На петия ден, когато Ана отново тихо се измъкна от къщата веднага след вечеря, Тодор бързо влезе в стаята ѝ. Този път беше твърдо решен да разбере цялата истина. Той хукна нагоре, но отново не откри дъщеря си. Започна да претърсва шкафа по шкафа. Дрехите бяха разхвърляни по пода, а играчките – разпръснати навсякъде. Търсеше и търсеше, но всичко беше напразно, докато не забеляза парче хартия.
Какво можеше да значи тази странна бележка? Тодор вдигна възглавницата, взе листа и започна да чете:
„Ела в къщата зад вашата градина точно в 19:30. Увери се, че никой не те следва.“
Мъжът сериозно се разтревожи. Ако преди това е мислил, че дъщеря му се измъква, за да си играе в градината, то сега го обзе хладна тръпка. Какво се случваше? Защо Ана ходеше в тази къща всяка вечер? И кой беше загадъчният подател на бележката?
Когато Тодор слезе долу, Ана вече беше у дома. Той осъзна, че няма смисъл да разпитва дъщеря си. Единственото, което му оставаше, беше да я проследи. На шестия ден Тодор беше подготвен.
Той нетърпеливо чакаше в стаята си, леко открехнал вратата, за да може незабелязано да наблюдава малката Ана. Часовникът удари 19:00, изваждайки го от размислите му. Дъщеря му вече беше изчезнала – нямаше я в къщата.
Тодор изтича до задния вход и успя да види как момиченцето изчезва сред дърветата зад дома им. Щом достигна края на храстите, загуби Ана от поглед, но вече знаеше коя къща му е нужна – тази, посочена в бележката. Намирането на дъщеря му не беше трудно. „Какво прави дъщеря ми там?“ – мислеше си разтревоженият баща.
Тодор спря дъха си и внимателно се приближи до къщата, където мистериозно изчезваше дъщеря му. Сърцето му биеше в гърдите, а ръцете му се потяха от напрежение. Къщата изглеждаше изоставена: лющеща се боя по стените, обраснал двор и мръсни прозорци, през които едва проникваше светлина. Само един прозорец на втория етаж светеше слабо от светлината на свещ.
Мъжът се приближи до страничната стена на къщата и надничайки през цепнатина в дървените капаци, видя невероятна гледка. В малка, но уютно подредена стая седеше Ана. До нея, в люлеещ се стол, беше възрастна жена. Тя държеше момиченцето за ръка и тихо му разказваше нещо, като от време на време нежно го галеше по косата. В очите на Ана блестеше любопитство, а на лицето ѝ грееше топла усмивка.
Тодор замръзна на място. Коя беше тази жена? И защо дъщеря му идваше тук? Реши да изчака още малко и да наблюдава.
Изведнъж възрастната жена извади от кутия нещо блестящо – това беше медальон. Ана го взе с възхищение и го притисна до гърдите си.
„Трябва да го запазиш, миличка“ – каза жената с мек и топъл глас. – „Този медальон беше на майка ти, когато беше малка като теб.“
Тодор усети как сълзи напират в очите му. Спомни си за съпругата си, която беше починала преди няколко години, оставяйки го сам с малката Ана. Никога не беше чувал жена му да споменава, че има роднини, още по-малко такова наследство.
Разбра, че пред него стоеше отдавна изгубената баба на Ана – роднина, за която жена му никога не беше разказвала. Очевидно Ана я беше открила по някакъв начин и сега идваше тук, за да научи повече за майка си.
Тодор реши да не прекъсва този трогателен момент. Отдръпна се от прозореца и тихо се прибра у дома, изпитвайки странно чувство на облекчение. На следващия ден, по време на вечерята, внимателно попита дъщеря си:
„Ани, искаш ли да ме запознаеш с новата си приятелка?“
Очите на момичето се изпълниха със страх и изненада, но след миг тя кимна и каза:
„Да, тате. Но… обещай, че няма да се ядосаш.“
„Обещавам“ – усмихна се той.
На следващата вечер двамата заедно отидоха до къщата зад градината, и Тодор най-накрая срещна жената, която пазеше така грижливо спомена за неговата съпруга. Тази нощ семейството им се увеличи с още един близък човек, скъп на сърцето им.