Днес дневникът ми е пълен с болка. Живея в малко село близо до Пазарджик, но вместо спокойствие, животът ми е една безкрайна кошмария. Аз, Весела, от години деля дома си с бъбрица си, Гергана Тодорова, която е направила всичко, за да превърне всеки мой ден в истинско мъчение. Днес издържах и ѝ зададох въпроса, който ме мъчи от толкова време: “Защо ме мразиш толкова?” Отговор нямаше – само студено мълчание и презрителен поглед. Сърцето ми се раздира, а душата ми вика от несправедливост.
Всичко започна докато почиствах. Измих подовете докато блестят, когато тя умишлено сипя трохи от кравичките си върху току що измития под. Замръзнах – беше очевидно, че го прави нарочно. Даже не се притесни да скрие злобата си.
“Леля Гергано, защо правиш това? Видях, че е нарочно!” – възкликнах, държейки сълзите си.
Тя ме изгледа с лед в погледа и отвърна:
“Нищо, ще почистиш пак! Няма да умреш!”
С доволна усмивка се загледа в стария си вестник, който чете върху вървеж. Аз, преглъщайки обидата, взех метлата и започнах да събирам. Но вътре в мен всичко кипеше. Отидох в градината – работата на открито поне малко ме успокоява, но думите и постъпките й ме гризаха като отрова.
“Защо ме мразиш толкова?” – не издържах вечерта, стояейки пред нея. “Какво съм ти направила? Готвя ти, пера, чистя, грижа се за теб! Дъщеря ми, Ралица, винаги ти помага! Защо?”
Тя дори не ме погледна. Нито дума, нито реакция – само лед. Разплаках се, вече не можех да се сдържам. Завърших почистването и започнах да пера, но сълзите не спираха. Животът ми стана безкрайна мъка, а аз не знам как да избягам.
Мъжът ми, бащата на Ралица, почина преди години. Тогава тя беше само на осем. Още на погребението Гергана Тодорова ми каза:
“Ще останеш при мен! И да не ми хрумва да се местиш! Не искам селото да говори, че съм те прогонила.”
Съгласих се, защото нямах къде да отида. У сестра ми живееха с две деца, и за нас нямаше място. Наивно си мислех, че с времето ще намерим общ език, но нямаше такова нещо. Пред хората беше учтива, а вкъщи – жестока. Постоянно ми повтаряше, че трябва да я слушам.
“Каква си безполезна! Кой те ще погледне? Никой мъж няма да те иска, и то с дете! Ще живееш тук с Ралица, а като умра, ще вземеш къщата. Но ако не правиш каквото ти кажа, ще я дам на племенниците си и ще останеш на улицата!”
Страхувах се от заплахите ѝ и търпях. Работех, за да няма липси у Ралица. А Гергана Тодорова, вече над деветдесет, си живее здрава и щастлива. Всичките си пенсии харчи само за себе си, а аз трябва да ѝ купувам скъпи храни и деликатеси. Разбрах, че сбърках, като останах тук. Годините унижение ме счупиха.
Ралица завърши университета и скоро ще се омъжи за един страхотен млад мъж. Ще живеят при него, и се надявам животът ѝ да е щастлив. Но на мен ми е толкова тежко за себе си, за изгубените години. Дадох всичко за дъщеря си и за бъбрицата, а в замяна получих само омраза и самота. Откъде да намеря силите да избягам от този ад?.