Послание, променило живота…

Това послание, което обърна живота…

Цветана замина за командировка в Плевен, оставяйки годеника си Стоян в родния си град Бургас. Приключила работата по-рано, реши да се върне у дома без да го предупреждава, за да го изненада. Стоян никога не даваше повод за ревност, но в главата на Цветана, докато влакът я търкаляше обратно, мельоха тревожни мисли: ами ако го завари с друга? Отхвърляше тези глупави фантазии, но сърцето ѝ туптеше силно. Решила да запази завръщането си в тайна, мечтаеше за изненадата в усмивката му. Но изненадата трябваше да почака. Щом включи телефона на гарата, Цветана получи съобщение, от което кръвта ѝ замръзна в жилите.

Цветана прислони челото към студеното стъкло на таксито, опитвайки се да прогони глупавите мисли. Защо си представя сцени от евтини сериали? Животът ѝ със Стоян беше устойчив, почти скучен, и може би затова си измисляше драма. В колата миришеше на стар одеколон, който ѝ напомни за баща ѝ. Шофьорът, шестидесетгодишен мъж със сивина и набръчкана шия, се прозяваше и си чешеше ухото – точно като баща ѝ, когато се умореше. Начинът му на каране беше рязък, и Цветана неволно се хвана за дръжката на вратата.

„Момиче, как се казваш?“ – попита шофьорът. „Цветана“ – отговори тя, изненадана. „Аз съм Тодор. Цецо, влакът ви кога е? Може ли да отбием се на бензиностанция?“ Влакът беше след три часа, и тя кимна: „Още има време, обичам да пристигам рано.“ Тодор се усмихна: „Жените винаги така! Жена ми също: тръгваме за гарата пет часа по-рано, че да нямаме задръствания!“ Цветана сви рамене – тя наистина мразеше да закъснява. „Между другото, Цветана Тодорова“ – добави тя, за да смени темата. „Сериозно? Няма да повярвате, дъщеря ми също се казва Цветана. И майка ми“ – оживени каза Тодор.

Той започна да разказва за живота си, и Цветана слушаше изумена. Тодор израства в голямо семейство, от четиринадесетгодишна възраст работи, не успя да се образова, здравето му се разклати, а кредитът за апартамента едва го издържа. Синовете му от първия брак не общуваха с него, не прощавайки му, че напуснал майка им. Единствената му радост – дъщеря му, за чието образование плащаше, мечтаейки тя да избяга от бедността. Цветана неволно си помисли: ами ако този човек беше баща ѝ? Тя, дъщеря на заможен бизнесмен, едва ли щеше да се среща със Стоян – той при запознанството веднага попита кой са родителите ѝ и къде учила.

„Е, хареса ли ви града ни?“ – попита Тодор, приближавайки се към гарата. „Да, красив е“ – усмихна се Цветана. „А вие откъде сте?“ Тя каза Бургас. „Еха, далеч! Бил съм там веднъж, на погребение. По работа ли сте?“ – „Да, по работа.“ – „Елате пак! Взимайте визитка, таксиджия съм с опит, възрастта не е пречка!“ Той подаде визитна картичка, и Цветана, гледайки го, пак си помисли: колко прилича на баща ѝ – с движенията, гласа. Сякаш някъде по света живее негов двойник.

Във влака тя си измисляше истории, както правеше още от дете. Мечтаеше да стане писателка, но баща ѝ настоя за икономически факултет, за да наследи фирмата му. Съжаляваше ли? Най-вероятно не. Животът ѝ беше предвиден, и това я успокояваше. Не каза на Стоян, че се връща по-рано, предвкусвайки изненадата му. Но всичко се промени, когато телефонът оживя, и съобщение от майка ѝ изпълзи на екрана: „Баща ти е в болницата. Инфаркт.“

Цветана никога не бе виждала баща си слаб. Той бе здрав, непобедим. А сега лежеше на болнично легло, блед, с проводници на гърдите. Майка ѝ излезе да говори с лекаря, и те останаха сами. „Как си?“ – попита тя, задържайки сълзи. „Нищо, щерко“ – отвърна той тихо. За да не се разплаче, тя започна да разказва за командировката: „Градът е хубав, а шофьорът на таксито, представи си, твой съименник, Тодор…“ Баща ѝ я прекъсна: „Аз съм роден в този град.“

Цветана замръзна. Баща ѝ никога не бе разказвал за детството си. „И не ме зовут Тодор“ – добави той, и думите му останаха да висят във въздуха, като началото на нейните измислици. Той продължи: „Мълчах цял живот. Само майка ти знае. Дори родителите ми – тези, които ме отгледаха – не знаят. Бях на три години, когато всичко започна. Роден съм в Плевен, но истинското ми име е Борис. Тодор бе името на по-големия ми брат, той ме отгледа. Семейството бе голямо, баща пиеше, майка… не я помня. Най-яркото ми спомняне е хляб с масло и захар.“

Разказа ѝ как майка му го оставила сам в стар, на миризма на влага дом. Брат му я молел да не го изоставя, но тя си отишла. Изплашените, малкият Борис избягал, сливайки се с тълпата деца, качил се на автобус и се озовал в село. Там го намерили, попитали го за името му. Защо се представил като Тодор, не знаел. Роднините му не го търсили, или не са съобщили за изчезването му. В селото го приютила жена, която го хранела с питки. Тя станала негова майка. „Нищо не помня, Цецо – завърши той. – Само брат ми. Иска ми се да знам какъв станаЦветана държеше визитката на Тодор в ръка, като чуваше сърцето си да бие безумно – щеше да намери брата на баща си, дори ако това означава да изгуби всичко.

Rate article
Послание, променило живота…