Известих възрастната си майка при себе си. Сега съжалявам за това, а не мога да я върна обратно. Срам ме е пред познатите.
Днес искам да излея на хартия моята лична история, толкова тежка, че ме притиска като камък върху сърцето. Нуждая се от съвет — мъдър и внимателен, за да разбера как да се измъкна от тази тресавица, в която сама съм се вкарала.
Всеки от нас си има своите бедствия, своите изпитания. Трябва да се научим да не осъждаме другите, а да протягаме ръка за помощ, когато някой потъва в отчаяние, без да вижда изход. Никой не е застрахован от подобно нещо — днес съдиш, а утре сам се озоваваш в същия капан на съдбата.
Взех майка си при себе си. Тя вече е на 80 години и живееше преди в село близо до Пазарджик, в старичка къща с наклонен покрив. Тя вече не се справяше сама — здравето ѝ започна да отстъпва, краката отказаха, ръцете трепереха. Видях как тя чезне там сама и реших да я преместя при себе си в градския апартамент. Но дори не си представях какъв товар ще си натоваря на плещите, как изцяло ще обърне живота ми с главата надолу.
В началото всичко вървеше гладко като по масло. Майка се настани при мен в Пловдив, в моя тристаен апартамент и сякаш спазваше реда. Не се месеше в делата ми, не вдигаше шум — стоеше си в стаята, която ѝ подредих с любов и грижа. Направих всичко, за да ѝ е удобно: меко легло, топло одеяло, малък телевизор на масичката. Трябваше да излиза само до банята, тоалетната и в кухнята — стараех се да я обгради с комфорт. Следях за храненето ѝ, готвех само здравословно, както казаха лекарите: без мазнини, сол по минимум, всичко на пара. Лекарствата — скъпи, нужни — купувах сама с моята заплата. Пенсията на майка ми — никакви пари.
Но след няколко месеца всичко тръгна по зле. Майка се насити на градския живот — еднообразен, сив, като бетонните стени наоколо. Тя започна да налага свои порядки, да споря по всеки повод, да раздува скандали от нищо. То не изчистих праха навреме, то супата не била правилно сготвена, то забравих да купя любимия ѝ чай. Всичко не беше наред, всичко я дразнеше. А после започнаха манипулациите — тя натискаше на съжаление, театрално въздишаше, повтаряше, че в селото ѝ било по-добре, отколкото в моята “тъмница.” Думите ѝ ме режат като нож, но търпях, стисках зъби, стараех се да не отговарям на провокациите.
Търпението ми се напукваше по шевовете. Уморих се от безкрайните упреци, от виковете, от вечното ѝ недоволство. Стигна дотам, че започнах да пия успокоителни, а след работа стоя пред входа, неспособна да се принудя да се кача вкъщи. Там, зад вратата, ме чакаше не уют, а бойно поле — всеки ден губя. Животът ми се превърна в кошмар, от който няма изход.
Да върна майка в селото? Това не е вариант. Тя там няма да оцелее — къщата полуразрушена, нито топлина, нито условия. И как ще я оставя на произвола на съдбата? А какво ще кажат познатите? Вече виждам осъждащите им погледи, чувам шепота зад гърба си: „Дъщеря, а остави майка си… Какъв позор!“ Срам ме дори да мисля за това, срам ме е пред хората, пред себе си. Но силите ми вече са накрая.
Ситуацията е като стегнат възел, който не мога да разплета. Изтощена съм, опустошена, объркана. Как да живея с нея под един покрив? Как да се справя с упоритостта ѝ, с тази стена от претенции и обиди? Как да я успокоя, без да загубя себе си? В безизходица съм и всеки ден потъвам по-дълбоко в това отчаяние.
Имали ли сте подобни истории? Как се справяхте със старци, чиито характери са като остри камъни, о които се разбива търпението ви? Как да не загубите ума си, когато близък човек се превръща в най-тежкото ви изпитание? Моля, споделете — нуждая се от светлина в края на този тъмен тунел.