Мамините постижения
– Чух, в автобуса някакво момиче говореше по телефона: „Баща ми е много успешен човек, а майка ми не е постигнала нищо, само си гледа къщите.“ И аз се замислих – това си аз, нали?
Ани седеше в кухнята на Иванка и не се опитваше да скрива сълзите. Само седмица преди мъжът ѝ я беше напуснал, а тя имаше нужда да изплаче болката си пред някого.
Не бяха най-добри приятелки, просто съседки. Познаха се преди години, когато и двете се преместиха в новия квартал и разхождаха децата си в парка – момчетата им бяха на една възраст, а апартаментите – в съседни сгради.
Иванка, за разлика от Ани, се върна на работа, когато синът ѝ беше на шест месеца. Сега, след 18 години, спомняха онзи съдбоносен разговор.
– Наистина ли ще започнеш да работиш? А кой ще гледа детето? – в гласа на Ани се усещаше едновременно тревога и любопитство.
– Ще идва бавачка на половин ден – отговори Иванка. – Законите се променят твърде бързо, ако пропусна тренда, шефът ще си намери друг счетоводител. Освен това не искам да загубя тази позиция – после ще е трудно да намеря нормален работодател.
– Моят Киро казва, че трябва да бъда с Георги. Че кариерата може да почака…
– Кариерата не чака никого, Ани. И моят мъж иска да си стоя вкъщи. Но аз знам професията си – ако пропусна три години, ще ми е трудно да наваксвам, а след пет – забрави, вече си извън играта.
– Но те са толкова малки още – въздъхна Ани. – Жалко е да оставя детето на непознати. До три години майката е най-важна за детето, навсякъде го пишат.
– Не мисля, че е толкова критично. По-важно е майката да е щастлива и да ѝ е интересно да живее. А детето, ако вижда, че майка му се справя с живота, ще се чувства добре. Останалото са детайли.
– Не знам, реших да си стоя с Георги поне до детската градина, Киро кара достатъчно пари…
– Чудесно, Ани, само че мъжете много бързо свикват с пълното обслужване, после трудно ще се измъкнеш. Моята мама така прекара живота си и винаги казваше, че не трябва да се разтваряш изцяло в семейството.
– Аз не смятам да седя на гърба на Киро, щом Георги порасне, ще започна работа.
Но декретът се проточи. Четири години по-късно Ани роди дъщеря, а грижите се удвоиха. Мъжът не помагаше, защото беше убеден, че отглеждането на децата е женска работа, а неговата – да печели достатъчно пари.
А когато тя спомена „ще започна на непълен работен ден“, той само махна с ръка:
– Наред ли си? Имаш къща, деца. Защо ми трябва уморена и отегчена жена? Не ви ли стигат парите?
Когато по-малкото дете тръгна на училище, Ани се опита да се завърне в архитектурата. Но се оказа, че вече всичко се проектира в 3D програми, които тя не познава, бившите ѝ колеги бяха напреднали, а опитът ѝ беше остарял. На интервютата ѝ казваха директно: „Вие не сте работили 10 години…“
Никой не се интересуваше, че Ани беше завършила с отличие Архитектурния университет, работила в престижна фирма до 28-годишна възраст и участвала в големи проекти. Всичко това беше минало. А в настоящето децата ѝ приемаха грижите ѝ за даденост, мъжът ѝ явно имаше връзка извън брака и знаеше, че може да лъже безнаказано – къде ще отиде жената, която си стои вкъщи?
Веднъж тя се опита да го изобличи, но Киро само сви рамене:
– Ти сама избра така да живееш.
***
Иванка през това време съчетаваше кариера и дете. Беше трудно, изтощително, понякога я глождеше вината: „Лоша майка съм.“ Мъжът ѝ на всички молби за помощ отвръщаше: „Майка ми успяваше да прави всичко, а ти поставяш работата над семейството.“
След 15 години брак той я напусна:
– Дори вечеря не успяваш да сготвиш! А Таня поне…
– Таня, тази от кадрите? – пресече го Иванка. – Отдавна исках да те питам.
Той смутено млъкна. А тя спокойно продължи:
– Късмет. Само алиментите да си ги плащаш навреме.
– Ти със своята кариера разруши нашето семейство – хвърли Алексей ключовете на масата.
Иванка бавно вдигна глава:
– Не. Ти го разруши, решавайки, че не мога да бъда себе си.
Когато се разведе, Иванка беше на 45. Не се разпадна и не се отчая. По-скоро освободи. Омръзнало ѝ беше от вечното му мърморене. Намерил си жена „по-проста“? И хубаво. Тя беше уверена в себе си. Не беше станала директор, но беше търсен специалист и печелеше достатъчно. Дъщерята ѝ, макар и да се ядосваше, когато майка ѝ пропускаше утренниците, вече беше голяма и знаеше: майка ѝ е заета, но винаги ще я подкрепи и даде разумен съвет.
Ани мислеше, че е спасила брака си, защото се беше отдала изцяло на семейството. Но когато децата заминаха да учат, Киро я напусна за асистентката си. Поне й остави апартамента и малко пари. Тогава тя се обади на Иванка и я помоли да я посети. А там, като по приказка, онова момиче в автобуса – „майка ми не е постигнала нищо“. Искаше да се обърне и да попита: „Как нищо? А ти? Кой се грижеше за теб, докато растеше? А половината успех на баща ти не е ли и нейна заслуга?“ Но какво щеше да промениИ от този ден нататък Ани разбра, че истинският успех не е в мъжа или децата, а в смелостта да избереш себе си.