Пожертвах всичко за щастието на дъщеря си, а тя ме изпрати да нощувам навън — така ми се отблагодари за обичта и живота

Раздадох последното за щастието на дъщеря ми, а тя ме изхвърли да пренощувам на улицата — ето как отблагодари за любовта и живота

Знам какво е да загубиш всичко и все пак да продължаваш да живееш. Знам какво е да скриваш сълзите зад всекидневието, зад скромната усмивка, с която посрещаш новия ден. И знам какво е да бъдеш предадена от тези, за които си готова на всичко. Казват ми Гергана. Ако някой преди година ми беше казал, че моята единствена дъщеря ще ме изгори като бездомна — щях да му се изсмея в лицето. Но живота умее да удря точно там, където боли най-много.

Със съпруга си живехме двадесет години в мир и съгласие. Той работеше на мелница, честно, без големи амбиции, просто грижеше се за семейството. Загина внезапно: ръкавът на якетката му се закачи за механизма — и го нямаше. От тялото му останаха само парчета. Това беше първата пукнатина в сърцето ми. Останах сама с две деца — син и дъщеря. Синът отиде да служи в армията — и се върна в цинков ковчег. Някой от събратята му реши да се „пошегува“ с автомата. Натисна спусъка. Моето момче изчезна.

Ослепях от мъка, едва дишах. Но остана Ваня — моята малка, моята надежда. Държах се заради нея. Тя завършваше училище, беше умна, красива, с мечти за живота. И когато в живота ѝ се появи подстриган, богат жених, се зарадвах: може би на нея ще ѝ се падне щастие.

Сватбата беше бърза. Ваня искаше всичко „като във филмите“ — ресторант, рокля с корсет, лимузина. Обръсих се наопаки: взех заем, продадох бижутата, изразходвах всички спестявания. Заради нея. Родителите на младоженеца бяха студени и резервирани. Не ме допаднаха още отначало. Гледаха ме отвисоко, общуваха с мен като със слугиня. Но мълчах — не исках да обезсърчавам дъщеря си.

След сватбата младите дойдоха при мен: „Мамо, ти сама казваше колко е трудно с жилищата сега. Да продадем твоя апартамент и да си купим жилище за нас с мъжа ми.“ Не разбрах веднага, че говорят сериозно. Но Ваня беше упорита. Плачеше, казваше, че ще ми е благодарна цял живот. Убедиха ме да продам апартамента, обещаха, че щом се оправим, и на мен ще ми намерят жилище. Купиха си просторен двустаен, а аз се преместих в затънтено село — в стария, наведен къщур на майка ми, изоставен от времето.

Животът там беше самотен, труден. В селото почти никого не познавах. Един ден реших да отида в града — да посетя гробовете на съпруга и сина ми. Обадих се на Ваня, но тя не вдигна телефона. Тогава реших: ще отида без предупреждение. Почуках на вратата. Отвори зетят. Без усмивка. Пусна ме, но неохотно. Ваня се зарадва, но мъжът веднага я обузда. Посади ме в кухнята, нахрани ме, после ми каза: „Мамо, извини, но не можем да те оставим да останеш. Ще извикам такси до гарата.“ Гледах я и не вярвах — това моята дъщеря ли беше, за която дадох всичко?

Отказах таксито. Навън беше студено, автобусите вече не ходеха. Принудена бях да пренощувам на пейка под блока. Но не съжалявах — поне бях отишла до гробището, говорих си със своите.

Върнах се в къщи и реших: повече няма да ходя сама при нея. Нека тя сама да ме потърси, когато поиска.

Измина почти година. И един ден вратата на къщата скърца. На прага стоеше Ваня — бременна, с раница в ръка и изгаснал поглед. Плачеше. Оказа се, че зетят я изгони. Изгони я, заради която останах без дом. Попитах: „А апартаментът?“ — „Оформиха го на него. Той всичко е прехвърлил на своето име, а после майка му подписа документите за ремонта. Мамо, нямам нищо…“

Отидох при сватовете. А те ми показаха документи: „Жилището е купено в брак, значи е общо.“ А за парите ми — забравиха. Помолих за обезщетение — осмяха се. Казаха, че направили основен ремонт и това „покрило“ моите вноски.

Заведох дело в съда. Но законите не са на страната на майките, които вярват на думите и не вземат разписки. Отхвърлиха искането. Всичко беше изчистено и премерено — само не по човещина.

Ваня остана при мен. Срамеше се, плачеше, молеше за прошка. А аз я гледах и чувствах същата майчина любов. Прегърнах я, целунах я по главата и ѝ казах: „Ти си моята дъщеря. С теб съм, докато имам сили.“

Може би зетят все пак почувства угризения. Защото след раждането на внучката ми изведнъж ми изпрати десет хиляди лева. Без думи. Тези пари дойдоха точно навреме — зимата беше тежка. Ваня ме убеждаваше да купим поне скромен апартамент в града. Казах, че ще помисля. А сама погледнах към прозореца — натам, където бяха двата гроба. И прошепнах: „Прощавайте ми, не успях да предпазя дъщеря ни от бедата. Но съм с нея… докато мога.“

Rate article
Пожертвах всичко за щастието на дъщеря си, а тя ме изпрати да нощувам навън — така ми се отблагодари за обичта и живота