**За любовта**
— Момиче, няма ли да ми кажете къде е улица „Хан Аспарух“? Кръжа вече час и никой не знае.
Пред Венета стоеше симпатичен младеж с голяма черна чанта през рамо.
— Това вашият начин да се запознавате? — попита тя.
— Казвам се Борислав. А вие?
— Мария, — усмихна се Венета и тръгна напред, но момчето я настигна.
— Наистина търся улицата. Приятел ме кани на сватба, а аз съвсем не познавам града.
Тя тогава забеляза, че той носеше риза на райета, широки панталони, а не модерните тесни. И чантата му беше пътническа. Очевидно беше отнякъде другаде.
— Вървете направо по улицата и на светофора завийте надясно в късото. Там ще намерите улица „Хан Аспарух“, — каза тя, омекотявайки се.
— Благодаря. — Борислав се усмихна широко и лицето му се изпълни със светлина. — Така че, как ви казват?
— А вас?
— Майка ми обича поезията, затова ме кръсти Борислав. По-добре отколкото Аспарух, нали? — Засмя се на своята шега. Венета никога не беше чувала мъжко смях да звучи толкова искрено и топло.
— Не знам дали майка ми обича поетите, но ме нарече Венета. — И тя се засмя.
— Ще дойдете ли утре на сватбата с мен? Приятелят ми се жени. А тук никого не познавам. — Погледът му беше изпълнен с надежда. Венета се поколеба. Момчето изглеждаше искрено и приятно.
— Съжалявам, утре имам изпит, трябва да уча. — Отново се опита да си тръгне.
— Кажете ми телефона си и ще ви оставя. Как иначе ще ви уведомя за сватбата?
— Аз казах ли, че ще дойда с вас? — учуди се Венета.
— Не, но… Вие сте студентка? Да позная… — Борислав се преструва, че се замисля. — Бъдещ лекар.
— Да. Как познахте? — изненада се тя.
— Майка ми казва, че най-отзивчивите хора са учителите и лекарите. Няма да си тръгна, докато не ми дадете номера. Ще ви последвам, ще разбера къде живеете. Утре ще дойда, ще застана насред двора и ще викам името ви.
Венета неохотно му даде номера.
— Ще ви се обадя! — извика той след нея.
Майка му много искаше Борислав да продължи училище след матурата. Но за да стигне до бюджетното място в университета, не му стигнаха точките, а да плаща семестрите нямаше пари. Той, като всички момчета, повече обичаше футбола, отколкото учебниците.
Живееха с майка си в малко градче, където имаше само едно училище, в което тя преподаваше българска литература. Имаше и болница, но за сериозни заболявания хората отиваха в областния център.
Борислав започна да работи в сервиз при приятел на баща си. А след армията щеше да кандидатства в университета. Момичетата го харесваха, но никоя не беше докоснало сърцето му. Баща му беше загинал при пожар. Беше строител и беше издигнал голяма, хубава къща за семейството си.
Един вечер се прибираше и видя дим да се извива от покрива на дървена къща. Лятото беше горещо, пожарите не бяха рядкост. Към него се втурна една жена, молеше се за помощ. Излязла беше при съседката, а синът й беше останал вътре…
Прозорците вече бяха обхванати от пламъци, хората се събираха. Вратата беше заключена отвътре. Бащата на Борислав разби прозореца и изчезна в огъня. Намери момчето бързо, защото случайно влязъл в стаята му. Но то вече беше издишало дим и беше в безсъзнание. Бащата го подаде през прозореца, но сам не успя да се спаси.
Оказа се, че мъжът на жената се беше върнал пиян в къщи. Не я намерил, заключил вратата и легнал с цигара в ръка…
На следващия ден Борислав се обади на Венета. Попита я дали е преминала изпита, напомни й за сватбата. Беше събота, нямаше нужда да учи, и тя се съгласи. Май беше топъл. Смокините вече бяха отцъфтели, покривайки тротоарите с бели венчелистчета, като сняг. Когато Борислав я видя, застана като вкопчен от възхищение.
След сватбата я изпращаше, говореха си, целунаха се пред блока.
— Утре си тръгвам. Ела у нас. Много е красиво. От камбанарията гледката е да те— От камбанарията гледката е да те зашемети, реката се вие между хълмовете, а през зорите се носи мъглата като молитва.