Моите родители заслужават спокойствие, а не изселване: кой ще им даде правото на спокойна старост?
Казвам се Наталия, на 37 години съм. Живея с мъжа си в къща извън града, имаме стабилна работа и подреден живот, и би трябвало всичко да е спокойно. Но напоследък не намирам покой – сърцето ми се свива от тревога за родителите ми. Те са възрастни хора, уморени от живота, заслужаващи тишина и грижа, а вместо това трябва да търпят хаос и безредие, създадени от собствените им деца и внуци.
По-голямата ми сестра – Марина, е на 41. От пет години живее на семейни начала с мъж, който не бърза да ѝ предложи брак. Цялото семейство чакаше да я поиска за жена, но в крайна сметка Марина реши да има дете и каза: „Сватбата не е важно, важно е семейството“. Може би щях да гледам на това със снизхождение, ако това беше първото ѝ дете и последен шанс да стане майка. Но, простете, това вече е трето дете.
Марина има две дъщери от първия си брак – Павлина (на 18) и Яна (на 14). И те… не живеят с нея. Не, сестрите не живеят с родната си майка, а с нашите родители – баба и дядо, които са на около 70. Марина предпочете да се устрои при нейния мъж, а момичетата остави в същото двустайно жилище, където ние с нея израснахме и където нашите родители живеят цял живот.
И ето наскоро научих нещо, от което ми се разтрепериха ръцете. По-голямата племенница – Павлина – е бременна. От приятеля си, който е на 20 години и е от друго място. Сега забележете, той трябвало да се премести при нея. А това означава – в същото жилище, където още живеят нашите възрастни родители и по-малката Яна.
Представих си: двама млади, с новородено бебе, и 14-годишна ученичка. В двустайно жилище, където родителите вече едва се справят. Та тези възрастни хора отново ли ще сменят памперси, ще стават нощем, ще търпят викове на бебе? Не издържах и се обадих на Марина.
– Ти не си ли на себе си? – попитах я. – Това не е общежитие! Ти си майка, ти трябва сама да се грижиш за децата си, а не да товариш всичко на старците!
Марина, както винаги, реагира равнодушно:
– Имаш си твой дом. Вземи родителите си при теб, щом ти е толкова жал за тях. Може би ще им е по-добре.
Да, имам дом. Но той е на мъжа ми. И той е против. Не защото не обича родителите ми – просто не приема, когато възрастни хора използват чуждата доброта като задължение. Каза: „Докога ще ги влачим? Отгледаха Марина – нека сега тя се грижи за тях“.
Но не мога да се примиря. Родителите ми и без това им е тежко. Майка наскоро претърпя операция на сърцето, баща вече вижда трудно. Те се държат със зъби и нокти. Майка готви, чисти, пере за всички. И сега на техния гръб се стоварва още едно дете, което дори не са родили. А Марина спокойно си лежи у дома, милва корема си и казва, че всичко е наред.
Не я е грижа как ще се справят децата ѝ, родителите ѝ. Важно е само никой да не ѝ пречи. По-малката Яна, между другото, сега ще живее с приятеля на сестра си и бебето в една стая. Къде е логиката? Къде е отговорността?
А родителите няма да кажат „махайте се“. Не са такива. Те ще теглят, ще търпят, ще стискат зъби. А аз знам, че накрая това ще доведе или до срив, или до болница. Вече се страхувам, че някой ден ще ми се обадят и ще кажат: „Ела, мама е в интензивното“.
Марина не иска да слуша. Интересува я само собственото ѝ удобство. „Дъщерите ми имат къде да живеят и никой не ми пречи“ – това е цялата ѝ философия. А какво да кажем за родителите? Какво да кажем за сестрата-гимназистка, която фактически е оставена в хаос?
Боли ме. Плача нощем. И се ядосвам, защото не знам как да постъпя. Мъжът ми категорично е против да вземем родителите. До известна степен е прав. Но да оставя всичко така – значи да предам собствените си родители.
Какво да правя, не зная. Посъветвайте ме. Как да постъпя, когато семейството става източник на болка, а родната ми сестра – олицетворение на егоизъм?