„По-добър такъв баща, отколкото никакъв” — твърди бившата ми свекърва

«По-добре такъв баща, че никакъв» – така мисли бившата ми свекърва.

„Винаги е по-добре детето да познава баща си!“ – поучава ме Людмила Стефанова. „Разведе се с Алекс, да, но той пак е негов баща. Никой не може да му отнеме това. Не трябва да го лишаваш от общение с роднина. Може да не е идеален, но поне е жив, поне го има!“

Слушам я и сърцето ми се стиска от мъка. С Алекс се разделихме преди година и половина. Бяхме заедно седем години – ухажвания, сватба, раждането на Николчо. Но мечтите бързо се разпаднаха.

Отначало си затварях очите – пие, закъснява, какво толкова? После стана по-зле: нощни излизания, лъжи, жени в чатове, съмнителни приятели… А ние имахме дете! Опитвах се да спася брака – молби, скандали, психолог, сърдечни разговори. Дори търпях неговите оплаквания, че с мен му е тежко. Докато не разбрах – стига. Разведохме се.

Николчо тогато беше на петка. Наех апартамент, започнах работа, записах го в училище. Заживяхме самотно. Не забраних на свекърва да го вижда – тя винаги ми беше добра, помагаше: пазеше го, даваше левовекога трябваше. Честна жена. Само че за сина си остава твърде слепа.

Алекс след развода не се е променил – пак пие, не работи, шляе се по кръчми, живее от майчина пенсия. И изведнъж, след цяла година, „спомня си“, че има дете.

Докато бяхме заедно, Николчо за него не съществуваше. А сега внезапно иска да се среща, да „поддържа връзка“. Но аз знам как изглежда – напит, измършавял, със заспали очи. Какво може да даде на детето? Дори за сладолед няма пари, а в неговия апартамент е като в хайвер.

„Нека поне малко да се виждат, на детската площадка!“ – упорства тя. „Ти ще си наблизо. Той самият идва и пита за него. Не го отричай. За Николчо е важно!“

Разбирам отчаянието и́ зад думите. Надява се, че синът и́, общувайки с детето, ще се оправи. Може би внукът ще пробуди нещо в него?

Но аз го познавам. Алекс не иска да се променя. Просто му е скучно, иска да се почувства по-малко безполезен. И макар сърцето ми да вика „Не му позволявай!“, в главата си задавам въпроса: а може би наистина… Може би Николчо има право да знае, че има баща – макар и лош? Да разбере, че не е паднал от небето, не го е намерил щъркелът, а има реален човек, който го е създал. Неудачник. Пийница. Но жив. Истински.

Ами ако един ден ме попита: „Къде е татко? Защо не ме обича?“ Как ще му отговоря? Че го имаше, но аз го изгоних? Че реших вместо него, че по-добре да няма баща, отколкото такъв?

Не знам кое е правилно. От една страна – страхувам се да пускам сина си при човек, който не е трезвен и отговорен. От друга – не искам Николчо да расте в празнота, после да ме обвинява, че му скрих истината. Защото дори и лош баща… остава баща. Кръв. Гени. Фамилия.

Да, злава се на Алекс. За всичко, което ми причини. За предателството. Но не мога да накарам сина ми да го мрази. Нямам това право. Той сам ще прецени, когато порасне. Сам ще разбере.

Засега… вероятно ще се съглася на срещи. Само при едно условие – под мой надзор. Без алкохол, без лъжи, без лицемерие. Просто възможност момчето да види баща си. Макар и за малко. Макар и рядко.

Може би Людмила Стефанова е права. Понякога по-добре лош баща, отколкото никой. Защото дори и чрез болка идва разбиране. А от разбирането – мъдрост. И сила. Тази, която един ден ще помогне на Николчо да не повтори бащината съдба.

И ако успея да го предпазя от това – ще знам, че съм постъпила вярно дрехи.

Rate article
„По-добър такъв баща, отколкото никакъв” — твърди бившата ми свекърва