейката, е вързан дакел. Не знаете ли от колко време е там?
Жената защури очи, погледна към пейката и въздъхна.
– Жестоки са хората. Отварях сергията в осем, видях как спря луксозна кола, един мъж изведе кучето, върза го за пейката и си тръгна. Така и не се върна. Мисля, че го изостави. Ето, дръжте. Само че немыта. – Жената подаде празна кутия от сардини.
Благодарила, Гергана плати за бутилката вода, която тук струваше двойно по-скъпо отколкото в други магазини, и се върна при пейката. Изпла вода в кутията и я сложи пред дакела, който отново беше се скрил под пейката.
– Пий, не се страхувай.
Успокоен от тихия й глас, дакелът се приближи, подушна и алчно започна да лака. Когато кутията се изпразни, Гергана я напълни отново.
– Какво да правя с теб? През нощ ще те разкъсат улични кучета. Или може би предпочиташ да те изядат бездомници? Брр. – Самата си думи я потресеха. – Ще дойдеш ли с мен? Нямаш избор.
Надраска телефонния си номер на парче хартия и го остави в сергията, ако собственикът се появи. Отвърза каишката и опита да издърпа упоритото куче към маршрутката. Плати за двама, за всеки случай. Нито шофьорът, нито пътниците не възразиха, а и кучето си стоеше тихо в скута й, без да скули.
У дома то се сви в ъгъла на коридора, подушвайки непознатите миризми, без да проявява интерес към новото си жилище. Гергана направи леговище от одеяло и го сложи на пода. Дакелът веднага легна върху него, следвайки я с големите си черни очи.
– Как да те наричам? – Гергана започна да изброява куч- Ако щеш, ще те наричам Балкан, – прошепна тя, а кучето размахна опашката и лизна ръката й, сякаш приемайки името с радост.