Преди да си тръгне и да не се върне…
Борис излезе от вратите на гарата на перона, леко наведен под тежестта на голяма спортна чанта с надпис „Puma“ на рамото. Капки пот направиха блестящи влажни следи по слепоочията му. Огледа перона. Покрай стената на сградата се редяха пейки, заети от пътници и посрещачи. На една от тях седеше възрастен мъж в сив палто и шапка. Към него се насочи Борис.
Приближил се, свали тежагата от рамо и я постави на пейката, извади от джоба си навита кърпичка и протри лицето си. Едва тогава седна, с облекчение. През перона с трясък и свирене премина бърз влак, без да спира. Струя топъл въздух, миришещ на траверси и прах, докосна лицето му, раздвижи късата му коса.
Борис следваше с поглед бързо изчезващия влак, отпусна се на гърба на пейката, положи ръка на чантата. Хората на перона внезапно започнаха да говорят, прекъснали разговорите за времето на преминаването на влака.
„Бърз влак номер… пристига… Номерацията на вагоните е от главата на състава…“ – прехапано прохриптя женски глас от говорителя.
„Чухте ли кой влак?“ – попита старецът, обърнал се към Борис.
Той поклати глава и сви рамене. Старецът кимна и погледна часовника си.
„Трети път обявяват, че пристига, а той все няма и няма,“ – объркано каза той и въздъхна. – „Защо на гарите винаги обявяват така неразбираемо?“
Борис мълчеше, отблъсквайки опита за разговор.
„Вие заминавате някъде? Багажът ви е доста тежък.“ – Не се отказваше старецът.
„Ех, Шерлок Холмс,“ – подсмихна се Борис. – „А вие нямате никакъв багаж, което означава, че чакате някого.“
„Вярно. Чакам сина си,“ – с гордост добави старецът.
„А аз бягам от своя,“ – предизвикателно, но тихо каза Борис.
Излезе му против волята му.
„Ех, животът…“ – въздъхна и старецът. – „Значи бягате. Само че от себе си не избягвате. Проблемите си ги носите със себе си.“ – Посочи с глава чантата между тях.
Борис го измери с недоволен поглед и се обърна.
„И аз така бягах преди четиридесет години. На сина ми тогава беше единадесет. Не съм го виждал оттогава. Тревожа се.“
Спокойният му глас не отговаряше на думите за тревога.
„Не личи,“ – промърмори Борис, надявайки се, че старецът няма да чуе.
„Тревожа се,“ – повтори той. – „Просто на моите години трябва да пестя емоциите. От всяка една – радост или мъка, можеш да умреш, млади човек.“
„В чужбина ли беше?“ – Борис внезапно се зарадва на възможността да мисли за нещо друго освен собствените си проблеми.
Сам не разбра как от дребно забележка на жена си за късното му прибиране се разгореше кавга. Дума по дума, започнаха да си викат, да си изкарват комплекси. Накрая, Ваня го обвини в изневяра, въпреки че нямаше защо. Прави казват, думата не врабец – като излети, няма да я хванеш.
Можеше да млъкне или да го обърне на шега, но той грабна чантата, натъпка първите попаднали се дрехи, дръпна вратата и тръгна към гарата. И едва сега, при думите на стареца за сина си, си спомни за Митко.
Гласът му го върна към реалността.
„Жена ми беше пестелива. Не красавица, но с всичко нужно. Никога не си мислех, че ще изгубя главата и ще ги напусна. А ето…“
Борис разбра, че старецът разказва за себе си, опитвайки се да обясни нещо.
„Хернията ми се влоши. Отдавна ме болеше. А тогава болката стана непоносима. Жена ми, Радка, ме заведе в болницата. Погледнаха ме и веднага ме сложиха на масата.“
„Лежах в стаята, съвземах се от анестезията, и тогава тя влезе. Всичка в бяло, а очите – сини като небето. Като ангел, и толкова хубава. Дори името й беше ангелско – Мария.“
„Дойде да ми сложи инжекция. Докосна ме с пръстите си и ме потресе. Дори не усетих укола. Влюбих се, загубих покоя. В нощта преди изписването не спях, мислех как да остана в отделението. Дори си мислех да си счупя крака.“
„Преди да ме изпиша, й признах любов. Очаквах да ме отблъсне. А тя ми даде домашния си телефон. Не издържах и два дни, й се обадих, когато жена ми беше на работа.“
„Срещнах я пред болницата с цветя, придружих я до вкъщи. В младостта си бях хубав. Не беше любов, а някакво замъмление. Реших да скъся връзката, но тя забременя.“
„Ами добре, синах ми е голям, а това дете да е без баща? Върнах се вкъщи и разказах на Радка. Плака, разбира се. Както вие, събрах си нещата и отидох при Мария. Само че чантата ми беше по-малка.“
„Разведох се, но не стигнах да се оженя за Мария. Нещо се обърка по време на раждането. Умря. Родителите й дойдоха, обвиниха ме в смъртта й. А и аз самият мислех така – ако не беше забременяла, щеше да е жива. Такава съдба.“ – Старецът въздъхна. – „А дъщеря си я взеха родителите й. Дори не ми я показаха.“
„Казахте, че не сте виждали сина си оттогава. Жена ви не прости ли?“ – попита Борис.
„Не прости. Такова нещо се ли прощава? Винях се за всичко. Не исках даБорис прегърна Ваня и Митко, усети как сърцето му се разтопява, и разбра, че домът му е тук, сред тях, а вятърът на грешките вече го беше отнесъл далеч.