Право на умора

Иван се привърна у дома късно. Без да казва нищо, събу си обувките в коридора, окачи якето и безмълвно потегли къ ванната. След минути вече седяше в кухнята, където го чакаше чиния с пилешка яхния и зелен грах — фирменото ястие на съпругата му Росица. До нея стоеше салата от морски дарове. Взе вилицата, побъбри се малко в салата, после рязко се обърна.

— Кажи ми честно… Откъде донесе тази салата? — попита тихо, но настойчиво.

Росица замръзнала, без да донесе чайника до чашата. В очите й се носеше нещо тревожно.

Бракът им вече надхвърляше тридесет години. Ако трябваше да оцени живота си с Ивана от едно до сто, тя би дала петдесет — уверено. Защото всичко бе там: любов и дразнение, щастие и тегота, светли моменти и тежки будни. Обикновен живот. А Ивана — макар и инатлия, макар и с труден характер — бе добър човек. Верен, надежден, работлив.

Промяната дойде миналата пролет, когато Росица падна в койката. Лекарят каза, че е обикновено преумощено, натрупано с години. Иван я закара вкъщи с такси — колата им отдавна се нуждаеше от поправка, всички пари отиваше за кредита на дъщеря им — Елена.

Елена тъкмо беше се омъжила, а сватбата искаше да е “като в кино”. И въпреки че роклята излезе странна, а тортата — “като дъвка”, според Ивана, — родителите се търпяха. Беше им важно дъщеря им да е щастлива.

След сватбата младите се преместиха в апартамент, наследен от младоженеца, а Иван и Росица продължаваха да изплащат кредита, карайки се с остарята кола, износените уреди и вечната умора.

Росица работеше като учителка по английски и даваше частни уроци. Иван — като механик във фабриката. Отказваше се от столовата, бургерите, пиците — само домашна храна! Топла, прясна, разнообразна.

Росица не му противорече, макар след работа едва да се движеше. Един ден не устоя:

— Как да ти успея да сложа пред вечеря супа, основно, салата и компот? Не съм робот.

Но Иван й разправяше приказки за прабаба си, която работеше на полето, хранела семейство от осем души, да участвала в самодейността.

Росица просто беше изтощена. Един ден, спирайки в новия гастроном за хляб, видя витрината със салати. И изненадано каза:

— Един “Морски дарове”, голяма порция…

В дома на вечеря имаше зелник, баница… и същата салата.

— Еха, нещо ново! Вкусно е, като домашна, — похвали Иван.

Росица не каза нищо. И оттогава това стана нейната тайна: ако не стигаше времето, купуваше от гастронома. Домашна, вкусна, малко по-скъпа — но можеше да поеме дъх.

Така щеше да продължи, ако не беше случайността. На работа Иван сподели обяда си с млад стажант. Той ядеше кюфтенца и салата — твърде подобна на неговата.

— Откъде кюфтенцата?

— От гастронома зад ъгъла. По-вкусно е от домашно! — усмихна се момчето.

Иван се нащипа. Твърде много съвпадения. И тогава в него се роди подозрението…

Оная вечер ядеше мълча, после зададе въпроса. Росица сведе очи.

— Аз… просто се изморих. Мислех, че ти е все едно, стига да е вкусно…

Иван стана. Дойде. Гушна я.

— Не ми е все едно. Но и ти си човек, Роси. Имаш право да се умряш.

Тя просълзи се. Той се усмихна.

— Мир?

— Мир.

И вместо обичайната вечеря, поръчаха пица, пуснаха стар филм и за първи път отдавна усетиха, че не са просто съпруг и съпруга… а партнъори, за които и на двамата има значение. И точно това бе достатъчно, за да промени всичко.

*Добротата не е да даваш всичко, а да разбираш кога някой е дал достатъчно.*

Rate article
Право на умора