Елена стоеше до прозореца на апартамента си във Враца, гледайка как Иван натоварва детското столче в колата. Техният син, четиригодишният Борис, радостно бърбореше, очарован от предстоящото пътуване до баба и дядо. Всяка събота го завеждаха при родителите на Елена, за да прекарат време с внука си. Но всеки път, когато се прибираха, Елена чувстваше как яростта се надига в гърдите й. Майка й, Стоянка Иванова, искрено вярваше, че като гледа Борис, им прави огромна услуга. Тази мисъл я извеждаше от релси и Елена с усилие се сдържаше да не избухне.
Всичко започна преди две години, когато Борис беше достатъчно голям, за да прекарва уикендите с баба си и дядо си. Елена и Иван решаваха, че това е чудесен начин родителите й да се сближат с внука си. Стоянка Иванова и съпругът й, Тодор Стоянов, бяха влюбени в Борис. Глезяхт го с палачинки, вечехт го в градинките, четяхт му приказки. Елена се радваше, виждайки как синът й свети от тяхното внимание. Спомняше си как самата тя обичаше да гости при баба си като малка и искаше Борис да има същите топли спомени. Но не предполагаше, че доброто й намерение ще се превърне в такова недоразумение.
Всеки път, когато идваха да вземат Борис, Стоянка Иванова ги посрещаше с изражение на мъченица, жертвала се за тяхно добро. «Ето, помогнах ви, сега можете да си починете», казваше тя, премахвайки несъществуваща пот от чело си. Или: «Не е лесно с него, но аз го правя за вас, за да можете да си вършите работата.» Елена стискаше юмруци, усещайки как кръвта й заиграва. Искаше да викне: «Не ти молихме да го гледаш! Доведохме го, за да сте щастливи ВИЕ!» Но вместо това принуждаваше усмивка и промърморваше: «Благодаря ти, мамо.» Дори спокойният Иван започна да губи търпение. Шептеше й в колата: «Тя наистина ли мисли, че го оставяме тук, за да си бъркаме пръстите? Това е за тях, не за нас!»
Не беше, че Елена и Иван не обичаха времето с Борис. Напротив – обожаваха да градят куличи от пясък, да се разхождат по брега на река Лева. Но виждаха как Стоянка Иванова копнее по внука си, как очите й светват, когато Борис тичаше към нея с вик: «Бабо!» Искаха да им подарят тази радост, да дадат на сина си да усети любовта на цялото семейство. Но с всяко посещение думите на майка й ставаха все по-рязки. «Уморих се, но нищо, за вас издържах», казваше тя, все едно те са й препуснали детето, за да отидат на море. Елена се чувстваше виновна, без да разбира защо.
Върхът дойде миналия уикенд. Донесоха Борис, както обикновено, в събота сутрин. Стоянка Иванова ги посрещна с въздишка: «Ох, пак ще тичам цял ден след него. Но разбирам, на вас ви трябва време за себе си.» Елена не издържа. Гласът й трепереше, когато отвърна: «Мамо, не го довеждаме, защото ни мързи да го гледаме! Искаме да прекарвате време с него, да ви познава и обича! Това не е услуга за нас, а за вас!» В стаята настъпи мълчание. Стоянка Иванова премигваше смутена, а Тодор Стоянов, седнал в креслото, изкашля се и се вглъби във вестник. Иван стисна ръката на Елена, сякаш казваше: «Браво, най-накрая проговори.»
Онази вечер, когато си тръгваха с Борис, Стоянка Иванова беше по-тиха от обикновено. Не се оплака, не въздъхна, а просто прегърна внука си и тихо рече: «Елате пак.» Елена усети облекчение, но и лек удар на угризение. Може би беше прекалила? Но Иван, като седна зад волана, се усмихна: «Нека свикне, че не й изхвърляме детето, а споделяме щастието.» Борис, седнал отзад, тананикаше песенка, и Елена си помисли, че заради неговата усмивка е готова още сто пъти да обяснява на майка си истината.
Оттогава продължават да завеждат Борис при баба си и дядо си, но вече по-внимателни. Елена се надява, че майка й най-сетне е проумяла – те не търсят бавачка, а искат синът им да расте сред любящи хора. Но всеки път, чувайки намек от Стоянка Иванова за «услугата», Елена усеща как вътре в нея кипи протест. Знае – семейството им не е сделка, а любов. И ако майка й не го разбере, Елена е готова отново да й го припомни. За Борис. За истината.