Станах заложник на чужд брак: родителите ми изискват помощта ми, а моето семейство се руши пред очите ми.
Понякога е по-добре да се разделиш навреме, отколкото години наред да измъчваш себе си и да проваляш живота на близките. Но моите родители избраха друг път — да се държат за брака заради „приличие“ и „децата“, макар че тези деца вече са на по трийсет. И какъв е резултатът? Те не само се дърпат един друг надолу, но и мен, възрастната им дъщеря, отдавна са вмъкнали в своя безкраен семейен ад.
Още от дете гледах техните караници. Първо дребни — заради чиния, телевизора, непръженото месо. После всичко се превърна в викове, взаимни обвинения, хлопане на врати. Миреха се, сякаш нищо не се беше случило. Но усещането оставаше. И всичко се повтаряше — като в изтъркана драма, в която аз, на пръв поглед, не бях главната героиня, но по някаква причина винаги стоях на сцената.
Когато пораснах, започнаха да ме използват като преводач. „Кажи на баща ти да не пие“, „Кажи на майка ти да не крещи“. Бях буфер, щит, ръкав за сълзи. Всеки изсипваше своето върху мен, а аз се чувствах като изстискана гъба. Струваше ми се, че само аз отговарям за това бракът им да не се срине напълно.
Мечтаех да избягам. И го направих — запиших се в университет в друг град. Не заради образованието, а за тишината, свободата, пространството без вечните упреци. Не обичах да се прибирам у дома. Защото това не беше дом, а сцена за постоянни претенции. Майка ми повтаряше, че съм безхарактерна като баща ми. Баща ми — че съм истерична като майка ми. А аз просто исках да живея.
С времето си създадох собствено семейство. Омъжих се, родих дете. Все едно започна нова глава. Но родителите продължаваха да съществуват в своя напрегнат съюз. Вместо да се разделят, се държаха за навика. А аз пак бях между тях. Само че вече — с кошница в едната ръка и телефона с майчините сълзи в другата.
„Ела! Майка пак вдигна скандал!“ — вика баща ми.
„Твой баща пак се е налял, не става от дивана, спасявай!“ — шепне майка ми.
А ако не отида — обида, упреци: „Забравила си ни! Наша дъщеря си! Как можеш?!“
А у дома — съпругът ми с уморен поглед. Ставаше все по-затворен. Казваше, че се чувства като чужд в собствения си дом. Че аз винаги съм някъде, но не с него. Че такъв живот не го прави щащлив. И осъзнавах, че го губя. Губя всичко, което с толкова труд успях да изградя. Защото вечните ми отпътувания и разговори с родителите в коридора през нощта не са нормални. Те са крах.
Опитах се да говоря с тях:
— Разделете се вече! Вие не живеете, а страдате! Това не е семейство!
Но отговорът беше страх и извинения:
— Да си делим апартамента? Какво говориш! На къде на тази възраст?
— Съседите ще ни се смеят! Да се развеждаме на толкова години — срам!
Затова да се оплакват на мен — не беше срам. Да използват живота ми като безплатна терапия — не беше проблем. Майка искаше подкрепа. Баща искаше същрадание. А на мен вече нямаше къде да бягам.
Уморена съм да съм мост, върху който те стъпват, само за да не паднат напълно. На 32 години съм. Възрастна жена с мъж, дете и право на собствено щастие. Но не ми дават да живея. Родителите ми ме използват като оправдание да продължават своя фиктивен брак.
Не знам какво да правя. Ако се отдалеча — ще съм жестока дъщеря. Ако остана — ще загубя съпруга си. А най-страшното — ще се превърна в същата нещастна жена като майка ми: обидена, безнадеждна, захваната за брак от страх да не остане сама.
Може би някой знае — как да избягам от тази мрежа, без да скъсам всичко около мен? Истински съвет ми трябва. Докато не стане твърде късно…