Помисли как ще продължиш, ако непогрешимото дете на партньора ти бъде изпратено в дом за сираци…

Помисли как ще живееш, ако невинното дете на мъжа ти – Дашка – отиде в детски дом…

Почивен ден, можеше да си полежиш. Но Елица се протегна, избута завивката и стана. Изми се, завари прясно кафе и го пиеше на малки глътки, гледайки през прозореца към тъжния двор с оголени дървета и локви след дъжда. Небето беше затегнато със сива покривка, все едно ще започне да сипе снежна роса.

Но трябваше да излезе – поне да изхвърли боклука. Омръзнало ѝ беше да стои вкъщи и да се самосъжалява. Нищо не можеше да промени – Илия нямаше да се върне. Когато умре близък човек, сякаш умира и част от теб. Елица чувстваше празнота, която, колкото и да се опитваше, не можеше да запълни. Времето не лекува – затъпява болката, заличи спомените. Уморена беше от мъка, скръб и сълзи. А как да живее, като Илия го няма? За какво?

Срещнали се бяха в университета. На първата лекция той седна до нея. Симпатичен младеж, който, като нея, гледаше на света с любопитство и радост. После заедно търсеха аудитории, бягаха по коридорите, вдишваха студентския хаос. Почивките прекарваха в кафенето на ъгъла.

До пети курс се разбираха с половин дума, сякаш бяха заедно цял живот.

– Как ще живея без теб? Не мога да си представя. Ще издържим държавните, после ще се разотидем. Чу ли, а може би да не се разделяме? – попитал я Илия един ден.

– И какво предлагаш? – обърнала се Елица.

– Омъжи се за мен.

– Това предложение ли е? – озърнала се сериозно. – Мислех, че няма да го чуя. Ама ето, ще ти кажа „да“.

– Наистина? – зарадвал се той.

– За какво се радваш? Не стига само предложението. Трябва и любов.

– Толкова години сме заедно. Кой каза, че не те обичам? А ти? Обичаш ли ме?

Елица си задаваше този въпрос стотици пъти. И винаги отговаряше, че го обича. Умирала би, ако се влюбеше в някоя друга. Женили се в края на лятото. Тя живееше с родителите си, а Илия беше дошъл да учи от малък провинциален град.

Родителите им се навили, събраха пари и купиха едностаен апартамент за младите. Без да се уговарят, решиха да отложат децата. На Елица й се струваше всичко като игра, но времето течеше, те бяха щастливи. След две години Илия с приятеля си Стамен започнаха собствен бизнес.

Елица не искаше да рискува, остана на старата си работа. Ако не им се получи, поне тя ще има заплата. Но Илия и Стамен успяха, а тя се присъедини към тях, поела счетоводството, за да няма изненади.

След още две години купиха просторен апартамент, кола, два пъти годишно пътуваха в чужбина. От всякъде носеха снимки и видеа. След смъртта на мъжа си Елица изтри всички файлове от компютъра. Не можеше да ги гледа – започваше да плаче.

Помнеше до най-малки детайли злополучния ден. Беше почивен. Закусваха. Внезапно някой се обади на Илия, и той започна да се прибързва.

– Къде отиваш? – попитала го тя.

– Стамен объркал поръчка, клиентът иска парите си. Трябва да го оправя. – Целуна я набързо при вратата и излезе.
Ако знаеше, че го вижда за последен път. Никакво предчувствие нямаше. После се мъчеше, защото го беше пуснала сам.

След час ѝ се обадиха от полицията – казаха, че Илия е участвал в инцидент, и тя трябва да дойде в болницата. Веднага взе такси и потегли. Ако беше умрял, щяха да ѝ кажат. Елица вярваше, че мъжът ѝ е жив, докато срещналият я капитан не я заведе в моргата за опознаване.

Със смъртта на Илия свърши и живота ѝ. Погребението организира Стамен. Каза ѝ да не се притеснява, да не бърза да се връща на работа, да си поеме въздух…

Елица се преоблече. Цялата сутрешно ходеше в шорти и тениска. На Илия му харесваше, когато се разхождаше така из апартамента – казваше, че изглежда неотразимо.

Минаха повече от два месеца – време беше да излезе от затвора на скръбта. Трябваше да се стяга. Сега тя притежаваше половината от бизнеса на Илия. Утре беше понеделник – моментът да направи първата крачка. Ако не се справи, ще предложи на Стамен да изкупи дяла ѝ, ще отиде на почивка някъде, после ще си намери друга работа.

Излезе навън, вземайки боклука. Времето не беше толкова студено, колкото изглеждаше отвътре. Изхвърли торбичката и реши да се поразходи. Студено ѝ стана, затова влезе в магазин, откъдето излезе с ново синьо рокле. Не устоя – трябваше да облече нещо за работа, а старите ѝ дрехи вече ѝ увисваха като на етажерка.

Приятелката ѝ Ваня веднъж беше казала, че ако тя умреше, а не Илия, той нямаше да се затвори в четири стени. Тогава Елица беше съгласна. Той щеше да страда, но щеше да продължи да работи – бизнесът изискваше внимание. Мъжете са различни, по-малко емоционални.

На следващия ден Елица отиде в офиса и освен комплименти получи съчувствени погледи и шушнене зад гърба си. Документите бяха толкова много, че ръката ѝ се умори да подписва. Първите прочете внимателно, после се отпусна и само преглеждаше страниците, без да задълбава.

Вкъщи се прибра с автобВсичко се промени, когато Елица реши да използва парите от бизнеса, за да отвори детски център в памет на Илия, и там, сред децата, откри нов смисъл на живота си.

Rate article
Помисли как ще продължиш, ако непогрешимото дете на партньора ти бъде изпратено в дом за сираци…